Jaki rodzaj edukacji wybrać dla dzieci?

Jaki rodzaj edukacji wybrać dla dzieci?

Edukacja domowa dla dzieci 

W ostatnim czasie bardzo wielu rodziców musiało stanąć przed ważnym wyborem edukacyjnym dotyczącym dzieci. Wpływ na to miała pandemia, która rozpoczęła tak zwaną naukę zdalną. Dzięki temu rozpowszechniła się edukacja domowa, która polega na nauczaniu dzieci w zakątku domowym. Może to się odbywać u jednej z rodzin, w której będzie się uczyło kilkoro dzieci lub stanowisko nauczyciela przejmują rodzice. Ta forma edukacji to ogromna odpowiedzialność, ponieważ dzieci uczą się podstawy programowej w domu, a na egzaminy końcowe z konkretnych przedmiotów przychodzą do szkoły. Przez cały okres szkolny dzieci uczą się w domu, mając przy okazji czas na rozrywkę, zabawę i swoje pasje.

Powstaje coraz więcej miejsc edukacji domowej, do której przychodzą dzieci. Nauczycielami są wówczas pasjonaci nauczania, dzięki czemu edukacja staje się bardziej interesująca. Zaletą jest to, że każde dziecko uczy się w swoim tempie, ma opiekuna, w razie potrzeby łatwiej pomóc mu w rozwiązywaniu jego problemów. Domy są przygotowane na edukację domową pod każdym względem. Dzieci mogą uczyć się języka polskiego, matematyki, chemii, fizyki, geografii w zupełnie nowoczesny sposób. Lekcje są krótsze czasowo, natomiast podejście do każdego ucznia jest bardziej indywidualne. Jest to forma prywatnej nauki, dlatego rodzice muszą liczyć się z dodatkową opłatą. W zamian za to dzieci otrzymują nie tylko edukację dopasowaną do ich potrzeb, ale również dietetyczne śniadania oraz obiady.

edukacja domowa

Szkoła demokratyczna dla dzieci

Jedną z opcji szkoły alternatywnej jest szkoła demokratyczna, która ma różne nazwy. Może to być szkoła leśna, Montessori, waldorfska, daltońska lub unschooling. Każda z nich działa w oparciu o inne zasady, natomiast to co je łączy, to szacunek do dzieci. Zapisy do szkół demokratycznych odbywają się w wakacje, tak aby rodzice mogli zapoznać się z ofertą danej szkoły. Są to placówki działające w Polsce już od kilku lat i mają coraz większe zainteresowanie. Wprawdzie za edukację domową rodzice muszą zapłacić nawet ponad tysiąc złotych miesięcznie, ale w ofercie są bardzo ciekawe zajęcia edukacyjne. Dzieci oprócz stałej nauki mogą rozwijać swoje własne talenty taneczne, muzyczne, sportowe, malarskie, artystyczne.

nauka domowa

W szkole demokratycznej stawia się głównie na rozwój dziecka, po to aby w przyszłości mogło w pełni używać swojej kreatywności, wiedzy, naturalnego potencjału. Pomocą są opiekunowie pracujący w szkole, którzy również mają zupełnie innowacyjne podejście do nauki. Edukacja jest przyjemna, odbywa się w atmosferze spokoju, a dzieci uczą się głównie tego co je interesuje. Są to szkoły przyszłości, które będą się rozwijać bardzo szybko. Uczniowie potrzebują obecnie bardzo indywidualnego nauczania, dopasowanego do ich możliwości. W szkołach demokratycznych można liczyć na relaks między lekcjami, zajęcia w naturze, w ogrodzie, a także na ciekawe i rozwojowe wycieczki. Nawet nauka języka obcego odbywa się tak, aby uczeń łatwiej go przyswoił i nie musiał uczyć się wszystkiego na pamięć.

Poznaj najważniejsze obowiązki rodzica wobec dziecka!
Jak nadopiekuńczy rodzice wpływają na rozwój dziecka?
Jak wyciszyć dziecko nadpobudliwe bez tracenia czasu na nieefektywne metody?

Dodaj komentarz