Jak przygotować się do ciąży ?

Jak przygotować się do ciąży ?

Ciąża to bez wątpienia wyjątkowy okres w życiu zarówno przyszłej mamy, jak i taty maluszka, który ma pojawić się na świecie. Jest to okres, w którym przyszli rodzice mają czas, aby przygotować się do swoich nowych ról i przywitania na świecie swojego dziecka. Zanim jednak zdecydujemy się na ciążę, warto odpowiednio się do niej przygotować.

Choć natura przygotowała ciało kobiety na zajście w ciążę zupełnie bez żadnych przygotować i nie istnieją oficjalne zalecenia naukowców oraz lekarzy w zakresie przygotowania organizmu do ciąży, obecna wiedza i doświadczenie ginekologów i położnych pozwalają na wskazanie obszarów, na które należy zwrócić uwagę, decydując się na rozpoczęcie starań o poczęcie. Świadome planowanie rodziny i chęć jak najlepszego przygotowania na stworzenie swojemu dziecku jak najlepszych warunków do rozwoju płodowego wpływają na decyzję przyszłych mam o podjęciu słusznych kroków.

Co warto zrobić przed zajściem w ciążę ?

1. Przyjmowanie kwasu foliowego.

Przyjmowanie kwasu foliowego najlepiej jest zacząć już pół roku przed planowaną ciążą. Mówi się, że powinny go przyjmować wszystkie kobiety w wieku rozrodczym, aby w razie zajścia w nieplanowaną ciążę ograniczyć ryzyko wady cewy nerwowej u płodu. Niedobór kwasu foliowego w ciąży może bowiem przyczyniać się do wady cewy moczowej, czyli rozszczepu mózgowia i kręgosłupa u płodu. Warto wybierać kwas w ulepszonej- zmethylowanej formie.

2. Wizyta u dentysty.

Wizyta u dentysty celem uzupełnienia ewentualnych ubytków w zębach oraz wyleczenia próchnicy jest bardzo ważnym krokiem, jaki należy podjąć planując ciążę. Nie od dziś wiadomo, że próchnica jest zaraźliwa- zarazić można się nią zarówno przez pocałunki, korzystanie z tych samych sztućców jak i w ciąży. Dla płodu jest to jednak bardzo duże zagrożenie. Próchnica może przyczynić się do poronienia lub ryzyka przedwczesnego porodu. Poza tym, nieleczona próchnica u matki zwiększa ryzyko jej wystąpienia u dziecka już w pierwszych miesiącach życia.

Wizyta u dentysty jest również wskazana ze względu na fakt, iż w ciąży nie zaleca się przyjmowania znieczulenia miejscowego oraz wykonywania zdjęć RTG, które są czasem konieczne do przeprowadzenia prawidłowego leczenia.

3. Badania profilaktyczne.

Badania profilaktyczne powinny wykonywać oczywiście nie tyko kobiety starające się o zajście w ciążę, jednak w ich przypadku jest to szczególnie ważne. Zaleca się przeprowadzenie badań pod kątem funkcji tarczycy, chorób zakaźnych, nowotworów oraz poziomu witamin i minerałów w organizmie, aby w miarę potrzeby móc uzupełnić ewentualne niedobory.

4. USG narządu rodnego.

Jedną z wielu przyczyn utrudniających zajście w ciążę są np. polipy w jamie macicy czy endometrioza. Wykonanie badania USG pozwala wykluczyć ewentualne problemy w tym zakresie, jest też istotną metodą profilaktyczną w kierunku raka jajnika.

Przygotowanie do zajścia w ciążę, mimo iż nie jest obowiązkowe i wymagane, może w zdecydowanym stopniu przyspieszyć starania o upragnione dziecko. Warto również pamiętać, iż przygotowanie do ciąży jest tak naprawdę przygotowaniem ciała kobiety na stworzenie nowego życia i dobrym sprawdzianem odpowiedzialności.

Kiedy należy wykonać pierwsze USG w ciąży?
Jakie badania w ciąży należy obowiązkowo wykonać?
Sprawdź jakie badania przed ciążą warto wykonać!

Dodaj komentarz