Jak rozmawiać z dziećmi o ciąży?

Jak rozmawiać z dziećmi o ciąży?

Walczysz o kolejne dziecko i dowiadujesz się, że jesteś w ciąży. Wiadomości o nowych pociechach to świetna wiadomość dla Ciebie i Twojego partnera, ale Twoje pierwsze dziecko nie musi być tym podekscytowane, przynajmniej nie od razu. Pewnie zastanawiasz się, jak ogłosić to szczęśliwe wydarzenie z dziećmi, aby cała rodzina mogła się dobrze bawić. Oto kilka wskazówek.

To nie jest najlepszy moment, aby ogłosić narodziny rodzeństwa dla Twojego dziecka. Reakcja dziecka zależy od wieku i osobowości dziecka. Przedszkolaki zareagują inaczej niż nastolatki.

Reakcja przedszkolaka

Przedszkolak, który do tej pory jest jedynakiem i całą Twoją uwagę skupia na sobie, z pewnością nie będzie szczęśliwy, gdy dowie się o nowym dziecku, nawet jeśli dziecko poinformowało Cię o chęci posiadania rodzeństwa. . Najważniejsze, aby Twoje dziecko uczyło się tego od Ciebie, rodzica, a nie od osoby z zewnątrz. Idealny czas, aby poinformować dziecko, że jesteś w ciąży, to między 4 a 5 miesiącem, kiedy zaczniesz zauważać zauważalny wzrost brzucha.

Pochwal się brzuszkiem swojego malucha, powiedz mi, że on też tam mieszka. Wiadomość powinna być wysłana tam, gdzie dziecko czuje się bezpiecznie, zapowiadając ją w zabawny, ale nie nadgorliwy sposób. Powiedz, że jego brat lub siostra pojawi się w Twojej rodzinie za kilka miesięcy, powiedz nam jak będzie początkowo wyglądał i jak będzie się zachowywał noworodek (dziecko dużo śpi), dużo jedz, mniej się ruszaj, dziecko nie będzie mogło stać się grą towarzyszącą).

Nie oczekuj od swojego dziecka nagłego wybuchu entuzjazmu, dziecko musi przyzwyczaić się do sytuacji. Spodziewaj się od dziecka wielu pytań, na które będziesz musiał odpowiedzieć, może też samodzielnie się wycofać, więc nie popychaj go i nie zostawiaj – sytuacja wymaga dużo zrozumienia i wrażliwości. Postaraj się zrozumieć swoje dziecko i daj mu znać, że zawsze może na Ciebie liczyć i rozmawiać z Tobą. Regularnie podkreślaj swoją miłość do niego.

Jeśli Twoje dziecko zaakceptowało tę sytuację, wspólnie zastanówcie się, jak przygotować się na narodziny noworodka. Wspólne zakupy dla dziecka, wspólne przygotowanie pokoju. W tym szaleństwie nigdy nie zapominaj o starym chłopcu, robiąc zakupy, myśl o jego potrzebach (nowej zabawce, nowej grze).

Jak rozmawiać z dzieckiem w wieku od 6 do 10 lat?

Twoje dziecko poszło do szkoły i ma obowiązki, prawa, przyjaciół, którzy mają nad nim coraz więcej praw. Mimo to wielu jego rówieśników ma młodszych braci, co ułatwia ci pracę.

Ważne jest, aby informacja o nowym dziecku dotarła do najstarszego dziecka szybciej niż do młodszych dzieci. Starsze dziecko, które nie ma tych informacji, może być zestresowane częstymi wizytami matki u lekarza lub pytaniami partnera na temat twojego zdrowia.

Twoje dziecko bez wątpienia zada wiele pytań, czasem niewygodnych, takich jak Skąd one pochodzą? Najpierw zaspokój ciekawość swojego dziecka, zaangażuj je w przygotowania do narodzin rodzeństwa, zabierz je na zakupy, pokaż mu zdjęcia USG. Takie zachowanie przekona Twoje dziecko, że jest ważne i zaangażuje się w sprawy, które są dla Ciebie najważniejsze. Przygotuj go również do nowych zadań, na przykład: Poproś o pomoc w lekkich pracach domowych.

Rozmowa z nastolatkiem

Nastolatek, który przez wiele lat był sam, może na początku być w szoku. Nie czekaj długo z informacją o poczęciu, odwlekanie może wywołać urazę u nastolatka, który zarzuci Ci ukrywanie przed nim wszystkiego. Oboje powinniście być obecni w rozmowie, nastolatek powinien realistycznie reagować na wiadomości. Zapyta o przyszły status kieszeni, czy będzie musiał dzielić pokój z dzieckiem. Nastolatek coraz bardziej interesuje się seksem, może być wobec ciebie szorstki i robić nieodpowiednie uwagi, na przykład czy ludzie w twoim wieku nadal uprawiają seks? To na pewno będzie dla ciebie trochę niewygodne, ale to normalna reakcja nastolatka na tak ważne wiadomości. Widząc małe dziecko z pewnością dotknie starsze i okaże się, że jest troskliwym bratem lub siostrą.

Nowa rodzina rodząca nie jest sytuacją łatwą dla pierwszego rodzącego. Wiele z tych zachowań zależy od więzi rodzinnych i tego, jak powiesz o tym starcowi. Nie zapominajmy, aby nie zapomnieć o naszych starszych dzieciach i zawsze poświęcać im taką samą uwagę jak wcześniej.

Kiedy należy wykonać pierwsze USG w ciąży?
Jakie badania w ciąży należy obowiązkowo wykonać?
Sprawdź jakie badania przed ciążą warto wykonać!

Dodaj komentarz