Jak dbać o ciało w trakcie ciąży?

Jak dbać o ciało w trakcie ciąży?

Okres ciąży jest jednym z najbardziej istotnych momentów w życiu każdej kobiety. Pomimo dużego szczęścia oraz ekscytacji, okres ciąży stanowi także spory wysiłek dla kobiecego organizmu oraz jej ciała. Ciąża to także idealny moment na zadbanie o własne ciało, w tym skórę. Odpowiednie nawilżenie, pielęgnacja oraz stosowanie środków przeciw powstawaniu rozstępom i cellulitowi, pomoże zachować nienaganny wygląd skóry przez całą ciążę.

W jaki sposób dbać o skórę podczas ciąży?

Ciąża jest stanem fizjologicznym w którym organizm kobiety zmaga się z różnorodnymi zmianami zarówno fizjologicznymi, hormonalnymi jak i metabolicznymi. Na skutek zmiany aktywności hormonów czy powiększania się macicy, ciało kobiety mierzy się z wieloma wyzwaniami. Z tego też powodu każda kobieta powinna w szczególności dbać o swoje ciało oraz skórę. Pielęgnacja ta powinna mieć zarówno charakter regularny i kompleksowy, a należy zacząć ją jak najwcześniej, czyli już od pierwszych tygodni ciąży.

Utrata jędrności ciała, pojawiające się rozstępy i cellulit a także dodatkowe kilogramy są najczęstszymi problemami z jakimi muszą mierzyć się Panie w okresie ciąży. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, aby skóra nadal wyglądała promiennie, była napięta, bez widocznych rozstępów i objawów pomarańczowej skórki. Zaliczyć do nich należy w szczególności:

– stosowanie delikatnie złuszczających peelingów,

– naprzemienne prysznice,

– masaże szorstką rękawicą,

– stosowanie łagodnych kosmetyków pielęgnacyjnych.

Na pozytywne utrzymanie płaszcza lipidowego skóry wskazane jest stosowanie kosmetyków odznaczających się właściwościami łagodzącymi oraz nawilżającymi. Warto zdecydować się na kosmetyki posiadających w swoim składzie takich jak oleje (jojoba, olej z awokado czy z orzechów makadamia). Optymalne nawilżenie skóry zapewni także stosowanie różnorodnych mleczek, balsamów czy lotionów, jednak w tym przypadku warto pamiętać o tym, żeby były dedykowane dla kobiet będących w ciąży. Wówczas zyskuje się pewność, że poza właściwościami pielęgnacyjnymi będą w stu procentach bezpieczne dla dziecka.

Z czego zrezygnować podczas ciąży – lista zakazanych kosmetyków

W okresie ciąży warto zrezygnować ze stosowania niektórych kosmetyków. Ważnym okazuje się rezygnacja z kosmetyków o silnym i skoncentrowanym składzie oraz mocnym działaniu. W takim przypadku dobrze jest zrezygnować ze stosowania maści oraz kremów zawierających antybiotyki oraz retinoidy.

Należy zrezygnować także z kosmetyków które mogą powodować reakcje alergiczne. Na okres ciąży powinno się odstawić stosowanie także kosmetyków odznaczającymi się właściwościami silnie złuszczającymi, które zawierają kwasy AHA, BHA czy witaminę C.

Rozstępy w ciąży – jak im zapobiegać?

Podczas rozciągania się skóry w okresie ciąży, pojawia się duże prawdopodobieństwo powstawania rozstępów. Należy zauważyć, że rozstępy w okresie ciąży dotyczą z reguły ponad 90 procent kobiet. Na powstawanie tego nieestetycznego zjawiska ma wpływ nie tylko przybieranie na wadze oraz rozciąganie skóry, ale także uwarunkowania genetyczne oraz zmiany hormonalne. Powstawaniu rozstępom warto zapobiegać już na początkowym etapie ciąży. Im szybciej rozpocznie się odpowiednią pielęgnację, tym łatwiej będzie wyeliminować powstałe potem niedoskonałości.

Produkty przeciw rozstępom dostępne w drogeriach oraz aptekach dedykowane dla kobiet w ciąży dbają o jej optymalne nawilżenie oraz ujędrnienie. Co więcej, ich działanie polega także na wspomaganiu procesu jej odbudowy oraz regeneracji. Balsamy, olejki i masła do ciała przeciw rozstępom stymulują dodatkowo skórę do produkcji kolagenu i elastyczny, dzięki czemu staje się ona bardziej wytrzymała na rozciąganie.

Jak zapobiegać powstawaniu cellulitu w ciąży?

Pojawianie się cellulitu jest jedną z przypadłości które dotyczą nie tylko kobiet będących w ciąży. Jednak to właśnie w tym okresie, ciało kobiety jest szczególnie narażone na pojawienie się skórki pomarańczowej. Z uwagi na dużą ilość krążących we krwi hormonów (przede wszystkim estrogenów) oraz ich przesączeniu do przestrzeni międzykomórkowej, powoduje najczęściej obrzęk który powoduje zaburzenia krążenia. Upośledzone funkcjonowanie metabolizmu tkanek oraz adipocytów sprawia, że komórki tłuszczowe gromadzą coraz większą ilość tłuszczu, która objawia się powstawaniem nieestetycznych grudek na jej powierzchni.

Walkę z cellulitem, podobnie jak z rozstępami warto rozpocząć na jej początkowym etapie. W tym celu warto regularnie stosować odpowiednie kosmetyki, dedykowane dla kobiet w ciąży, mające na celu zmniejszenie i zlikwidowanie objawów tzw. skórki pomarańczy. Co ważne, należy unikać produktów zawierających w swoim składzie kofeinę oraz L-karnitynę – składniki te są surowo zabronione dla kobiet ciężarnych.

Dobrym sposobem na pozbycie się cellulitu jest szczotkowanie ciała na sucho. Taki zabieg z całą pewnością:

– poprawi krążenie krwi w skórze,

– wspomoże oraz poprawi proces detoksykacji organizmu,

– przyspieszy i usprawni przepływ limfy,

– wygładzi oraz ujędrni skórę.

Regularne stosowanie szczotki do masażu oraz wykonywanie masażu na sucho skóra będzie zarówno zdrowsza jak i bardziej odporna na rozciąganie, tym samym trudniej będzie o pojawienie się na niej rozstępów.

Jak dbać o suchą skórę w okresie ciąży?

Wiele kobiet w ciąży zmaga się z problemem suchej skóry. Problem ten związany jest najczęściej ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ciele kobiety, skutkiem czego zmniejsza się poziom jej wilgoci i nawilżenia a także traci elastyczność. Staje się ona skłonna do podrażnień oraz znacznie bardziej przesuszona. W niektórych przypadkach przesuszenie skóry może objawiać się swędzeniem oraz uporczywym pieczeniem. Na tę dolegliwość skarżą się także kobiety, których skóra wcześniej była tłusta lub mieszana. Suchość skóry w okresie ciąży może pojawiać się zarówno w obrębie twarzy jak i w obrębie brzucha, na udach, ramionach oraz piersiach.

Na swędzącą skórę w okresie ciąży doskonale sprawdzą się kosmetyki zawierające w swoim składzie oleje a przede wszystkim olej kokosowy a także masło shea oraz masło kakaowe. Na suchą skórę pomocne będzie także branie letniego (a nie gorącego prysznica), unikanie długich kąpieli (które mimo wszystko przesuszają skórę) oraz ochrona skóry przed promieniowaniem UV.

Plamy pigmentacyjne w ciąży

Z uwagi na gwałtowne zmiany hormonalne pojawiające się z okresie ciąży, a przede wszystkim zwiększoną produkcję estrogenów, następuje wzmożona praca komórek barwnikowych które produkują melaninę. Do częstych sytuacji, które pojawiają się w okresie ciąży zalicza się wytwarzanie większej ilości barwnika przez niektóre melanocyty, które skutkują pojawieniem się plam na skórze ciężarnej.

Ochrona przed pojawieniem się przebarwień powinna skupiać się przede wszystkim na stosowaniu kosmetyków z filtrami SPF (co najmniej o wartości 30). Kosmetyki z filtrami należy nakładać niezależnie od pory roku, zarówno na twarz jak i na odkryte części ciała. Bezpieczną ochronę przyniosą kosmetyki z filtrami mineralnymi.

Pielęgnacja biustu w ciąży oraz po porodzie

Okres ciąży oraz zmiany hormonalne niekorzystnie wpływają także na skórę i wygląd piersi. To właśnie w tym okresie jak i już po porodzie wymagają one szczególnej troski i ochrony. Kluczowym w pielęgnacji powiększającego się biustu jest dobranie odpowiedniego biustonosza oraz stosowanie kosmetyków przeznaczonych wyłącznie do pielęgnacji skóry piersi. Wybierane preparaty powinny być bezpieczne zarówno dla matki jak i dla dziecka, dlatego warto wybierać te przeznaczone dla przyszłych mam. Składniki zawarte w produktach do pielęgnacji biustu powinny w szczególności:

– pobudzać skórę do produkcji elastyny oraz kolagenu,

– modelować oraz wzmacniać skórę biustu,

– nawilżać oraz uelastyczniać skórę,

– wspomagać przywrócenie zniszczonej skóry poprzez odwzorowanie jej składu oraz struktury.

Ciąża a ćwiczenia fizyczne – jakie warto wykonywać?

Podczas ciąży w celu utrzymania nie tylko prawidłowej wagi i siły mięśni ale także odpowiedniej kondycji skóry, warto wykonywać indywidualnie dopasowane ćwiczenia fizyczne. Każdorazowo wykonywane ćwiczenia powinny być skonsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę. W przypadku braku jakichkolwiek przeciwwskazań, aktywne spędzanie czasu jest jak najbardziej wskazane. Wpływa na poprawę samopoczucia, przygotowuje ciało do porodu, poprawia wygląd sylwetki oraz napięcie skóry.

Podczas ciąży powinno unikać się w szczególności ćwiczeń wydolnościowych oraz siłowych, bowiem mogą one zaszkodzić przyszłej mamie i dziecku. W tym okresie dobrym rozwiązaniem jest skupienie się na ćwiczeniach rozciągających. Do najpopularniejszych ćwiczeń zaliczyć należy ćwiczenia na kręgosłup, lekkie ćwiczenia rozciągające czy ćwiczenia wykonywanie w wodzie a także pływanie.

W okresie ciąży kluczowe jest także stosowanie zdrowej i w pełni zbilansowanej diety, opartej na nieprzetworzonych produktach i spożywaniu dużej ilości warzyw, owoców, chudego białego mięsa oraz węglowodanów złożonych. Istotne znaczenie ma także nawodnienie organizmu. W okresie ciąży należy pamiętać o wypijaniu co najmniej 1,5 l wody dziennie.

Dobry sport dla kobiet
Dowiedz się, jak skutecznie zadbać o siebie!
Sprawdź, kiedy dziecko powinno zacząć chodzić!

Dodaj komentarz