Jak wspierać rozwój dziecka w wieku przedszkolnym?

Jak wspierać rozwój dziecka w wieku przedszkolnym?

Każde dziecko rozwija się w innym tempie i ma inne predyspozycje. Warto jednak mieć świadomość, że m.in. od działań rodziców, zależy to, czy dziecko będzie w stanie wykorzystać swój potencjał. Wiek przedszkolny to czas, w którym maluchy zaliczają ogromny skok rozwojowy. Warto wspierać swoje pociechy, ułatwiając im rozwój oraz naukę odpowiednich kompetencji, które przydadzą im się w późniejszym życiu.

Rozwój społeczny – jak wspierać malucha chodzącego do przedszkola?

Zapisanie dziecka do przedszkola wcale nie musi oznaczać, że jego opiekunowie nie chcą poświęcać mu czasu. Nawet jeżeli w domu są młodsze dzieci, które sprawiają, że ktoś cały czas może poświęcać maluchom uwagę, to dzieci w wieku 3-4 lat, zdecydowanie warto zapisać do przedszkola. W przedszkolu maluch będzie w stanie uczyć się zachowań i emocji społecznych, radzić sobie z tęsknotą za bliskimi, nawiązywać kontakty z innymi, czy też uczyć się nowych rzeczy, proponowanych na zajęciach. Chcąc wspierać dziecko w tym okresie, warto jak najwięcej rozmawiać ze swoją pociechą i być uważnym na jej potrzeby, emocje i uczucia. Dobrze jest również zwracać uwagę na zainteresowania swojego dziecka i pozwalać mu na eksplorowanie interesujących je obszarów. Nawet, jeżeli maluch stosunkowo szybko będzie się nudził poszczególnymi aktywnościami, to warto pozwalać mu na próbowanie różnych rzeczy. Dzięki temu dziecko będzie w stanie uczyć się swoich potrzeb.

Bezpłatne Osoba Kolorowanie Sztuki Kredkami Zdjęcie z galerii

Dlaczego tak ważne jest wspieranie dziecka w wieku przedszkolnym?

Czas, w którym dziecko chodzi do przedszkola, to czas, który przygotowuje je na pójście do szkoły, a także kładzie podwaliny pod rozwój różnych umiejętności społecznych. Nie można zapomnieć również o tym, że dziecko uczy się swoich potrzeb, efektywnej komunikacji, samoświadomości, stawiania granic oraz innych kompetencji, niezbędnych w dorosłym życiu. Wspierając rozwój dziecka, możesz:

  • przygotować dziecko do dalszej edukacji,
  • pozytywnie wpłynąć na jego pewność siebie oraz motywację do uczenia się i próbowania nowych rzeczy,
  • zapobiegać dysfunkcjom rozwojowym, które mogą skutkować problemami z pamięcią oraz kłopotami w nauce,
  • wspomagać kompetencje społeczne, związane z nawiązywaniem relacji oraz szanowaniem własnych (i cudzych) potrzeb i granic

Bezpłatne Zdjęcie Chłopca Czytającego Książkę Zdjęcie z galerii

Rozwój emocjonalny – nie pomijaj tego aspektu

Dzieci, tak samo jak dorośli, odczuwają emocje. Jednak w odróżnieniu od dorosłych, często nie umieją ich nazwać i określić, co wpłynęło na ich nastrój. W jaki sposób można wspierać emocjonalny rozwój malucha? Najważniejsze jest nauczenia dziecka rozróżniania i nazywania emocji, a następnie komunikowania ich. Uświadom swojemu dziecku, że ma prawo być smutne, zdenerwowane, rozżalone lub przestraszone. Pokaż dziecku, że z emocjami może sobie radzić na różne sposoby. Czasami może potrzebować porozmawiać, czasem się przytulić, narysować swoje emocje lub wyrazić je gestem. Następnym krokiem powinno być uczenie dziecka, że o ile ma prawo do odczuwania każdej emocji, to jednak nie może wyrażać ich w dowolny sposób. Przykładowo, jeżeli twój maluch się zdenerwuje, to nie powinien bić innych dzieci lub krzyczeć. Dobrym pomysłem może być natomiast danie sobie czasu na ochłonięcie, rozmowa lub skupienie się na jakiejś przyjemnej czynności.

Dowiedz się, kiedy dziecko zaczyna mówić!
Jak powinien poprawnie przebiegać rozwój emocjonalny dziecka?
Jak powinien poprawnie przebiegać rozwój mowy dziecka?

Dodaj komentarz