Dwie upragnione kreski
Popkultura w postaci seriali, filmów i książek wbija nam do głowy obraz ciąży, która rozpoczyna się kiedy na teście pojawiają się dwie upragnione kreski, bardzo często tak właśnie jest, natomiast okres przygotowań powinien zacząć się dużo wcześniej. Kiedy planujemy zostać rodzicami dobrze jest skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który mógłby przygotować nas do ciąży oraz później ją prowadzić, tak zbudowane zaufanie między pacjentką a lekarzem, napewno zaowocuje spokojem, który jest bardzo wskazany w okresie ciąży. Specjalista zasugeruje nam jakie konkretnie badania powinniśmy wykonać, a z czego w naszym trybie życie dobrze zrezygnować – wiadomo, że stres, nałogi, uzależnienia nie są wskazane już nawet w trakcie przygotowań organizmu do tego wyjątkowego stanu. Wskazane natomiast będzie przyjmowanie dodatkowych witamin, kwasu foliowego czy zrobienie badań, które później w trakcie ciąży nie są wskazane – więc jeśli zwlekacie z RTG, operacjami czy zrzuceniem wagi teraz jest na to czas.
Z zegarkiem w ręku
Sam moment zajścia w ciąże jest tak wyjątkowy jak ilość par, która wkrótce określi się mianem rodziców. Czasem wymaga on wsparcia medycyny, czasem ściśle wyliczanych dni owulacyjnych, a czasem jest to po prostu chwila namiętności, która już wkrótce zamieni się w piękny owoc tej miłości.
Dziewięć miesięcy szczęścia
Często ciąża określona jest jako stan błogosławiony, czas gdy kobiety promienieją, kwitną; z góry nastawia je na to, że cały ten czas będzie pozytywny i tak może oczywiście być. Warto jednak wspomnieć o tym, że ciąża to czas, który wymaga wsparcia otoczenia, bliskich i przyjaciół ciężarnej. Społeczeństwo powinno być ciągle uczulane na to, że kobiety w ciąży powinny być traktowane priorytetowo i ze szczególną troską – jeżeli ciężarna nie czuje takiej potrzeby, napewno da znać, że czuje się dobrze i chętnie postoi w kolejce, jednak od pracowników, managerów powinna wyjść propozycja pomocy i to nie tylko w zaawansowanej, widocznej ciąży, ale już w pierwszych jej tygodniach kiedy kobiety zmagają się z zawrotami głowy, mdłościami czy ogólnym osłabieniem.
Trzy razy trzy
Ciąża donoszona to taka, której rozwiązanie wypada na 37+0 jej tydzień i dalej, aż do 40 tc. Daje nam to około 9 miesięcy, które dzieli się na trzy trzy trymestry. Każdy z nich poza tradycyjną kontrolą u lekarza ginekologii powinien być sprawdzony badaniami prenatalnymi, które pomogą sprawdzić wszystkie cechy płodu oraz wykryć ewentualne wady lub choroby. Warto w tym miejscu wspomnieć o bardzo istotnym teście PAPP-A. Jest to badanie nieinwazyjne, którego celem jest określenie ryzyka wad genetycznych m.in. zespoły Downa, Patau i Edwardsa. Test wykonuje się w pierwszym trymestrze.
Czwarty trymestr ciąży
Takim mianem tj. czwartego trymestru określa się połóg i czas tuż po nim. Tradycyjnie za połóg uznaje się 6 tygodni po porodzie, realnie czas ten może trwać o wiele dłużej, ponieważ to równowagi musi wrócić nie tylko ciało, ale również psychika mamy, która narodziła się właśnie wtedy kiedy narodziło się dziecko. Bardzo często zderzenie z rzeczywistością jest trudnym doświadczeniem dla świeżo upieczonych rodziców. Warto o tym pamiętać i mimo wielkiej radości i uwagi jaką poświęcamy maluszkowi, skupić się też na mamie i tacie dziecka; w szczególności pod konrem baby blues oraz depresji poporodowej. Nie powinien to być temat tabu, temat zawstydzający, każdy człowiek ma prawo szukać pomocy i czuć się gorzej nawet w chwilach, które są najpiękniejszymi w naszym życiu.