Jak wybierać buty dla dzieci? O tych zasadach nie możesz zapomnieć!

Jak wybierać buty dla dzieci? O tych zasadach nie możesz zapomnieć!

Szykujesz się do zakupu pierwszych butów dla Twojego maluszka? A może chcesz wymienić buty starszakowi, ponieważ poprzednie są już za małe? Wybór butów dla dzieci jest ogromny. Jednak nie wszystkie spełniają wymogi prawidłowych bucików dla dzieci. Pewnie zastanawiasz się, jak but powinien leżeć na stopie, czy spód powinien być miękki, czy twardy i jak często kupować nowe buty dla dzieci? Znalezienie odpowiedzi na te pytania może wydawać się przytłaczające, bo co tak naprawdę jest najlepsze dla małych stópek i jak znaleźć te najlepsze buty? Dzisiaj poznasz wskazówki, które sprawią, że zakup butów dla dziecka będzie przyjemny i naprawdę prosty.

Kupując buciki dla dziecka, przede wszystkim skup się na rozmiarze. Oprócz rozmiaru są jeszcze inne równie ważne elementy, jednak zawsze pamiętaj o odpowiedniej długości butów. To sprawia, że dziecko w bucie ma odpowiednią przestrzeń, a co za tym idzie, jego stopa prawidłowo się układa. W za dużych butach stopa ma zbyt dużo luzu i wolnej przestrzeni. Może to prowadzić do nieprawidłowej postawy. To samo dotyczy butów, które mają zbyt mało przestrzeni, szczególnie w przedniej części butów. Palce powinny swobodnie pracować i nie być skurczone.

Wskazówki dotyczące mierzenia stopy dziecka, przed zakupem butów

  • Im mniejsze jest dziecko, tym szybciej rosną jego stopy. Dlatego zalecamy, aby sprawdzić i zmierzyć wielkości stópek dziecka co dwa lub trzy miesiące
  • Zmierz stopy dziecka pod koniec dnia, ponieważ wtedy są największe (wiąże się to między innymi z wysiłkiem i faktem, że stópka może być lekko opuchnięta)
  • Najlepszy wynik uzyskuje się, mierząc stopy dziecka, gdy dziecko ma na sobie skarpetki (które będzie nosić w nowych butach)
  • Mierząc stopy dziecka, możesz przekonać się, że nie są one tej samej długości – to zupełnie normalne, jeśli jedna stopa jest nieco większa od drugiej. Wtedy należy wybrać buty w rozmiarze pasującym do dłuższej stopy
  • Po otrzymaniu butów możesz łatwo sprawdzić, czy rozmiar jest prawidłowy. Wyjmij wkładkę i pozwól dziecku stanąć na niej. To także doskonały sposób na sprawdzenie, kiedy nadszedł czas na większy rozmiar. Czasami trudno sprawdzić i wyczuć, jak układa się stopa dziecka w butach. Dlatego ten sposób jest łatwy i zawsze się sprawdza.

Zawsze kupuj buty o rozmiar większe

Stopy dziecka cały czas rosną. W rzeczywistości rosną szybko przez pierwsze dwa lata i około pół rozmiaru co drugi miesiąc, co odpowiada 2 centymetrom rocznie. W wieku od 2 do 3 lat stopa rośnie o pół rozmiaru co trzy miesiące, co odpowiada 1,5 centymetra rocznie. Kupując buty dla swoich dzieci, zawsze pamiętaj o zasadzie kciuka: odległość od czubków palców do końca buta powinna wynosić 1–1,5 cm. Kiedy dziecko wsunie stopę do buta, z łatwością wyczujesz, jaka jest odległość od czubka największego palca, do końca bucika.

Szerokość but, a szerokość stopy dziecka

Kupując buty dla dziecka, bardzo ważne jest, aby wybrać buty, które są odpowiednio szerokie. Jednocześnie nie mogą być zbyt szerokie dla stopy Twojego dziecka. Dlatego najlepszym pomysłem jest zmierzenie szerokości zarówno stopy, jak i podeszwy buta. Przed zakupem butów możesz odrysować stopę dziecka na kartce, aby dokładnie zmierzyć wymiary stopy i porównać je do butów, które chcesz kupić.

Większość ludzi przy zakupie butów zwraca uwagę tylko na długość buta, aby tym samym znaleźć odpowiedni rozmiar obuwia. Ale wszyscy mamy bardzo różne stopy i dlatego jest tak wiele różnych rodzajów butów. Jeśli stopa Twojego dziecka jest szersza niż pozwala na to but, but zacznie uciskać i może powodować otarcia stóp Twojego dziecka. W najmłodszych latach dziecko bardzo dużo chodzi, dlatego musi mieć swobodę w butach. Odpowiednio dobrane buty – zarówno pod względem rozmiaru, jak i szerokości sprawią, że dziecko właściwie rozwinie swój sposób chodzenia i będzie miało prawidłową postawę ciała.

Wybierz buty w kształcie stopy

Niektóre buty dziecięce są wykonane ze stosunkowo szpiczastymi czubkami. To niezdrowa pozycja, w której będą znajdowały się stopy. Sprawi to, że paluszki dziecka będą ściśnięte i nie będą miały miejsca na swobodne poruszanie się. Należy zatem sprawdzić, czy buciki są szerokie w palcach, aby było dużo miejsca. Podczas biegania i grania wymagane jest, aby palce miały dużo miejsca, aby lepiej utrzymać równowagę, co ostatecznie skutkuje zdrowszymi stopami.
Jeśli odrysujesz stopę dziecka na kartce, ujrzysz, że paluszki są niemal w linii prostej. Takich butów powinieneś szukać w sklepie, chcąc kupić pierwsze obuwie dla swojego dziecka. Buty, które mają niemal prosty początek są bardzo wygodne i sprawiają, że dziecko czuje się jakby ich nie miało na stopach. To sprawia, że buty nie krępują jego ruchów i pozwalają na zabawę oraz poznawanie nowych rzeczy.

Wybieraj miękkie podeszwy i wkładki

Zawsze przy wyborze butów dla najmłodszych kieruj się zasadą – im mniejsze dzieci, tym bardziej miękka powinna być podeszwa. Gdy stopa, łuk i mięśnie nie są rozwinięte, dzieci powinny mieć miękką podeszwę, która tylko podąża za stopą. Od trzeciego roku życia podeszwa może stać się nieco twardsza, ponieważ wtedy pojawiają się mięśnie i sztywność kości. Będąc w sklepie z łatwością możesz sprawdzić, czy but jest odpowiedni pod względem miękkości. Wykonaj prosty test. Weź bucik w dłoń i umieść go na palcach. Kciukiem zegnij bucik i sprawdź, czy jego przednia część zgina się bez problemu. Jeśli bucik zegnie się w pół oznacza to, że podeszwa jest jak najbardziej odpowiednia dla Twojego dziecka. Taki prosty test możesz przeprowadzić na butach nie tylko dla niemowląt. Starsze dzieci, nawet te kilkuletnie również powinny mieć miękką i elastyczną podeszwę, która będzie za nimi podążała.

Oprócz miękkiej podeszwy zwracaj uwagę również na wkładkę, która znajduje się wewnątrz bucików. Zawsze wybieraj te, które są zrobione z naturalnych materiałów. W butach dziecięcych powinny znajdować się skórzane wkładki, które pozwalają oddychać skórze.

Dla dzieci kupuj tylko nowe buty

Zasadniczo bardzo złym pomysłem jest dziedziczenie lub kupowanie używanych butów. Chociaż idea zero waste i podchodzenia rozważnie do zakupów staje się coraz popularniejsza, czasami warto zastanowić się dwa razy przed podjęciem decyzji. W używanych butach dziecięcych (i nie tylko) podeszwa jest już ukształtowana, przez co, niezalecane jest jej noszenie przez nowego użytkownika. Stopa dziecka przystosowuje się do wkładki i podeszwy. Chodząc w butach używanych, gdzie te dwa elementy są już ukształtowane, dziecko może zacząć niewłaściwie układać stopę, co przyczyni się do nieprawidłowego chodzenia i niewłaściwej postawy.

Buty zapinane na rzecz czy wiązane?

Małe dzieci nie potrafią jeszcze wiązać butów. Jednak warto zwrócić uwagę na ten jakże ważny element, którym jest wiązanie obuwia. Jeśli potrzebne jest dodatkowe wsparcie, nie zawsze korzystne jest wybieranie butów na rzepy. Większość dzieci ma trudności z dostatecznym zaciśnięciem butów, których zapięcie jest na rzep. Często muszą być dość duże, zanim paski zostaną odpowiednio dopasowane do stopy. W związku z tym można stracić część podparcia buta, gdy nie jest on prawidłowo osadzony na stopie. Regulacja butów na rzepy nie jest tak elastyczna, jak w przypadku sznurówek. Jeśli stopa jest bardzo szeroka lub ma wysoką kostkę, może być trudno łatwo włożyć buty na rzepy. Pierwsze buciki, które i tak zakładane są przez rodziców mogą mieć takie zapięcie. Jednak, kiedy chcesz kupić buty dla starszego dziecka, pomyśl o butach wiązanych, które znacznie lepiej będą leżały na stopie i będą dla niej odpowiednią podporą.

Rodzaje butów dziecięcych

Zadbaj o to, aby dziecko miało kilka par butów do codziennego użytkowania. To szczególnie ważne, jeśli dziecko chodzi już do żłobka czy przedszkola. Każde buciki powinny mieć elastyczną podeszwę i właściwy rozmiar. Dobrze, kiedy dziecko może przebrać buty np. idąc na dłuższy spacer. W domu czy na sali zabaw może korzystać z mniej zabudowanych bucików. W dalszą podróż czy na większą aktywność buty powinny być bardziej zabudowane i właściwie ubrane, tak aby mogły utrzymać stopę we właściwej pozycji.

W zależności od pory roku warto mieć w szafce dziecka takie pary butów jak: kapcie lub zabudowane trampki na cienkiej podeszwie. Kalosze lub kozaki, które będą odpowiednie na jesień i zimę. Takie buty powinny być kupowane przed sezonem, ponieważ rozmiar stopy dziecka szybko ulega zmianie i buty kupione kilka miesięcy czy nawet tygodni, mogą okazać się za małe! Sandały i trampki na wiosnę i lato. Należy pamiętać, że niezależnie od rodzaju butów, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały one wykonane. Dzieciom polecane są buciki, które posiadają jak najwięcej skórzanych elementów. W ten sposób stopa dziecka oddycha, a skóra nie będzie narażona na obtarcia.

Kilka ważnych elementów, na które zwrócić uwagę przy zakupie butów

  • Zawsze zwracaj uwagę grubość podeszwy. Nie musi być ona bardzo cienka, ale nie musi być też bardzo gruba. Sprawdź, czy but odpowiednio się zgina i czy podeszwa jest wykonana w taki sposób, aby umożliwiała dobry kontakt z podłożem. Spacer po kamieniach czy nierównościach nie powinien być aż tak bardzo odczuwalny,
  • podeszwa butów powinna być płaska. Zarówno przód buta, jak i tył powinien być na tej samej wysokości,
  • zawsze szukaj butów, które mają miękką podeszwę, która zgina się we wszystkich kierunkach. Zarówno w pół, jak i na ukos. Przed zakupem spróbuj zgiąć buty we wszystkich możliwych kierunkach,
  • buty muszą być wykonane z oddychającego materiału. Dotyczy to zarówno wkładki, jak i materiału zewnętrznego.
Czy alimenty wlicza się do dochodu?
Gdzie wybrać się z dzieckiem w Krakowie?
Jak globalizacja kształtuje naszą codzienną rzeczywistość?

Dodaj komentarz