Co to jest krwawienie implantacyjne i dlaczego występuje?

Co to jest krwawienie implantacyjne i dlaczego występuje?

Jeśli starasz się zajść w ciążę, to może być bardzo zniechęcające, że mniej więcej w czasie, kiedy ma nastąpić miesiączka, zaczynasz doświadczać krwawienia, bo pomyślisz, że to twój okres i że twoje próby poczęcia dziecka nie powiodły się i będziesz musiała czekać kolejny miesiąc. Ale czy słyszałaś o krwawieniu implantacyjnym? Popularnie nazywany jest “fałszywą miesiączką” i jest to znak, że doszło do zapłodnienia.

Co to jest krwawienie implantacyjne i dlaczego występuje?

Krwawienie implantacyjne to lekkie krwawienie, które pojawia się na kilka dni przed terminem miesiączki, dlatego często mylone jest z miesiączką, choć w rzeczywistości jest to jeden z pierwszych objawów ciąży.

Aby lepiej zrozumieć, czym jest to krwawienie i dlaczego występuje, należy mieć świadomość, jak przebiega proces zapłodnienia i implantacji zarodka w macicy kobiety. Kiedy plemnik zdoła dotrzeć i zapłodnić jajo, rozpoczyna podróż w kierunku macicy, gdzie przyczepia się do ściany endometrium utworzonej przez szereg tkanek, które wyściełają macicę lub łono.

Implantacja to właśnie to połączenie, które zarodek nawiązuje z tkanką endometrium. Odbywa się to po to, aby zygota miała zapewnioną wymianę składników odżywczych i tlenu niezbędnych do rozwoju przez cały okres ciąży. W tym procesie niektóre naczynia włosowate mogą pękać, aby utworzyć nowe tkanki, które posłużą do odżywiania płodu przez łożysko (które jeszcze nie jest uformowane). Pęknięcie tych małych żył i tętnic może prowadzić do niewielkiego krwawienia: tzw. krwawienia implantacyjnego.

Należy zaznaczyć, że nie wszystkie kobiety doświadczają tego w ciąży – u niektórych jest to bardzo widoczne, podczas gdy u innych przechodzi zupełnie niezauważone. Jest to jednak zupełnie normalne i nie stanowi żadnego zagrożenia.

Objawy krwawienia implantacyjnego w ciąży

Krwawienie implantacyjne to lekkie krwawienie z pochwy, które występuje kilka dni po zapłodnieniu. Biorąc pod uwagę okres owulacji, szacuje się, że krwawienie implantacyjne wystąpiłoby tuż przed miesiączką, dlatego łatwo pomylić je z miesiączką i nie zidentyfikować jako objawu ciąży.

Dlatego, jeśli podejrzewasz, że możesz być w ciąży, oprócz tego krwawienia, powinnaś być świadoma innych oznak, które twój organizm może doświadczyć w związku z zapłodnieniem, takich jak: tkliwość piersi, większe niż zwykle zmęczenie lub znużenie, łagodne skurcze w dolnej części brzucha, nudności lub wymioty, ból głowy… Jednak wszystkie te objawy ciąży mogą być również mylone z objawami zespołu napięcia przedmiesiączkowego, więc aby naprawdę potwierdzić przyszłe pojawienie się dziecka, trzeba będzie poczekać na opóźnienie miesiączki i wykonać test ciążowy.

Różnice między krwawieniem miesiączkowym a implantacyjnym

Oto znaki, na które należy zwrócić uwagę, aby odróżnić miesiączkę od krwawienia implantacyjnego:

  • Krwawienie implantacyjne jest zazwyczaj koloru ciemnoczerwonego,  brązowawego lub bardzo jasnoróżowego, podczas gdy miesiączka ma głęboko czerwony odcień.
  • Krwawienie implantacyjne jest zazwyczaj krótkie, często trwa tylko kilka godzin (choć może trwać do czterech dni, a w rzadkich przypadkach nawet do ośmiu dni), podczas gdy okres trwa zazwyczaj od czterech do siedmiu dni u większości kobiet.
  • Ilość krwi menstruacyjnej zwiększa się stopniowo, natomiast krwawienie implantacyjne jest bardzo, bardzo lekkie bez skrzepów i nie zwiększa się.
  • Krwawieniu implantacyjnemu nie towarzyszy ból. Może wystąpić lekki dyskomfort w podbrzuszu podobny do tego, który zwykle towarzyszy miesiączce, ale nigdy silny ból.
Sprawdź jakie badania przed ciążą warto wykonać!
Bezpieczny i kojący masaż w ciąży — jak go wykonać?
Dowiedz się, jak schudną po ciąży bez efektu jojo!

Dodaj komentarz