W dzisiejszych czasach posiadanie dziecka w żaden sposób nie koliduje z prowadzeniem aktywnego trybu życia. Co więcej, rodziny z dziećmi w czasie podróży mogą liczyć na szereg udogodnień – na przykład podczas odprawy na lotnisku lub ze strony personelu pokładowego w samolocie. O czym warto pamiętać gdy ruszamy w nieznane z kilkumiesięcznym bobasem? Jak zadbać o komfort całej rodziny w czasie wyjazdu?
Plan podróży
Czas wakacji to idealny moment na zaznajomienie się z egzotyczną kulturą, poznawanie nowych smaków, zdobywanie doświadczeń. Ze względu na mnogość różnorodnych bodźców małe dziecko ma prawo czuć się przytłoczone – jest daleko od rodzinnego domu, znajomych zabawek, codziennej rutyny. W związku z tym warto dokładnie przemyśleć i zaplanować poszczególne aktywności pojawiające się podczas wyjazdu w taki sposób, by maluch mógł powoli oswajać się z otoczeniem. Podróżowanie to niezwykle ekscytująca przygoda, warto więc w planie dnia – obok intensywnego zwiedzania – uwzględnić czas relaksu i swobodnej zabawy. Starsze dzieci warto również zapoznać z atrakcjami dostępnymi w najbliższej okolicy – wspólne stworzenie listy miejsc do odwiedzenia da im poczucie decyzyjności, podniesie samoocenę i podkreśli jak cenna dla rodziców jest ich opinia.
Dobre przygotowanie
Niezależnie od tego, czy wybieramy się w krótką podróż samochodem, czy czeka nas kilkunastogodzinny lot, podstawą udanego wypadu będzie odpowiednie przygotowanie. Nie ma niczego gorszego niż nerwowe wrzucanie przypadkowych akcesoriów do walizki tuż przed wyjściem z domu – zwłaszcza gdy towarzyszy nam maluch skutecznie odwracający uwagę od pakowania. Warto dać sobie nawet kilka dni, by stworzyć idealną listę rzeczy niezbędnych dla każdego domownika – może być zawieszona na lodówce, by wszyscy mieli do niej swobodny dostęp. Bardzo często okazuje się, że po weryfikacji ilość akcesoriów jest tak wielka, że nie zmieścimy się w bagażniku lub przekroczymy dopuszczalne limity linii lotniczej – lepiej mieć taką świadomość nieco szybciej niż stresować się naliczaną opłatą za nadmiarowe kilogramy. Warto dobrze przemyśleć, jaki jest charakter naszych wakacji – czy planujemy rzucić się w wir zwiedzania, czy raczej korzystać z uroków plaż. Ilość niezbędnych gadżetów, zestawów ubrań czy butów będzie zredukowana do minimum – nie będziemy niepotrzebnie wozić ze sobą na drugi koniec świata połowy wyposażenia domu.
Sytuacje awaryjne
Wypadków w czasie wakacji jest statystycznie o wiele więcej, niż w innych miesiącach – i choć życzymy sobie przeżyć wyłącznie piękne chwile, musimy być również świadomi, jak postąpić w przypadku złamania, stłuczenia czy poważniejszego urazu. Tuż przed podróżą warto sprawdzić ważność wszystkich dokumentów tożsamości, przygotować dla dziecka książeczkę zdrowia z listą aktualnie przyjmowanych leków i suplementów, a także zaopatrzyć się w dodatkowe ubezpieczenie oraz wyrobić kartę EKUZ (jeśli naszym kierunkiem podróży jest kraj znajdujący się w Unii Europejskiej). Nie będzie również przesadą zorientowanie się, czy mamy daleko do najbliższego centrum medycznego lub szpitala. Wrzucenie do walizki lub plecaka dobrze zaopatrzonej apteczki da spokój – posiadanie pod ręką podstawowych środków opatrunkowych lub leków pozwoli w prosty i szybki sposób opanować nagłe pogorszenie samopoczucia.
Najważniejsze jest nastawienie
Podróżowanie z dziećmi to ekscytująca przygoda – człowiek mimo doskonałego planu i przygotowania może spodziewać się absolutnie…wszystkiego. Na wiele sytuacji po prostu nie da się przygotować. W takich chwilach jedynym zestawem, który może nas uratować, jest spokój i pomysłowość. Dobry humor i wiara we własne możliwości nie powinny nas nigdy opuszczać!