Udowodnione korzyści z noszenia dzieci w chustach i nosidłach

Udowodnione korzyści z noszenia dzieci w chustach i nosidłach

Europejscy pediatrzy powszechnie i mylnie zalecają, aby noworodki i niemowlęta leżały płasko na plecach w wózku i nie były noszone, aby uniknąć nacisku na ich nierozwinięte ciała. Ale jakie są korzyści z noszenia dzieci w chustach? Długotrwałe leżenie niemowlęcia na plecach w wózku jest fizycznie i emocjonalnie stresujące i może być hamujące dla rozwoju. Dzieci potrzebują kontaktu z ludźmi, aby regulować swoje emocje i poziom stresu. Bycie popychanym w wózku przez cały dzień oznacza, że dziecko jest w stanie pasywnym, co hamuje jego rozwój fizyczny, emocjonalny i intelektualny. Ideałem jest, aby niemowlę czuło się bezpiecznie i pewnie w pobliżu rodzica tak bardzo, jak to tylko możliwe. Chociaż nie zawsze jest to możliwe w nocy, jest to możliwe w ciągu dnia poprzez unikanie długich okresów w wózkach, a czasami poprzez używanie chust.

CZYNNIKI, KTÓRE NALEŻY WZIĄĆ POD UWAGĘ

WADY CHUST DO NOSZENIA DZIECI:

Rozwój kręgosłupa niemowlęcia – W chwili urodzenia niemowlę znajduje się w stanie zgięcia, wciąż skulone, z kręgosłupem w naturalnej długiej krzywiźnie w kształcie litery c (wypukłej). Stopniowo, gdy mięśnie szyi stają się silniejsze, dziecko zaczyna podnosić swoją ciężką głowę wbrew grawitacji, a w jego szyi zaczyna rozwijać się krzywa, która pomaga zrównoważyć głowę. Kiedy dziecko zaczyna pełzać i raczkować, rozwija się dolna część pleców (krzywa lędźwiowa) i wspierające ją mięśnie. Dopiero około pierwszego roku życia dziecko osiąga kształt litery “S” w kręgosłupie.
Stres związany z leżeniem płasko – Układanie niemowlęcia płasko na plecach rozciąga c-krzywy kręgosłup do linii prostej, co jest sprzeczne z jego naturalnym kształtem. Nie jest to prawidłowa pozycja fizjologiczna.
Deformacje fizyczne – Niemowlęta, które spędzają dużą część dnia leżąc płasko w wózku mogą skończyć z plagiocefalią (zdeformowane czaszki, spłaszczone na plecach lub boku) i zdeformowanym ciałem ze słabym napięciem mięśniowym.

ZALETY CHUST DO NOSZENIA DZIECI:

Rozwój siły mięśniowej – Kiedy niemowlęta są trzymane w pozycji pionowej, a matka chodzi, zatrzymuje się lub obraca ciało niemowlęcia w naturalny sposób pracuje przeciwko sile przyciągania grawitacyjnego, aby utrzymać swoją pozycję. Jest w stanie wykonywać ruchy kompensacyjne, wzmacniając siłę mięśni i pozwalając na większą kontrolę nad drobnymi umiejętnościami motorycznymi.
Stymulacja – Niemowlę nie tylko może uczyć się o otaczającym je świecie z różnych widoków, które widzi, ale także jest w stanie to zrobić. Kiedy niemowlę jest spokojne, ale czujne, to właśnie wtedy wszystkie informacje mogą przeniknąć do jego istoty. Dowiaduje się o świecie i swoim miejscu w nim.
Regulacja – Niemowlęta fizycznie potrzebują bliskiego kontaktu z rodzicami. W pozycji pionowej dzieci są nie tylko lepsze fizycznie, ale także szczęśliwsze i spokojniejsze. Ruch ciała rodziców, mimika twarzy i ciała, temperatura ciała i bicie serca – wszystko to pomaga fizjologicznie regulować dziecko i daje mu poczucie bezpieczeństwa. Ostatnie badania wykazały, że kiedy niemowlę zostaje zabrane od matki, doświadcza “zmniejszonego rytmu serca, spadku temperatury, zaburzeń snu i zmian EEG” – co stanowi upośledzenie procesów regulacyjnych jego własnego małego ciała.

Kiedy zacząć uczyć dziecko używania sztućców?
Dlaczego pozwalanie dziecku na płacz nie jest właściwe?
Kiedy należy zacząć się martwić otyłością dziecka?

Dodaj komentarz