Edukacja dziecka – jak wspierać ten proces?

Edukacja dziecka – jak wspierać ten proces?

Tytuł : Edukacja dziecka – jak wspierać ten proces?

Nie jest żadną tajemnicą, że celem rodziców, jest wychowanie dziecka na osobę, która będzie prowadzić swoje życie w odpowiednim kierunku, z radością. Jednak tak samo faktem jest to, jak trudnym wyzwaniem jest realizacja tego celu. W dzisiejszym artykule, znajdziesz wsparcie w odpowiedzi na pytanie – co jest właściwym wyborem?

Czy możesz uniknąć błędów?

Jedną z najważniejszych rzeczy, jaką można zaproponować rodzicom, szukającym rozwiązań, jest wsparcie. Bo choć książek, spotkań i porad jak być dobrym rodzicem jest wiele, to wciąż pozostaje niezmienna – każde dziecko jest wyjątkowe. Biorąc to pod uwagę, trzeba liczyć się z tym, że można zastosować techniki i schematy pamiętając o osobowości, która jest niepowtarzalna i ma swoje indywidualne cechy. Czy popełnianie błędów w rodzicielstwie jest możliwe do uniknięcia? Już na początku warto wspomnieć, że nie. Potwierdzają to badania, wypowiedzi specjalistów i rodziców z różnym stażem. Mimo wszystko, można podejmować się pracy nad tym aby je minimalizować. 

Edukacja dziecka to proces. Tak jak człowiek przez życie podejmuje dobre i złe wybory, tak okres dzieciństwa jest nauką podejmowania decyzji i radzenia sobie z wyzwaniami.  Od czego zacząć świadomą pracę?

Poznaj 3 sposoby na wsparcie edukacji dziecka

  1. Postaraj się unikać oceny
    Nie jest to proste, nawet w relacjach między dorosłymi ludźmi. Kiedy  dziecko próbuje robić kolejne kroki, trzeba liczyć się z tym, że nie wszystko będzie idealne od razu. To co dla dorosłej osoby oczywiste, dla niego jest dopiero poznawaniem świata. Dlatego kiedy będzie chciało odpuścić lub popełni poważny błąd w relacji z rówieśnikami, warto przemyśleć czy Tobie też nie zdarza się ulegać emocjom? Różnica polega na tym, że osoba dorosła umie określić uczucia, dziecko radzi sobie za pomocą łez, odruchów ciała i reakcji obronnych.  
  2. Korzystaj z rozmowy
    Nie ma żadnej tajemnicy, że rozmowa z dzieckiem to trudny proces. Zwłaszcza kiedy zadaje niewygodne pytania. Błędy w trakcie edukacji albo wymagający temat, to rzecz nieunikniona. Jednak nic nie zastąpi świetnego sposobu na rozwiązywanie trudności, czyli rozmowy. Zadawanie dziecku pytań i pozostawianie przestrzeni na przemyślenia, to świetny sposób nie tylko na sposób nawiązania relacji ale też rozwijanie samoświadomości.  
  3. Przemyśl czy kara to dobre rozwiązanie
    Jak Ty jako rodzic reagujesz, gdy ktoś czegoś zabrania? Tak naprawdę, wiek nie ma reguły, kiedy pojawia się słowo nie, człowiek z natury chce się sprzeciwić. Dziecko uczy się dopiero słów, które wpływają na podejmowanie decyzji. Jeżeli chcesz je ukarać, warto zastanowić się czy będzie rozumieć swój błąd czy jedynie zacznie bać się Ciebie i kolejnych decyzji w przyszłości. 

Nie jest powiedziane, że musisz znać się na wszystkim. Artykuł to tylko możliwe wskazówki, które można wykorzystać. Jednak dawanie przestrzeni i możliwości, pozwoli na to aby twoje dziecko rozwijało się w pewności siebie i przekonaniu, że ma prawo do popełniania błędów i podejmowania się kolejnych wyzwań. W ten sposób, stajemy się jego wsparciem ale i opiekunem, obserwującym proces rozwoju.

Kiedy dziecko zaczyna raczkować?
Dowiedz się, kiedy dziecko zaczyna mówić!
Jak powinien poprawnie przebiegać rozwój emocjonalny dziecka?

Dodaj komentarz