Jak przygotować się do macierzyństwa?

Jak przygotować się do macierzyństwa?

Psychologowie i eksperci od przywiązania zdają sobie sprawę, że emocjonalne zmagania są często dzielone między liniami rodzinnymi. Pozostałości naszych rodzinnych doświadczeń żyją wiecznie w naszej psychice. Na przykład, jeśli matka kobiety cierpiała na problemy z nastrojem, jej ryzyko walki w podobny sposób wzrasta. Ponadto surowe, zaniedbujące i lekceważące style rodzicielskie są często powtarzane przez pokolenia. Dlatego warto wiedzieć, jak w odpowiedni sposób przygotować się do macierzyństwa, aby nie popełniać błędów naszych rodziców.

Macierzyństwo jest jedną z najtrudniejszych prac, jakie istnieją. Oznacza to nowy rozdział w historii każdej kobiety. Daje ci nową siłę w sobie, coś, o czym nie wiedziałeś, dopóki nie miałeś dzieci. Daje również nowe poczucie celu i sensu życia. Spotykasz miłość i pasję do swoich dzieci, których nigdy wcześniej nie doświadczyłeś. Rozumienie macierzyństwa pojawia się we współczesnych czasach jako zestaw dyskursów występujących w codziennych rozmowach, wiadomościach, prawie i polityce. Dwa ściśle powiązane wątki dyskursu są łatwe do zidentyfikowania. Dominujący dyskurs macierzyństwa pozostawał stabilny przez kilka stuleci; macierzyństwo jest postrzegane jako główny cel w życiu każdej kobiety.

Bycie matką oznacza, że jesteś opiekunką, pielęgniarką, kucharką, sprzątaczką, trenerką życia, inspirującym mówcą, kierowcą, dietetykiem, motywatorem,  doradcą edukacyjnym, organizatorem wydarzeń i sekretarką – a to wszystko bez wynagrodzenia i na cały etat. Większość ludzi czuje, że żongluje różnymi aspektami swojego życia.

Bycie matką jest kolejnym wymiarem tego, ale takim, który jest 24/7. Może to być wymagające i wyczerpujące zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Znajdź regularne sposoby, nawet małe, aby zadbać o własne potrzeby, aby zmniejszyć wpływ tego działania. Przygotowanie do macierzyństwa pomaga wiedzieć, czego się spodziewać w czasie ciąży, porodu i później. Stajesz się upoważniona do poznania swoich wyborów, do dania dziecku życia, o którym marzysz, i do decydowania, jaką matką chcesz być.

Szczęśliwe macierzyństwo

Przygotowując się do macierzyństwa, tak łatwo jest wciągnąć się we wszystkie rzeczy, których potrzebuje dziecko. Od czapek, przez pieluchy i butelki, po większe rzeczy, takie jak łóżeczko i fotelik samochodowy. A to dopiero początek. Ale ważne jest, aby pamiętać, że dziecko nie potrzebuje tylko rzeczy. Szczerze mówiąc, połowa rzeczy, które dostajesz, prawdopodobnie nawet nie użyjesz. Dziecko potrzebuje również zdrowej i szczęśliwej mamy.

Ważne jest, aby pielęgnować postawę zaufania podczas macierzyństwa. Matki muszą ufać sobie i swoim instynktom. Oczekuj tego, co najlepsze i przekonaj się, że wszystko będzie dobrze. Bądź pewien, że jeśli pojawi się trudna sytuacja, znajdziesz sposób, aby ją rozwiązać. Przeciwieństwem zaufania jest udręka. Osoba w udręce zawsze spodziewa się, że wydarzy się coś złego. Jeśli niepewność może rosnąć, wszystko inne zaczyna grzęznąć. Lepiej starać się rozwijać pozytywne nastawienie. To pomoże ci mieć szczęśliwe macierzyństwo.

Niektóre kobiety nie chcą być matkami. Chcą być “supermomami”. Zawsze chcą mieć wszystko w idealnym stanie i pod kontrolą. Kiedy im się nie udaje, czują się winni. Wierzą, że matka nigdy się nie chwieje. Żadna matka nie może zająć się wszystkim przez cały czas. Wręcz przeciwnie, przy wielu okazjach będziesz musiał poprosić o pomoc. Nie oznacza to, że nie jesteś zdolny, oznacza to po prostu, że jesteś człowiekiem, a nie nieomylną maszyną.

Jeśli matka jest przepracowana, nie będzie w stanie mieć szczęśliwego macierzyństwa. Wręcz przeciwnie, stopniowo zacznie czuć się coraz bardziej przytłoczona. To wyczerpuje zarówno jej zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Dlatego ważne jest, aby często robić przerwy. Poświęć kilka godzin dla siebie. Czas na osobistą przyjemność. Wyjdź do miejsca, które Cię relaksuje lub po prostu odpocznij od zwykłej rutyny i prześpij kilka dodatkowych godzin. Matka nie jest osobą, która wie wszystko, ani nie jest osobą, która może zapobiec wszelkim krzywdom wyrządzonym jej dziecku. Jest kimś, kto daje sto procent siebie dla swoich dzieci.

Dzieci postrzegają swoje matki jako wszechmocne i jest to część ich rozwoju. Jednak ich postrzeganie jest dalekie od rzeczywistości, ponieważ matki są istotami ludzkimi, a macierzyństwo jest trudnym zadaniem. Doświadczenie szczęśliwego macierzyństwa wymaga dużego wsparcia. Część tego wsparcia powinna być zapewniona przez partnera, a druga część przez rodzinę. Istnieje jednak inne źródło wsparcia, które może być jeszcze bardziej pomocne: inne matki. Inne matki, które przechodzą przez te same doświadczenia, mogą zapewnić nieocenioną pomoc.

Budowanie małej sieci wsparcia z innymi matkami to świetny pomysł. Może być oczyszczający, a także przydatny do rozwiązywania wątpliwości i wzmacniania więzi. Nikt nie rozumie matki bardziej niż inne matki. Posiadanie dobrych przyjaciół może również pomóc ci doświadczyć szczęśliwszego macierzyństwa.

O tym warto pamiętać!

Wszyscy nowi rodzice martwią się, że w jakiś sposób złamią dziecko, kiedy po raz pierwszy przyniosą do domu tego maleńkiego, wiotkiego i o tak kruchego noworodka ze szpitala – a każdy, kto mówi inaczej, daje bardzo dobry pokaz pewności siebie. Więc naprawdę nie jesteś sam w swoich zmartwieniach. Ale oto prawda, która powstrzyma cię przed drżeniem w kapciach za każdym razem, gdy będziesz przygotowywać się do odebrania noworodka: nie możesz złamać dziecka. Ten młody, bezradny noworodek jest w rzeczywistości niesamowicie odporną, elastyczną małą istotą.

Musisz podtrzymywać głowę i szyję dziecka za każdym razem, gdy je podnosisz, trzymasz i nosisz. Ale łatwiej jest to zrobić, jeśli zgarniesz go jedną ręką podtrzymującą jego głowę, szyję i kręgosłup, a drugą ręką schowaną pod jego pupą, aby uzyskać wystarczające wsparcie. Nie martw się, jeśli dotkniesz tych miękkich punktów (zwanych ciemiączkami) na jego głowie – są one dobrze chronione przez solidną membranę. W pierwszym miesiącu życia Twój noworodek będzie w stanie podnieść głowę na sekundę lub dwie. Ale pod koniec pierwszego miesiąca prawdopodobnie będzie w stanie częściej podnosić głowę, choć na krótko. Nadal będziesz podtrzymywać jej chwiejną głowę za każdym razem, gdy ją kąpiesz, trzymasz lub nosisz.

 W drugim miesiącu życia wiele dzieci może samodzielnie trzymać głowy w górze przez kilka sekund. Twój maluch nie będzie jednak w stanie podnieść głowy stabilnie. W trzecim miesiącu większość dzieci będzie w stanie utrzymać głowę w górze o kilka centymetrów, opierając się o przedramiona. Spodziewaj się również innych kamieni milowych w tym miesiącu: Twoje dziecko prawdopodobnie będzie również w stanie obrócić głowę z boku na bok, trzymać głowę w górze i rozglądać się, gdy jest w twoich ramionach.

Pod koniec czwartego miesiąca Twoje dziecko może podnieść klatkę piersiową, gdy podpiera się na przedramionach. Może również pchać się na rękach i podnosić głowę do 90 stopni. A jeśli posadzisz dziecko na kolanach skierowanych na zewnątrz, prawdopodobnie będzie w stanie utrzymać głowę stabilnie. Niemowlęta zyskują kontrolę nad głową, gdy budują siłę szyi i górnej części ciała. Dlatego dedykowany czas na brzuszku jest tak ważny – pomaga dziecku stać się bardziej mobilnym i osiągnąć te półroczne kamienie milowe, takie jak samodzielne siedzenie.

Jak zadbać o 10-miesięczne dziecko?

Twoje dziecko prawdopodobnie gaworzy od kilku miesięcy w tym momencie. W rzeczywistości badania pokazują, że chociaż nie możesz zrozumieć, co mówią, aktywnie próbowali z tobą rozmawiać w tym czasie. Teraz możesz rozpoznać słowa skierowane ze znaczeniem; Twoje dziecko może zwracać się do Ciebie jako “ma-ma” lub “da-da”. Aby pomóc dziecku dalej rozwijać umiejętności językowe, popraw je, gdy źle wymawia pewne słowa i aktywnie opisz im jak najwięcej świata. Wiele 10-miesięcznych dzieci “krąży” wokół, wstając i przemieszczając się z miejsca na miejsce, trzymając się podparcia. Ale mogą również być w stanie stać bez wsparcia przez pewien czas, co oznacza, że mogą również próbować wkroczyć bez wsparcia. Twoje dziecko prawdopodobnie nie będzie chodzić stabilnie przez kolejne pięć miesięcy, ale ekscytujące jest obserwowanie postępów w podróży po drodze.

Twoje dziecko jest znakomitym naśladowcą w tym wieku i możesz być zaskoczony, widząc, że naśladuje niektóre z twoich codziennych czynności, takich jak rozmowa przez telefon lub odkurzanie powierzchni. Mózg Twojego dziecka chętnie uczy się nowych informacji, więc uważaj na to, co mówisz i robisz wokół dziecka.

Pierwsze kroki Twojego dziecka będą również obejmować jego nowo odkrytą zdolność i chęć do karmienia się podczas posiłków. Uchwyt szczypcowy Twojego dziecka jest teraz w pełni sił; są w stanie z łatwością chwytać przekąski, a może nawet poradzić sobie z trzymaniem butelki. W zależności od tego, co zaleci pediatra, możesz nawet zacząć odzwyczajać dziecko od butelki na rzecz filiżanki sippy, ponieważ smoczek butelki może wpływać na wchodzące zęby. 10-miesięczny harmonogram karmienia powinien obejmować różnorodne pokarmy stałe. Trzymaj się łatwej do połknięcia, zdrowej żywności, takiej jak miękkie owoce i warzywa, jeśli chodzi o karmienie 10-miesięcznego dziecka, i uważnie je obserwuj, aby uniknąć ryzyka zadławienia.

W tym wieku większość dzieci śpi w nocy (około 11 do 12 godzin) z minimalnymi okresami przebudzenia. Jeśli trenowałeś sen swojego 10-miesięcznego dziecka, prawdopodobnie rozwinęło ono nawyki potrzebne do samouspokojenia i zasypiania w samotności. Jednak nierzadko zdarza się, że rodzice wpadają w panikę, gdy 10-miesięczne dziecko nie śpi przez całą noc lub wydaje się, że nie odpoczywa tak dużo, jak potrzebują. Może to być 10-miesięczna regresja snu – ale na szczęście ten problem może być zwykle łatwym rozwiązaniem. W większości przypadków nie jest to oznaka niczego poważnego. Twoje dziecko może ząbkować lub po prostu chce ćwiczyć swoje nowe umiejętności i spędzać czas z mamą lub tatą, niezależnie od pory dnia.

O tym warto pamiętać!

Niemowlęta połykają powietrze podczas karmienia, co powoduje gaz i kolkę w ich brzuszkach. Odbijanie wydala nadmiar powietrza, pomagając w ten sposób w trawieniu i zapobiegając pluciu i kolce żołądkowej. Delikatnie przyłóż dziecko do klatki piersiowej jedną ręką. Podbródek powinien spoczywać na twoim ramieniu. Poklep lub pogłaszcz dziecko bardzo delikatnie drugą ręką, aż mu się odbije. Bardzo ważne jest, aby upewnić się, że podtrzymujesz głowę i szyję dziecka jedną ręką, trzymając je. Dzieje się tak dlatego, że mięśnie szyi nie są jeszcze wystarczająco silne, aby samodzielnie utrzymać głowę. Kręgosłup również wciąż rośnie i staje się silniejszy. Szyja będzie w stanie samodzielnie podeprzeć głowę dopiero po 3 miesiącu życia. Zwróć więc uwagę na podtrzymywanie głowy i szyi dziecka podczas opieki nad noworodkiem.

Częsta zmiana pieluch jest ważnym aspektem podczas opieki nad noworodkiem po porodzie. Jeśli Twoje dziecko otrzymuje wystarczającą ilość mleka matki lub mleka modyfikowanego, zwilży co najmniej 6 do 8 pieluch dziennie, wraz z regularnymi wypróżnieniami. Często zmieniaj pieluchę, gdy tylko poczuje się pełna. Być może będziesz musiał go nawet zmienić co najmniej 10 razy dziennie. Aby zmienić brudną pieluchę, będziesz potrzebować prześcieradła do przewijania, delikatnych chusteczek do pieluch, kremu na wysypkę pieluszkową lub proszku dla niemowląt i świeżych pieluch.

Noworodki muszą spać przez około 16 godzin dziennie w ciągu pierwszych 2 miesięcy. Zwykle drzemią od 2 do 4 godzin i budzą się, jeśli są głodne lub mokre. Ponieważ dziecko musi być karmione co 3 godziny, może być konieczne obudzenie go i nakarmienie. Nie martw się, jeśli nie podąża za idealnym wzorcem snu noworodka. Każde dziecko jest inne i ma inny cykl snu.

Należy również pamiętać o zmianie pozycji głowy dziecka podczas snu. Nowonarodzone paznokcie rosną bardzo szybko. Dziecko może drapać własną twarz lub ciało ruchami rąk. Dlatego ważne jest, aby paznokcie dziecka były przycięte. Ponieważ paznokcie dziecka są miękkie, więc użyj obcinaczy do paznokci dla dzieci. Spróbuj delikatnie przyciąć paznokcie, gdy dziecko śpi. Nie przycinaj ich zbyt głęboko, ponieważ paznokcie są bardzo delikatne i może to być bolesne dla dziecka. Nie przycinaj krawędzi paznokci, ponieważ spowoduje to wrastanie paznokci.

Najważniejsze kwestie odnoszące się do powyższego artykułu:

  • Dzieci postrzegają swoje matki jako wszechmocne i jest to część ich rozwoju. Jednak ich postrzeganie jest dalekie od rzeczywistości, ponieważ matki są istotami ludzkimi, a macierzyństwo jest trudnym zadaniem. Doświadczenie szczęśliwego macierzyństwa wymaga dużego wsparcia.

  •  Noworodki muszą spać przez około 16 godzin dziennie w ciągu pierwszych 2 miesięcy. Zwykle drzemią od 2 do 4 godzin i budzą się, jeśli są głodne lub mokre. Ponieważ dziecko musi być karmione co 3 godziny, może być konieczne obudzenie go i nakarmienie. Nie martw się, jeśli nie podąża za idealnym wzorcem snu noworodka. Każde dziecko jest inne i ma inny cykl snu. Należy również pamiętać o zmianie pozycji głowy dziecka podczas snu.

  • W pierwszym miesiącu życia Twój noworodek będzie w stanie podnieść głowę na sekundę lub dwie. Ale pod koniec pierwszego miesiąca prawdopodobnie będzie w stanie częściej podnosić głowę, choć na krótko. Nadal będziesz podtrzymywać jej chwiejną głowę za każdym razem, gdy ją kąpiesz, trzymasz lub nosisz. W drugim miesiącu życia wiele dzieci może samodzielnie trzymać głowy w górze przez kilka sekund. Twój maluch nie będzie jednak w stanie podnieść głowy stabilnie. W trzecim miesiącu większość dzieci będzie w stanie utrzymać głowę w górze o kilka centymetrów, opierając się o przedramiona.

  • Częsta zmiana pieluch jest ważnym aspektem podczas opieki nad noworodkiem po porodzie. Jeśli Twoje dziecko otrzymuje wystarczającą ilość mleka matki lub mleka modyfikowanego, zwilży co najmniej 6 do 8 pieluch dziennie, wraz z regularnymi wypróżnieniami. Często zmieniaj pieluchę, gdy tylko poczuje się pełna. Być może będziesz musiał go nawet zmienić co najmniej 10 razy dziennie. Aby zmienić brudną pieluchę, będziesz potrzebować prześcieradła do przewijania, delikatnych chusteczek do pieluch, kremu na wysypkę pieluszkową lub proszku dla niemowląt i świeżych pieluch.

  • Niemowlęta połykają powietrze podczas karmienia, co powoduje gaz i kolkę w ich brzuszkach. Odbijanie wydala nadmiar powietrza, pomagając w ten sposób w trawieniu i zapobiegając pluciu i kolce żołądkowej. Delikatnie przyłóż dziecko do klatki piersiowej jedną ręką. Podbródek powinien spoczywać na twoim ramieniu. Poklep lub pogłaszcz dziecko bardzo delikatnie drugą ręką, aż mu się odbije. Bardzo ważne jest, aby upewnić się, że podtrzymujesz głowę i szyję dziecka jedną ręką, trzymając je. Dzieje się tak dlatego, że mięśnie szyi nie są jeszcze wystarczająco silne, aby samodzielnie utrzymać głowę. Kręgosłup również wciąż rośnie i staje się silniejszy.

  •  Każde dziecko jest inne i ma inny cykl snu. Należy również pamiętać o zmianie pozycji głowy dziecka podczas snu. Nowonarodzone paznokcie rosną bardzo szybko. Dziecko może drapać własną twarz lub ciało ruchami rąk. Dlatego ważne jest, aby paznokcie dziecka były przycięte. Ponieważ paznokcie dziecka są miękkie, więc użyj obcinaczy do paznokci dla dzieci. Spróbuj delikatnie przyciąć paznokcie, gdy dziecko śpi.  
Dobry sport dla kobiet
Dowiedz się, jak skutecznie zadbać o siebie!
Sprawdź, kiedy dziecko powinno zacząć chodzić!

Dodaj komentarz