Ambiwertyk – introwerty i ekstrawertyk w jednej osobie, Sprawdź, czy nim jesteś

Ambiwertyk – introwerty i ekstrawertyk w jednej osobie, Sprawdź, czy nim jesteś

Czy czasami jesteś niezwykle towarzyski, masz ochotę być w centrum uwagi, przyciągać spojrzenia tłumów, a czasami masz ochotę pomilczeć w samotności i spędzić samotny wieczór z herbatą, książką i dobrym filmem? Sprawdź, czy nie łączysz w sobie cech ekstrawertyka i introwertyka – tak, takie połączenie jest możliwe!

Ambiwertyk – osobowość mieszana

Ambiwertyk – w przeciwieństwie do określeń ekstrawertyk i introwertyk – nie jest powszechnie używane i znane. Kim jest zatem osoba ambiwersyjna? Jest to osoba o bardzo elastycznym podejściu może z łatwością dostosować się do wymogów sytuacyjnych – przejawiać skłonności do bycia w centrum uwagi, rzucać pomysły, brylować w towarzystwie, być aktywnym członkiem grupy. Z drugiej stron- jeśli sytuacja tego wymaga – z powodzeniem oddaje się pracy i zajęciom wymagającym zachowania skupienia i ciszy. Takie zachowanie często jest uznawane za dość dziwne – taka zmiana osobowości może być postrzegana jako odmienność i skłaniać do zachowania dystansu. Jeśli nie jesteś pewny, czy twoje zmiany nastrojów są prawidłowe – możesz poszukać pomocy i konsultacji na Strefamyśli.pl. Jeśli okaże się, że jesteś ambiwertykiem, nie musisz się obawiać – ambiwertyk to typ osobowości, który potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji, zachowując przy tym niezwykłą równowagę emocjonalną.

Ambiwertyk w psychologii

W przypadku posiadania osobowości ambiwertycznej bardzo rzadko dochodzi do zaburzeń psychicznych – psychoterapia indywidualna nie jest zazwyczaj potrzebna – ambiwertyk bowiem, w przeciwieństwie do ekstrawertyka lub introwertyka ma bowiem szeroki zakres możliwości działania i odreagowywania stresu na różne sposobu – potrafi on czerpać energię i satysfakcję zarówno z życia towarzyskiego i interakcji społecznych, jak i samotnego oddawania się wybranym aktywnościom czy kontemplacji.

Czy jestem ambiwertykiem? Jak to sprawdzić?

Aby sprawdzić, czy posiada się zarówno cechy ekstrawertyka, jak i introwertyka, można spróbować odpowiedzieć sobie na kilka pytań, odnoszących się do naszego zachowania i sposobu myślenia. Przyjrzeć należy się zwłaszcza:

• swoim rekcjom na zmieniające się sytuacje, szczególnie takie, z którymi nie mieliśmy wcześniej do czynienia – w jakim czasie i z jakim nastawieniem potrafimy się do nich zaadoptować,

• czy potrafimy współdziałać i w grupie i pracować samodzielnie,

• jak reagujemy na sytuacje stresowe – czy potrzebujemy spokoju i wyciszenia w samotności, czy musimy się wygadać,

• czy potrafimy nawiązywać kontakty, czy jesteśmy wycofani – a może zależy to od dnia i naszego nastawienia w danej chwili?

Jeśli skłaniamy się ku odpowiedziom mieszanym, niemal na pewno nasza osobowość składa się tak z ekstrawertyka, jak i introwertyka – co oznacza nic innego jak bycie ambiwertykiem.

Ambiwertyk i jego multum zalet

Osobowość ambiwertyczna to silna osobowość, która potrafi radzić sobie z przeszkodami rzucamymi przez los na wiele sposobów, szukać rozwiązań na różnych płaszczyznach. Cechuje ich niezwykła elastyczność w relacjach tak prywatnych, jak zawodowych – ambiwertyk będzie potrafił dostosować swoje zachowanie i podejście do rozmówcy czy grupy, wymagań szefa czy zadania. Są to osoby empatyczne, potrafi,ace odzytywać emocje i zamiary, współodczuwać i identyfikować się z osobami o różnym stopniu otwartości – dlatego też łatwo przychodzi im komunikowanie się i nawiązywanie głębokich relacji. Ambiwersja to również kreatywność w połączeniu z pracowitością – tak samodzielną, jak i w grupie.

Osobowość ambiwertyczna – czy ambiwertyk ma wady?

Ambiwertyk nie jest pozbawiony wad – podobnie, jak osoby o osobowości ekstrawertycznej czy intrawertycznej. Co zatem możemy zaliczyć do wad ambiwertyka? Z pewnością ich niejednoznaczności w zachowaniu i sposobie myślenia – co może przekładać się na trudności w zrozumieniu ich postępowania, zmieniających się potrzeb. Są zazwyczaj bardzo ambitni i aktywnina różnych polach – co może odbijać się na ich życiu prywatnym.

Bycie ambiwertykiem to niewątpliwie posiadane wyjątkowej osobowości. Możliwość dostosowania się do wszelakich sytuacji jest nieocenionym skarbem, którym ambiwertyk dysponuje ze swojej natury.

Zumba – najlepszy trening dla całego ciała 
Zdrowa dieta w czasie ciąży: o składnikach odżywczych oraz witaminach dla Ciebie i Twojego dziecka
Skuteczne i bezpieczne sposoby na chrypkę u dziecka

Dodaj komentarz