4 rzeczy, których dzieci potrzebują od swoich matek

4 rzeczy, których dzieci potrzebują od swoich matek

Gdyby zapytano Cię o to, czego dzieci potrzebują od matki, co byś odpowiedziała? Wychowanie dziecka to jedno z najpiękniejszych i najtrudniejszych zarazem doświadczeń. Nikt tak naprawdę nie wie jak to zrobić, bo żadne dziecko nie przychodzi z instrukcją. Pomimo tego, istnieją pewne kwestie, o których należy pamiętać, dotyczące potrzeb, jakie może mieć dziecko, bez względu na to, ile ma lat. Nie mówimy tu o rzeczach materialnych, ale o tym, co możesz im przekazać, co pomoże im wyrosnąć na zdrowego i szczęśliwego człowieka. Jeśli masz dzieci lub myślisz o ich posiadaniu i chcesz wiedzieć, co możesz dla nich zrobić, ten artykuł będzie dla Ciebie wskazówką.

1. Wysokiej jakości czas razem

Jedną z najcenniejszych rzeczy, jakie możesz zaoferować swojemu dziecku, jest spędzanie z nim wysokiej jakości czasu. Nie polega to tylko na siedzeniu na uboczu, kiedy oni grają w piłkę, zaangażuj się! Pamiętaj, że zabawa to sposób, w jaki Twoje dziecko odkrywa świat i uczy się. Nie ma nic lepszego dla maluchów niż spędzanie czasu z mamą i zabawa. Bądź częścią tego, co robią i wykorzystaj tę cenną okazję, aby ich czegoś nauczyć. Nie mówimy tylko o uczeniu ich kształtów, kolorów, liczb itp. Zabawa pozwoli Ci również poznać wewnętrzny wszechświat Twojego dziecka. Poprzez zabawę będą wyrażać siebie, zwracaj uwagę na to, co mówią i robią podczas zabawy, dzięki temu możesz znacznie lepiej poznać swoje dziecko.

2. Twoją rolą jest być ich matką, a nie przyjaciółką

Obecnie wiele stylów wychowawczych opowiada się za znacznie bliższą i bardziej otwartą relacją z dziećmi. Oznacza to większą pewność siebie w rozmowie i pozwala dzieciom czuć się branymi pod uwagę, dając im poczucie, że to, co myślą, ma znaczenie Jest to bardzo ważne dla rozwoju poczucia własnej wartości i będzie miało wpływ na to, jak postrzegają siebie. Jednak wielu rodziców źle zinterpretowało tę ideę, stając się przyjaciółmi swoich dzieci. Jest to błąd, gdyż naszym zadaniem jest być wzorem dla naszych dzieci.

3. Dawanie dziecku wolności

Kolejną z rzeczy, których dzieci potrzebują od matki, jest dawanie im wolności, unikanie nadopiekuńczości. Bycie matką, zwłaszcza po raz pierwszy, jest bardzo skomplikowane i łatwo wpaść w pułapkę, że zawsze chcemy być blisko naszego dziecka, by nie dopuścić do tego, by w jakikolwiek sposób stała mu się krzywda. Ale to okazuje się mieć odwrotny skutek.

Wiemy, że to może być trochę trudne, ale pozwól dziecku odkrywać, zadawać pytania i uczyć się poprzez eksperymenty. Twoje dziecko potrzebuje, abyś była przy nim, pokazywała mu, co ma robić (nigdy nie narzucaj się, chyba że istnieje realne zagrożenie). Daj mu odczuć, że bez względu na to, co się stanie, będziesz przy nim i nie ma nic złego w tym, że może odkrywać świat na własną rękę. Dzięki temu dziecko stanie się bardziej pewne siebie.

4. Okaż dziecku bezwarunkową miłość

Jednym z pomysłów, które często bierzemy za pewnik, jest to, że nasze dzieci są świadome, jak bardzo je kochamy. Może się jednak okazać, że nie jest to prawda. Wiemy, że swoje uczucie wyrażasz na co dzień, troszcząc się o nich, z miłością przygotowując im posiłki i dbając o ich rzeczy. Jednak nie zawsze jest to wystarczające. Nie bój się powiedzieć im, jak bardzo ich kochasz. Staraj się również dopasować swoje działania do tego, co mówisz.

Poznaj najważniejsze obowiązki rodzica wobec dziecka!
Jak nadopiekuńczy rodzice wpływają na rozwój dziecka?
Jak wyciszyć dziecko nadpobudliwe bez tracenia czasu na nieefektywne metody?

Dodaj komentarz