Jakie zajęcia pozaszkolne warto wybrać?

Jakie zajęcia pozaszkolne warto wybrać?

Pragniesz w interesujący sposób zorganizować swojemu dziecku czas wolny po lekcjach? Przemyśl, jakie zajęcia dodatkowe wybrać, aby przyniosły jak najwięcej pożytku. Pamiętajmy jednak, że nasze dziecko ma z przyjemnością uczęszczać na zajęcia pozaszkolne.

Istnieje bogaty wybór zajęć pozalekcyjnych dla dzieci. Warto z nich korzystać, ponieważ nie tylko poszerzają horyzonty, ale także umożliwiają dziecku na rozwinięcie zainteresowań, odkrycie talentów i interesujące spędzenie wolnego czasu z rówieśnikami o podobnych upodobaniach. Zatem jakie zajęcia pozalekcyjne dla dzieci należy wybierać? I w ilu aktywnościach powinno brać udział moje dziecko, aby go nie przeciążyć? Takie pytania zadaje sobie chyba większość rodziców?

Na jakie zajęcia pozaszkolne warto się zdecydować?

Zajęcia dodatkowe organizowane przez szkołę, do której uczęszcza dziecko, są często bezpłatne dla uczniów, dlatego warto najpierw zapoznać się z ofertą naszej szkoły — informacje na ten temat powinny znajdować się na jej stronie internetowej bądź w sekretariacie.

Jednakże nawet w tej samej miejscowości mogą znajdować się szkoły, które proponują swoim uczniom szeroki wybór zajęć dodatkowych, a inne nie, bo nie ma na to wystarczającej ilości pieniędzy.

Zatem jeżeli oferta szkoły nie spełnia naszych wymagań, należy sprawdzić pobliskie placówki kulturalne oraz sportowe i rzecz jasna inne szkoły w okolicy.

Dobrze wiedzieć — szczególnie dla rodziców pierwszoklasistów — że w bardzo wielu szkołach, poza zajęciami organizowanymi przez nauczycieli tylko z myślą o uczniach danej szkoły, mogą być również oferowane zajęcia przez firmy zewnętrzne. Takie zajęcia są najczęściej płatne (niekiedy dotowane przez gminę), mają jednak tę przewagę, że mogą w nich uczestniczyć także uczniowie z różnych innych szkół…

Warto wypisać wszystkie możliwe propozycje, a potem razem z dzieckiem zastanowić się, co można by wybrać, biorąc pod uwagę zarówno jego pasje, jak i charakter oraz usposobienie.

To dziecko powinno mieć decydujący głos, bo przecież zajęcia powinny być nie tylko edukacyjne, ale i przyjemne. Dlatego jeśli kusi nas, by zapisać syna lub córkę na lekcje muzyki, bo kiedyś o tym marzyliśmy, sprawdźmy, czy dziecko też tego pragnie.

Nie polegaj jednak jedynie na pragnieniach dziecka; wspieraj je raczej w wyborze, nie narzucając mu niczego, ale odwodząc od wyboru, który może się okazać nieodpowiedni. Na przykład energiczne na co dzień dziecko będzie się męczyć na lekcjach malowania na szkle.

Na ile zajęć dodatkowych może uczęszczać dziecko?

Każdy uczeń — czy to nastolatek, czy pierwszoklasista — po zajęciach lekcyjnych powinien dysponować czasem dla siebie, aby odpocząć, wyciszyć się, leniuchować i spotykać się z rówieśnikami. Taki odpoczynek wpływa wszak na poprawę koncentracji, co przekłada się na osiągnięcia w nauce. Nie jest dobrze, gdy zajęć pozalekcyjnych jest zdecydowanie za dużo.

Zbyt wiele obowiązków może prowadzić do wyczerpania. Dzieciaki miewają wtedy kłopoty z koncentracją i czują niechęć do podjęcia jakiegokolwiek wyzwań. Nic ich nie cieszy…

Aktywizujące metody nauczania w praktyce – poradnik dla nauczycieli i uczniów
Indywidualny tok nauczania – jak dostosować program nauki do swoich potrzeb?
Jak załatwić nauczanie indywidualne w liceum – poradnik dla nauczycieli i rodziców

Dodaj komentarz