Kiedy dziecko może zacząć uczyć się języka obcego?

Kiedy dziecko może zacząć uczyć się języka obcego?

Wielu rodziców zastanawia się kiedy ich pociecha może zacząć przygodę z językiem obcym. Odpowiedź na to pytanie jest wbrew pozorom bardzo prosta. Maluszek może poznawać nowy język od pierwszych dni życia.  Dziecko co prawda jeszcze nie rozumie znaczenia poszczególnych słów, ale osłuchuje się z jego brzmieniem.

Wychowanie dziecka dwujęzycznego

Coraz częściej zdarza się, że dziecko ma rodziców, którzy porozumiewają się różnymi językami. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tak małe dziecko poznawało dwa języki równocześnie…

W tym przypadku obowiązuje jedna, podstawowa zasada. Każde z rodziców mówi do dziecka w swoim języku. Nie obawiajmy się, że nasza pociecha będzie mieszać dwa różne języki. To całkowicie naturalne i nie na się czym przejmować. Z biegiem czasu dziecko zacznie płynnie porozumiewać się w każdym z nich nie będzie już tworzyć i nie będzie już tworzyć językowych łamigłówek.

Najprościej rzecz ujmując, maluch stara się po prostu efektywnie komunikować, a nie zawsze ma do tego wystarczający zasób słownictwa, dlatego czasem wykorzystuje zwroty zapożyczone z innego języka. Gdy młody człowiek poszerzy swój zasób słownictwa zjawisko to  samoistnie zanika.

Nauka i dobra zabawa!

Poznawanie nowego języka najlepiej zacząć od śpiewania piosenek. Czytania krótkich bajek czy nazywania poszczególnych przedmiotów. Gdy dziecko pójdzie do przedszkola rodzice mogą zdecydować się na dodatkowe zajęcia z języka obcego. Oczywiście takie lekcje są nimi tylko z nazwy… Dzieci w tym wieku mają przede wszystkim dobrze się bawić.

Ale co zrobić, gdy nasz trzylatek nie polubił zajęć z angielskiego?  Absolutnie nie musimy się tym przejmować. Nie oznacza, to w żadnym wypadku, że w późniejszych latach będzie mieć jakiekolwiek problemy z nauką. Być może naszemu maluszkowi nie przypadła do gustu forma zajęć albo nie polubił nauczyciela. Może też się okazać, że na poznawanie nowego języka jest jeszcze za wcześnie. Rodzice muszą być świadomi, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie… Dlaczego warto zapisać przedszkolaka na angielski za jakiś czas? Istnieje duża szansa, że drugie podejście zakończy się sukcesem.

Kilka słów podsumowania…

Warto pamiętać, że w przyszłości nauka języków obcych nie tylko przyda się dziecku, ale również wpłynie korzystnie dla jego ogólnego rozwoju intelektualnego. Nauka języka obcego rozwija zdolności intelektualne, poprawia zdolność uczenia się, koncentracji i zapamiętywania
Zaletą wczesnego rozpoczęcia nauki języka jest to, że aparat mowy małej osoby nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, a zatem mobilny. Dzięki temu maluch uczy się lepszej wymowy, intonacji i intonacji. Kolejną zaletą jest to, że dziecko nie odczuwa zakłopotania ani dyskomfortu podczas mówienia w obcym kultury. Ucząc dzieci języków poszerzamy ich horyzonty. Niech dzieci dowiadują się, że są kraje i społeczeństwa, które różnią się od nas, rozwijajmy ich zainteresowanie światem.Wczesne rozpoczęcie nauki języka obcego to dobry początek na przyszłość. Im więcej języków obcych tym większe szanse rozwoju  ma w przyszłości.

Aktywizujące metody nauczania w praktyce – poradnik dla nauczycieli i uczniów
Indywidualny tok nauczania – jak dostosować program nauki do swoich potrzeb?
Jak załatwić nauczanie indywidualne w liceum – poradnik dla nauczycieli i rodziców

Dodaj komentarz