Kiedy najlepiej wrócić do pracy po urodzeniu dziecka?

Kiedy najlepiej wrócić do pracy po urodzeniu dziecka?

Nie ma prostej odpowiedzi na temat powrotu do pracy po urodzeniu dziecka – istnieje wiele czynników, które mogą mieć wpływ na to, kiedy zdecydujesz się wrócić do pracy. Podobnie jak w przypadku większości aspektów ciąży i okresu poporodowego, nie ma jednej uniwersalnej zasady, kiedy wrócić do pracy po urodzeniu, a sytuacja każdej nowej mamy będzie inna. Niektóre matki wracają do pracy zaledwie kilka tygodni po urodzeniu dziecka, podczas gdy inne biorą do roku (lub dłużej) urlopu macierzyńskiego.

dziecko

Kiedy najlepiej wrócić do pracy po urodzeniu dziecka?

Jak każdy, kto kiedykolwiek przywiózł noworodka do domu, może ci powiedzieć, opieka nad niemowlęciem jest wyczerpująca. Oprócz fizycznych opłat, które pobiera powrót do zdrowia po porodzie, będziesz także miał do czynienia z innymi aspektami tak zwanego “czwartego trymestru” w ciągu pierwszych kilku tygodni po urodzeniu – zmęczeniem, zmianami hormonalnymi i wymaganiami związanymi z opieką nad swoim małym nowym człowiekiem 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Będziesz zajęty całodobowymi karmieniami i zmianą pieluch. Niektóre mamy nigdy nie są gotowe do powrotu do pracy po urodzeniu dziecka, ani nie chcą. Jeśli twoja rodzina może sobie na to pozwolić i jeśli ty i twój partner jesteście na pokładzie z myślą, że zostaniecie w domu nawet tymczasowo, bycie mamą pozostającą w domu jest zawsze opcją. Ostatecznie decyzja o tym, kiedy wrócić do pracy, zależy od Ciebie, w oparciu o Twój dostęp do świadczeń z urlopu rodzicielskiego, Twoją sytuację finansową i własną gotowość osobistą. Weź to wszystko pod uwagę, omawiając opcje urlopu rodzicielskiego ze swoim partnerem (jeśli go masz) i rodziną. Będziesz wiedział, co jest dla Ciebie najlepsze – i możesz zacząć przygotowywać się na to, co będzie dalej.

O tym warto pamiętać!

Jeśli pracujesz w tej samej firmie od wielu lat i pragniesz zmiany, urlop macierzyński może być najbardziej odpowiednim czasem na dokonanie tej zmiany. Niektóre nowe matki decydują się na wypłatę opcji na akcje i planów emerytalnych, aby rozpocząć działalność domową lub wrócić do szkoły podczas przedłużonego urlopu macierzyńskiego. Czas wolny daje mamie więcej czasu z dzieckiem i pozwala jej zacząć od nowa. Wybór, kiedy wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim, wymaga przemyślenia i planowania finansowego przed podjęciem ostatecznej decyzji. Dopuszcza się 12 tygodni urlopu macierzyńskiego, po którym to czasie będziesz musiała podjąć ostateczną decyzję o tym, kiedy i czy wrócić do pracy.  Posiadanie opiekuna – niezależnie od tego, czy jest to dziadek, niania czy przedszkole – któremu ufasz, opiekując się dzieckiem po powrocie do pracy, znacznie ułatwi przejście. Pamiętaj również, aby przedstawić swoje dziecko i jego opiekuna przed pierwszym dniem pracy, aby upewnić się, że wszyscy (w tym Ty!) czują się komfortowo z nowymi ustaleniami. Niezależnie od tego, czy masz nadzieję pracować w domu, czy też będziesz musiał przychodzić późno od czasu do czasu z powodu wizyt u pediatry lub harmonogramów opieki nad dziećmi, Twój menedżer prawdopodobnie będzie bardziej przychylny, jeśli od samego początku będziesz szczery w kwestii swoich potrzeb i oczekiwań.

Jak złożyć wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski?
Urlop rodzicielski dla ojca dziecka — co warto o nim wiedzieć?
Sprawdź, ile trwa urlop macierzyński i na jakich zasadach można z niego skorzystać!

Dodaj komentarz