Ambiwertyk – introwerty i ekstrawertyk w jednej osobie, Sprawdź, czy nim jesteś

Ambiwertyk – introwerty i ekstrawertyk w jednej osobie, Sprawdź, czy nim jesteś

Czy czasami jesteś niezwykle towarzyski, masz ochotę być w centrum uwagi, przyciągać spojrzenia tłumów, a czasami masz ochotę pomilczeć w samotności i spędzić samotny wieczór z herbatą, książką i dobrym filmem? Sprawdź, czy nie łączysz w sobie cech ekstrawertyka i introwertyka – tak, takie połączenie jest możliwe!

Ambiwertyk – osobowość mieszana

Ambiwertyk – w przeciwieństwie do określeń ekstrawertyk i introwertyk – nie jest powszechnie używane i znane. Kim jest zatem osoba ambiwersyjna? Jest to osoba o bardzo elastycznym podejściu może z łatwością dostosować się do wymogów sytuacyjnych – przejawiać skłonności do bycia w centrum uwagi, rzucać pomysły, brylować w towarzystwie, być aktywnym członkiem grupy. Z drugiej stron- jeśli sytuacja tego wymaga – z powodzeniem oddaje się pracy i zajęciom wymagającym zachowania skupienia i ciszy. Takie zachowanie często jest uznawane za dość dziwne – taka zmiana osobowości może być postrzegana jako odmienność i skłaniać do zachowania dystansu. Jeśli nie jesteś pewny, czy twoje zmiany nastrojów są prawidłowe – możesz poszukać pomocy i konsultacji na Strefamyśli.pl. Jeśli okaże się, że jesteś ambiwertykiem, nie musisz się obawiać – ambiwertyk to typ osobowości, który potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji, zachowując przy tym niezwykłą równowagę emocjonalną.

Ambiwertyk w psychologii

W przypadku posiadania osobowości ambiwertycznej bardzo rzadko dochodzi do zaburzeń psychicznych – psychoterapia indywidualna nie jest zazwyczaj potrzebna – ambiwertyk bowiem, w przeciwieństwie do ekstrawertyka lub introwertyka ma bowiem szeroki zakres możliwości działania i odreagowywania stresu na różne sposobu – potrafi on czerpać energię i satysfakcję zarówno z życia towarzyskiego i interakcji społecznych, jak i samotnego oddawania się wybranym aktywnościom czy kontemplacji.

Czy jestem ambiwertykiem? Jak to sprawdzić?

Aby sprawdzić, czy posiada się zarówno cechy ekstrawertyka, jak i introwertyka, można spróbować odpowiedzieć sobie na kilka pytań, odnoszących się do naszego zachowania i sposobu myślenia. Przyjrzeć należy się zwłaszcza:

• swoim rekcjom na zmieniające się sytuacje, szczególnie takie, z którymi nie mieliśmy wcześniej do czynienia – w jakim czasie i z jakim nastawieniem potrafimy się do nich zaadoptować,

• czy potrafimy współdziałać i w grupie i pracować samodzielnie,

• jak reagujemy na sytuacje stresowe – czy potrzebujemy spokoju i wyciszenia w samotności, czy musimy się wygadać,

• czy potrafimy nawiązywać kontakty, czy jesteśmy wycofani – a może zależy to od dnia i naszego nastawienia w danej chwili?

Jeśli skłaniamy się ku odpowiedziom mieszanym, niemal na pewno nasza osobowość składa się tak z ekstrawertyka, jak i introwertyka – co oznacza nic innego jak bycie ambiwertykiem.

Ambiwertyk i jego multum zalet

Osobowość ambiwertyczna to silna osobowość, która potrafi radzić sobie z przeszkodami rzucamymi przez los na wiele sposobów, szukać rozwiązań na różnych płaszczyznach. Cechuje ich niezwykła elastyczność w relacjach tak prywatnych, jak zawodowych – ambiwertyk będzie potrafił dostosować swoje zachowanie i podejście do rozmówcy czy grupy, wymagań szefa czy zadania. Są to osoby empatyczne, potrafi,ace odzytywać emocje i zamiary, współodczuwać i identyfikować się z osobami o różnym stopniu otwartości – dlatego też łatwo przychodzi im komunikowanie się i nawiązywanie głębokich relacji. Ambiwersja to również kreatywność w połączeniu z pracowitością – tak samodzielną, jak i w grupie.

Osobowość ambiwertyczna – czy ambiwertyk ma wady?

Ambiwertyk nie jest pozbawiony wad – podobnie, jak osoby o osobowości ekstrawertycznej czy intrawertycznej. Co zatem możemy zaliczyć do wad ambiwertyka? Z pewnością ich niejednoznaczności w zachowaniu i sposobie myślenia – co może przekładać się na trudności w zrozumieniu ich postępowania, zmieniających się potrzeb. Są zazwyczaj bardzo ambitni i aktywnina różnych polach – co może odbijać się na ich życiu prywatnym.

Bycie ambiwertykiem to niewątpliwie posiadane wyjątkowej osobowości. Możliwość dostosowania się do wszelakich sytuacji jest nieocenionym skarbem, którym ambiwertyk dysponuje ze swojej natury.

Dobry sport dla kobiet
Dowiedz się, jak skutecznie zadbać o siebie!
Zumba – najlepszy trening dla całego ciała 

Dodaj komentarz