Udowodnione korzyści z noszenia dzieci w chustach i nosidłach

Udowodnione korzyści z noszenia dzieci w chustach i nosidłach

Europejscy pediatrzy powszechnie i mylnie zalecają, aby noworodki i niemowlęta leżały płasko na plecach w wózku i nie były noszone, aby uniknąć nacisku na ich nierozwinięte ciała. Ale jakie są korzyści z noszenia dzieci w chustach? Długotrwałe leżenie niemowlęcia na plecach w wózku jest fizycznie i emocjonalnie stresujące i może być hamujące dla rozwoju. Dzieci potrzebują kontaktu z ludźmi, aby regulować swoje emocje i poziom stresu. Bycie popychanym w wózku przez cały dzień oznacza, że dziecko jest w stanie pasywnym, co hamuje jego rozwój fizyczny, emocjonalny i intelektualny. Ideałem jest, aby niemowlę czuło się bezpiecznie i pewnie w pobliżu rodzica tak bardzo, jak to tylko możliwe. Chociaż nie zawsze jest to możliwe w nocy, jest to możliwe w ciągu dnia poprzez unikanie długich okresów w wózkach, a czasami poprzez używanie chust.

CZYNNIKI, KTÓRE NALEŻY WZIĄĆ POD UWAGĘ

WADY CHUST DO NOSZENIA DZIECI:

Rozwój kręgosłupa niemowlęcia – W chwili urodzenia niemowlę znajduje się w stanie zgięcia, wciąż skulone, z kręgosłupem w naturalnej długiej krzywiźnie w kształcie litery c (wypukłej). Stopniowo, gdy mięśnie szyi stają się silniejsze, dziecko zaczyna podnosić swoją ciężką głowę wbrew grawitacji, a w jego szyi zaczyna rozwijać się krzywa, która pomaga zrównoważyć głowę. Kiedy dziecko zaczyna pełzać i raczkować, rozwija się dolna część pleców (krzywa lędźwiowa) i wspierające ją mięśnie. Dopiero około pierwszego roku życia dziecko osiąga kształt litery “S” w kręgosłupie.
Stres związany z leżeniem płasko – Układanie niemowlęcia płasko na plecach rozciąga c-krzywy kręgosłup do linii prostej, co jest sprzeczne z jego naturalnym kształtem. Nie jest to prawidłowa pozycja fizjologiczna.
Deformacje fizyczne – Niemowlęta, które spędzają dużą część dnia leżąc płasko w wózku mogą skończyć z plagiocefalią (zdeformowane czaszki, spłaszczone na plecach lub boku) i zdeformowanym ciałem ze słabym napięciem mięśniowym.

ZALETY CHUST DO NOSZENIA DZIECI:

Rozwój siły mięśniowej – Kiedy niemowlęta są trzymane w pozycji pionowej, a matka chodzi, zatrzymuje się lub obraca ciało niemowlęcia w naturalny sposób pracuje przeciwko sile przyciągania grawitacyjnego, aby utrzymać swoją pozycję. Jest w stanie wykonywać ruchy kompensacyjne, wzmacniając siłę mięśni i pozwalając na większą kontrolę nad drobnymi umiejętnościami motorycznymi.
Stymulacja – Niemowlę nie tylko może uczyć się o otaczającym je świecie z różnych widoków, które widzi, ale także jest w stanie to zrobić. Kiedy niemowlę jest spokojne, ale czujne, to właśnie wtedy wszystkie informacje mogą przeniknąć do jego istoty. Dowiaduje się o świecie i swoim miejscu w nim.
Regulacja – Niemowlęta fizycznie potrzebują bliskiego kontaktu z rodzicami. W pozycji pionowej dzieci są nie tylko lepsze fizycznie, ale także szczęśliwsze i spokojniejsze. Ruch ciała rodziców, mimika twarzy i ciała, temperatura ciała i bicie serca – wszystko to pomaga fizjologicznie regulować dziecko i daje mu poczucie bezpieczeństwa. Ostatnie badania wykazały, że kiedy niemowlę zostaje zabrane od matki, doświadcza “zmniejszonego rytmu serca, spadku temperatury, zaburzeń snu i zmian EEG” – co stanowi upośledzenie procesów regulacyjnych jego własnego małego ciała.

Trening umiejętności społecznych dla dzieci czyli TUS w poznaniu
Poznaj najważniejsze obowiązki rodzica wobec dziecka!
Jak nadopiekuńczy rodzice wpływają na rozwój dziecka?

Dodaj komentarz