Jak wspomóc rozwój mowy u dziecka?

Jak wspomóc rozwój mowy u dziecka?

Rozwój mowy u dzieci, choć często opisywany i ze ścisłymi wytycznymi, jest bardzo zróżnicowany. Naukowcy są zgodni, że dwulatek powinien używać słów, znać około 300 słów i komunikować się z otoczeniem w taki sposób, w jaki najprawdopodobniej sprawi mu to przyjemność. Dwulatek buduje proste zdania, czasami jego mowa jest naprawdę doskonała.

Ale dotyczy to tylko niektórych dzieci w tym wieku. Często dziecko w wieku prawie 3 lat używa kilku słów. Możesz przeczytać na forach rodziców, jak często otrzymują porady od logopedów. Niektórzy alarmują, inni każą cierpliwie czekać. Prowadzący wymienili się doświadczeniami i zastanawiali się, którzy eksperci mieli rację i dlaczego ich reakcje były tak różne.

Kiedy trzeba się iść  dzieckiem do logopedy?

Wybierając logopedę, z którym się konsultujemy, należy sprawdzić, czy ma on doświadczenie w zakresie wczesnej interwencji. Taki ekspert z pewnością udzieli Ci właściwej porady.Logopeda, patrzący na dwuletnie dziecko, które nie jest w pełni wyartykułowane. Ocenia, czy istnieje tylko mowa werbalna, czy też kompensuje wady mowy poprzez komunikowanie się mimiką i gestami. Jeśli tak, to w większości przypadków nie ma się czym martwić. Należy jednak skorzystać z pomocy logopedy w domu, aby pomóc dzieciom rozwinąć umiejętności werbalne, ponieważ wkrótce wejdą one do grupy przedszkolnej. Jak stymulować rozwój mowy u dziecka, które wszystko rozumie, komunikuje mimiką i gestami, ale nie mówi lub mówi mniej?

Jak wspomóc rozwój mowy?

Słuch należy sprawdzić, jeśli mowa jest opóźniona. Nawet w okresie noworodkowym wyniki dziecka były prawidłowe. Często późniejsze infekcje ucha i nosa mogą przyczynić się do utraty słuchu. Jest to bardzo ważne dla przyswajania i przyswajania języka. Zazwyczaj lekarze znajdują przyczynę niezdolności do mówienia u 2-latka, a zastosowanie leczenia przyspiesza rozwój mowy.

Słuch można również stymulować we wspólnych czynnościach. Baw się z dzieckiem, chowając zabawkę i każąc mu ją znaleźć. W ten sposób maluch zyska zdolność lokalizowania dźwięku, dzięki czemu jego słuch stanie się bardziej wrażliwy. Posłuchaj dźwięków za oknem i nazwij je. Dobrze jest uczyć maluszka krótkich piosenek, najlepiej takich, które wyrażają to, co śpiewamy.

Zwróć szczególną uwagę na to, jak dziecko oddycha bez mówienia. Jeśli twoje usta są otwarte przez większość czasu, niezależnie od tego, czy bawisz się, czy śpisz, jest to nieprawidłowa droga oddechowa, która,  jeśli będzie trwała dłużej, doprowadzi do częstych infekcji, osłabienia mięśni twarzy i utrudni rozwój normalnego głosu.

Zbyt mała sprawność jamy ustnej i języka często spowalnia rozwój mowy. Od 2-latka nie należy oczekiwać, że będzie siedział z nami przed lustrem i dzielnie wykonywał wspólne ćwiczenia. Dzieci ćwiczą z odpowiednio dobraną żywnością. Na przykład podawaj dwulatkowi, który jeszcze marchewki jako przekąskę.

Naucz dziecko dmuchać – dmuchaj na piórka, liście, bąbelki. Wzmacnia okrągłe mięśnie ust – zamiast pić z butelki z zakraplaczem lub butelką, podaruj dziecku zwykły kubek lub słomkę.

Kiedy dziecko zaczyna samodzielnie trzymać główkę?
Kiedy dziecko zaczyna raczkować?
Dowiedz się, kiedy dziecko zaczyna mówić!

Dodaj komentarz