Dziecko, a kariera zawodowa

Dziecko, a kariera zawodowa

Jedną z największych decyzji dla pracującej matki jest to, kiedy wrócić do pracy po urodzeniu dziecka. Niektóre matki mają decyzję, czy to z powodów osobistych, czy finansowych, aby wrócić do pracy zaledwie 6 tygodni po urodzeniu dziecka. Inne matki zmagają się z chęcią pozostania w domu, aby wychować dziecko, często martwiąc się stresem finansowym, jaki przedłużony urlop macierzyński może mieć dla rodziny i finansów osobistych. Ostateczna decyzja o tym, kiedy wrócić do pracy po urodzeniu, zależy od wielu czynników, z których wszystkie należy wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji.

dziecko

Dziecko, a kariera zawodowa

W większości przypadków kobiety mogą wrócić do pracy w szóstym tygodniu po porodzie. Dzieje się tak, gdy lekarze zwalniają pacjenta z opieki położniczej i gdy niemowlęta mogą zostać zapisane do przedszkola. Wiele kobiet walczy z myślą, kiedy pracować po porodzie. Przygotowanie fizyczne nie jest jedynym czynnikiem branym pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o powrocie do pracy po urodzeniu dziecka. Twoje ciało przechodzi niesamowite zmiany w czasie ciąży. Po porodzie dochodzi do kolejnych zmian, w tym nagłego spadku poziomu hormonów, zrzucenia nadmiaru wody zatrzymanej w czasie ciąży i powrotu do normalnej objętości krwi. Zmiany te mogą powodować skrajne zmęczenie, oprócz dostosowania posiadania nowego niemowlęcia w domu. Większość kobiet czeka około sześciu tygodni od daty urodzenia dziecka, aby wrócić do pracy, chociaż niektórzy lekarze wyproszą nową matkę do pracy już w trzy tygodnie po porodzie.

Proces regulowania gospodarki hormonalnej

Obniżenie poziomu hormonów często prowadzi do wahań nastroju i napadów smutku zwanych baby blues. Większość kobiet wraca do zdrowia po baby bluesie w ciągu sześciotygodniowego okresu rekonwalescencji, chociaż niektóre kobiety doświadczają problemów emocjonalnych dłużej niż przez pierwsze sześć tygodni. Jeśli masz uczucie smutku lub depresji w okresie poporodowym, skontaktuj się z lekarzem, aby porozmawiać o swoich uczuciach i dowiedzieć się, jak i kiedy szukać dodatkowego wsparcia.

Przygotowanie do powrotu do pracy

Po podjęciu decyzji, kiedy wrócić do pracy, musisz przygotować się na faktyczny powrót. Skontaktuj się ze swoim pracodawcą i podaj mu szacowaną datę powrotu. Jeśli potrzebujesz elastycznego harmonogramu lub chcesz wrócić tylko w niepełnym wymiarze godzin, omów to przed zakończeniem urlopu macierzyńskiego, aby wszystkie szczegóły zostały opracowane przed zakończeniem urlopu. Niektóre opcje elastycznego planowania obejmują pracę w domu, pracę mniej, dłuższe dni w tygodniu lub pracę w elastycznym harmonogramie, który daje swobodę wyboru, kiedy i gdzie pracować. Nie wszystkie opcje są dostępne u wszystkich pracodawców, dlatego ważne jest, aby poruszyć tę kwestię, gdy tylko zdecydujesz, kiedy wrócić do pracy. Opcje opieki nad dziećmi są obfite i zróżnicowane. Niektórzy nowi rodzice wybierają przedszkole lub osobistą opiekę nad dziećmi w domu. Inni rodzice decydują się na pracę według przeciwnych harmonogramów, więc zawsze jest jeden z was w domu. Mimo to inni rodzice decydują się polegać na krewnych, aby opiekować się dzieckiem w ciągu dnia, aby wyeliminować potrzebę formalnej opieki dziennej.

Jak złożyć wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski?
Urlop rodzicielski dla ojca dziecka — co warto o nim wiedzieć?
Sprawdź, ile trwa urlop macierzyński i na jakich zasadach można z niego skorzystać!

Dodaj komentarz