Większość małych dzieci boryka się z nawracającym przeziębieniem. Często po nim nadal kaszlą lub czują nieprzyjemne mrowienie w gardle. Jeśli wydaje się, że kaszel nigdy się nie poprawia i dziecko kaszle całą noc, może to być astmatyczne zapalenie oskrzeli (zwane również astmą wywołaną przeziębieniem). Kaszel błon śluzowych jest powszechny, a dziecko może mieć cięższy oddech, ale czasami objawia się także bardziej nietypowymi objawami, takimi jak zmęczenie i brak energii, co u dzieci jest raczej rzadko spotykane. Rodzice bardzo szybko zauważą, że takie objawy zaczęły się pojawiać. Skontaktuj się wtedy z lekarzem lub pielęgniarką, aby to zbadać i przekonać się czym spowodowany jest ból gardła i chrypka, która męczy dziecko.
Astmatyczne zapalenie oskrzeli może pojawi się u dzieci w wieku 3 do 4 lat. Jednak u większości dzieci problemy te znikają i nie są wymagane większego i długiego leczenia. W trakcie leczenia najbardziej skuteczne okazują się spraye na astmę, które działają rozkurczowo i przeciwzapalnie. Często leczenie może opierać się również na wdychaniu preparatu za pomocą inhalatora.
Co może oznaczać chrypka u niemowląt?
Niektóre dzieci mogą dostać tzw. fałszywego zapalenia krtani w związku z przeziębieniem. Dzieci chętniej spędzają czas na świeżym powietrzu. Nie zwracają uwagi na pogodę czy inne elementy, które mogą przyczynić się do powstania przeziębienia. Pierwsze objawy fałszywego zapalenia krtani mogą być mylone ze zwykłym przeziębieniem. Tutaj błona śluzowa tuż pod strunami głosowymi puchnie, a dziecko dostaje chrapliwy, szczekający kaszel, który może być bolesny. Obrzęk nasila się, gdy dziecko się kładzie. Dlatego często po nocy dziecko budzi się z kaszlem i problemami z oddychaniem. Fałszywy kaszel w gardle w większości przypadków nie jest niebezpieczny, ale za pierwszym razem może być naprawdę nieprzyjemny – zarówno dla dziecka, jak i rodziców.
Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to zachować spokój, aby móc pocieszyć dziecko. Bardzo często objawy mogą się nasilać, gdy dziecko zaczyna płakać i jest przestraszone. Co możesz zrobić od razu? Usiądź w taki sposób, aby dziecko siedziało na Tobie prosto, ponieważ zmniejsza to obrzęk i sprawia, że oddech staje się pewniejszy. Możesz również spróbować usiąść przy otwartym oknie, aby wpuścić świeże, chłodne powietrze – jednak musisz robić to ostrożnie, żeby ziemne powietrze nie przewiało dziecka. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie owinięcie go kocem lub kołdrą. Jeśli ten sposób zadziała, to dziecko może ponownie zasnąć w Twoich ramionach, a po chwili możesz je ponownie położyć do łóżka. Jeśli dziecko staje się ospałe lub nadal ma trudności z oddychaniem, skontaktuj się z lekarzem, ponieważ problem ten może oznaczać co innego i najlepszym rozwiązaniem jest kontakt ze specjalistą.
Ostre napady kaszlu mogą oznaczać krztusiec
Krztusiec często zaczyna się od zwykłego przeziębienia, ale później przeradza się w napady kaszlu, które mogą być tak intensywne, że dziecko ciężko łapie oddech lub wymiotuje. Kiedy dziecko w końcu nabiera oddechu, słychać syk lub świszczący odgłos. Jeśli Twoje dziecko w wieku poniżej sześciu miesięcy, Twoim zdaniem było narażone na krztusiec, natychmiast skontaktuj się ze swoim lekarzem lub lekarzem pogotowia ratunkowego. W większości przypadków niezwłocznie trzeba podać antybiotyk.
Długotrwałe objawy mogą oznaczać alergię
Jeśli dziecko kicha, ma problem ze swędzącymi oczami, nosem, a także katarem, może to oznaczać alergie. Alergie mogą być spowodowane różnymi alergenami. Alergia na roztocza jest najbardziej popularna i odczuwalna rano, a alergia na pyłki najczęściej występuje w sezonie pylenia (wiosna-lato). Jeśli masz podejrzenia, że problemy zdrowotne Twojego dziecka wynikają z alergii, możesz wykonać testy alergiczne, aby przekonać się, na co uczulone jest Twoje dziecko. To pozwoli w porę zareagować i sprawi, że dziecko nie będzie odczuwało aż tak skutków uczulenia.
Spróbuj znaleźć przyczyny chrypki pojawiającej się u dziecka
Najlepszy sposób leczenia chrypy u Twojego dziecka będzie zależał od przyczyny. Pojawiająca się chrypka nie jest stanem samym w sobie, ale może być objawem innego problemu. Niemowlęta często mogę mieć problem z chrypką, ponieważ jest to spowodowane długimi atakami płaczu. Inne stany, takie jak refluks lub inna choroba, mogą wymagać zmiany leków i diety w celu złagodzenia objawów. Chrypka, która pojawi się u dziecka może być dla rodziców stresująca, szczególnie jeśli dotyczy niemowląt, które same nie mogą jednoznacznie potwierdzić stanu swojego zdrowia.
Kiedy dziecko płacze nie ma właściwego sposobu leczenia chrypki wywołanej płaczem. Niemowlęta płaczą, czasami nadmiernie, co może nadwyrężyć struny głosowe. Czasami prowadzi to nawet do zimnych obszarów lub guzków, które często pogarszają ten stan. Jedynym sposobem na wyleczenie wahania w tym przypadku jest ustanie lub zmniejszenie płaczu, co zwykle pojawia się samoistnie, gdy niemowlę ma kilka miesięcy. Możesz próbować przynieść ukojenie dziecku poprzez noszenie czy kołysanie Niestety ten sposób nie zawsze może pomóc.
Kolejną przyczyną chrypki u dzieci może być refluks. Coraz częściej diagnozowany przez lekarzy. Refluks, czyli przenoszenie pokarmu lub kwasu żołądkowego z żołądka do przełyku, jest również potencjalną przyczyną chrypki. Ten stan może mieć różne nasilenie od łagodnego do umiarkowanego. Leczenie może obejmować zmiany w diecie. Kiedy to nie przynosi ulgi, muszą zostać wprowadzone leki, które sprawią, że objawy refluksu zostaną złagodzone. Dzieci karmione piersią zwykle potrzebują karmiących piersią matek, aby unikać pokarmów, które mogą powodować podrażnienie żołądka. Niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym mogą wymagać zmiany na gęstszą mieszankę lub taką z dodatkiem skrobi ryżowej, lub taką, która zapobiega podrażnieniom żołądka. Można również podać leki, a po wyleczeniu schorzenia, problem chrypki powinien się zmniejszyć.
Czasami leczenie chrypki może wymagać leków na receptę, jeśli objawy są spowodowane infekcją górnych dróg oddechowych lub podobną chorobą. Często może to być spowodowane przeziębieniem i innymi prostymi infekcjami wirusowymi, które prowadzą do nadmiernego kaszlu, który podrażnia struny głosowe.
Jeśli chrypka nie ustąpi w ciągu kilku dni, może być lekko zaniepokojony. Jednak spróbuj zastosować na początek domowe sposoby. Jeśli one nie pomogą, spróbuj znaleźć rozwiązanie u lekarza specjalisty, który na pewno pomoże. Czasami drażniące substancje w powietrzu mogą prowadzić do chrypki. Mogą to być kurz lub pyłki. Suche powietrze spowodowane ciągłą pracą ogrzewania lub klimatyzacji może również prowadzić do chrypki. Problem może narastać szczególnie zimą lub latem. Można temu zaradzić, używając nawilżacza lub ustawiając termostat tak, aby system ogrzewania nie działał na wysokich temperaturach.
Kaszel u niemowląt i małych dzieci
Przez kaszel organizm stara się pozbyć tego, co podrażnia drogi oddechowe. Kaszel jest zatem dobry i ważny, aby organizm mógł się bronić i jest oznaką, że odruch kaszlowy działa tak, jak powinien. Dziecko najczęściej kaszle w nocy, co jest spowodowane obrzękiem błon śluzowych tchawicy, który nasila się podczas leżenia. Dlatego zwróć uwagę, w jakiej pozycji śpi dziecko. Można mu pomóc zmieniając materac lub ustawienie łóżka. Jeśli mówimy jednak o niemowlęciu, zawsze musisz mieć dziecko na oku, szczególnie podczas snu. Starszemu dziecku można spróbować podnieść wezgłowie na łóżku.
Wskazówki, gdy dziecko ma problem z kaszlem i chrypką:
- Daj dziecku dodatkowy płyn, ponieważ wpływa on pozytywnie na chrypkę i gardło. Kiedy jest ono nawilżone, odruch odkrztuśny pojawia się rzadziej
- Należy unikać środków przeciwkaszlowych w dużej ilości, ponieważ działają one wbrew swojemu celowi – śluz musi się pojawić, aby gardło nie było wysuszone
- Zimne powietrze na zewnątrz może mieć dobry wpływ na niektóre rodzaje kaszlu, takie jak fałszywy kaszel krtani. Dlatego nawet podczas przeziębienia wietrzenie pokoju dziecka jest niezwykle ważne
Problem z chrypką może pojawić się u dzieci w każdym wieku. U małych dzieci może być on związany z płaczem i większych natomiast z dużym natłokiem słów oraz krzykiem. To normalne, że dzieci chcą się bawić i wprowadzają do zabawy podniesiony głos. Jednak często może on nieść ze sobą problemy z lekką chrypką, która w późniejszym czasie jest problematyczna. Istnieją jednak skuteczne i bezpieczne sposoby na chrypkę u dziecka, które możesz zastosować.
Najważniejsze co musisz zrobić, to złagodzić chrypkę oraz nawilżyć gardło, aby pozbyć się uczucia mrowienia. Jeśli chcesz stosować gotowe preparaty, które możesz kupić np. w aptece, to zawsze szukaj w ich składzie składników nawilżających jak np. aloes czy tymianek. Dobrym sposobem jest użycie prawoślazu, który występuje pod postacią syropu.
Oprócz gotowych sposobów możesz zastosować wiele znanych i skutecznych produktów, które stosowały nasze mamy i babcie. Korzystając z domowych sposobów zawsze zmieniaj je i stosuj kilka wymiennie. W ten sposób nie wysuszysz gardła i nie sprawisz, że dziecko szybko się znudzi.
Domowe i skuteczne sposoby na chrypkę u dziecka
- Stosuj ciepłe napoje jak lekka herbata z sokiem malinowym i miodem. Pamiętaj, aby miód dodać w ostatnim etapie przygotowania, kiedy herbata nie jest już taka gorąca. Wtedy zachowasz właściwości miodu i herbata będzie działała nawilżająco oraz łagodząco.
- Dobrym sposobem na chrypę jest picie letniego lub ciepłego mleka z dodatkiem miodu. Wystarczy podgrzać mleko i dodać do niego miód. Jeśli chcesz pozbyć się dodatkowo przeziębienia lub kaszlu, dodaj do mleka z miodem łyżeczkę masła.
- Doskonałym sposobem na pozbycie się chrypki jest picie syropu z cebuli. Jak go zrobić? Nic prostszego. Wystarczy pokroić cebulę w piórka i zasypać ją cukrem. Naczynie, w którym znajduje się cebula należy przykryć i odczekać aż cebula puści sok. Syrop z cebuli przechowujemy w ciepłym miejscu, a po dwóch dniach wymieniamy na nowy
Domowe sposoby mogą być skuteczne, jednak zwróć dodatkowo uwagę na nawilżenie pomieszczenia, w którym najczęściej przebywa dziecko. Dobrym rozwiązaniem jest zakup nawilżacza, który nie tylko nawilży pokój, ale również będzie regularnie wskazywał wysokość nawilżenia.