Jak podróżować z dziećmi? – sposoby podróżowania i przydatne wskazówki

Jak podróżować z dziećmi? – sposoby podróżowania i przydatne wskazówki

Podróż z dzieckiem to nie lada przedsięwzięcie. Wymaga dobrego zaplanowania, pamięci o wielu kwestiach, a czasem też stalowych nerwów. Ostatecznie jednak wyjazdy z dziećmi mogą być piękną pamiątka na lata, jeśli tylko zostaną dobrze przemyślane.

Podróż samolotem z dzieckiem – o czym pamiętać?

W przypadku planowania wakacji za granicą lub innego dalszego wyjazdu, częstym wyborem będzie podróż samolotem ze względu na wygodę i możliwość szybkiego dotarcia do wybranego miejsca. Aby lot odbył się bez większych przeszkód, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim, przed pierwszym lotem w życiu dziecka, należy je odpowiednio przygotować na taką sytuację. Warto wytłumaczyć dziecku w dostosowany do jego wieku sposób, na czym polega latanie samolotem, ile czasu spędzimy na pokładzie, a także opowiedzieć o tym, co czeka nas na lotnisku i po przylocie. Dobrym pomysłem będzie zabranie dziecka na lotnisko jakiś czas przed planowaną podróżą, aby wspólnie poprzyglądać się startującym i lądującym samolotom.

Jeśli chodzi o zasady związane z lataniem samolotem z dzieckiem, warto wiedzieć, że bilet dla dzieci do 2. roku życia w większości linii lotniczych będzie tańszy niż bilet dla dorosłego. Jest to spowodowane między innymi tym, że dziecko w tym wieku podróżuje na kolanach opiekuna, a nie zajmuje osobnego miejsca. Często można liczyć także na darmowy przewóz wózka dziecięcego, co jest sporym udogodnieniem dla rodziców.

skrzydło samolotu między chmurami

Wycieczka samochodowa z dzieckiem – jak się do niej przygotować?

Podróże samochodem często zajmują kilka godzin, a czasem nawet cały dzień. Dla naszych pociech może to być niezwykła przygoda, jeśli tylko odpowiednio zadba się o atrakcje, zajmujące ich uwagę. Zaczynając jednak od początku, warto rozsądnie podejść już do etapu pakowania rzeczy na wyjazd. Ważne, aby ulubione zabawki były w zasięgu ręki i aby można było w łatwy sposób po nie sięgnąć. Różnorodne przekąski także mogą umilić czas, spędzony w podróży. Świetnym rozwiązaniem będą gry słowne, w które mogą bawić się wszyscy pasażerowie podczas jazdy wraz z dzieckiem. Popularne łańcuszki słowne, pytania, na które można odpowiadać jedynie słowami “tak” i “nie”, czy liczenie przejeżdżających samochodów w konkretnym kolorze to tylko kilka z propozycji, które są w stanie zapewnić rozrywkę w drodze.

Jazda samochodem to też dobry czas na obcowanie z książką. Dostosowane do wieku książki, które można w kreatywny sposób przeglądać lub czytać, sprawią, że podróż będzie jednocześnie rozwijająca. Wielogodzinne siedzenie w jednej pozycji nie jest jednak zdrowe dla nikogo, a dla maluchów może być tym bardziej trudne do zniesienia. Warto dlatego zadbać o wystarczającą liczbę postojów, podczas których można zaproponować dziecku wspólną gimnastykę i rozciągnięcie ciała.

czarny samochód combi na drodze przy zachodzie słońca

Wakacyjne podróże z dzieckiem – jak spędzić czas w bliskiej okolicy?

Jeśli naszym celem nie są odległe podróże, ale chcemy zapewnić dziecku atrakcje w bliższej nam okolicy dobrym wyborem będą wycieczki rowerowe. Dzięki licznym rozwiązaniom do przewożenia dzieci na rowerach, takimi jak fotelik z przodu, z tyłu lub dodatkowa przyczepka, nawet najmłodsze pociechy mogą poznawać świat, poruszając się rowerem. Dla starszych dzieci z kolei, rodzinna wycieczka rowerowa jest zawsze wielką frajdą.

Innym pomysłem na niedaleką podróż z dzieckiem, może być przejażdżka pociągiem. Szczególnie, gdy dziecko po raz pierwszy odbywa taką podróż, ciekawym doświadczeniem będzie w słuchanie się w stukot kół, pędzących po szynach czy skasowanie biletu u kontrolera.

Pomysłów na podróże z dziećmi jest wiele. Najważniejsze jest tylko przemyślane przygotowanie do nich, a cała reszta będzie już wtedy wspaniale spędzonym, rodzinnym czasem.

rodzice z dzieckiem na rowerach w mieście

Co zabrać na wakacje z dzieckiem?
Dowiedz się, gdzie pojechać nad morze z dzieckiem!
Jak przygotować małe dziecko do lotu samolotem?

Dodaj komentarz