Aktywność fizyczna w ciąży

Aktywność fizyczna w ciąży

Kobiety martwią się, że w czasie ciąży przytyją i stracą sylwetkę. W czasie ciąży można zachować zdrowie, ale należy przestrzegać pewnych zasad i (po konsultacji z lekarzem) pozostać aktywnym fizycznie. Ćwiczenia w ciąży i zdrowy tryb życia pomogą przygotować Cię do porodu, pozytywnie wpłyną na rozwój dziecka i sprawią, że będziesz wyglądać świetnie.

Jak zdrowo jeść w ciąży?

Pamiętaj, że będąc w ciąży jesz za dwoje, a nie za dwoje. Co to znaczy? Nie jedz dwa razy więcej niż kiedyś i skup się na przygotowywaniu posiłków ze świeżych, zdrowych i minimalnie przetworzonych produktów. Zdrowa i zbilansowana dieta w czasie ciąży zapewni Ci zalecany przyrost masy ciała i przyczyni się do zdrowego rozwoju Twojego nienarodzonego dziecka.

Aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować w czasie ciąży, należy pić co najmniej 2 litry wody niegazowanej i spożywać 4-5 posiłków dziennie. W rezultacie unikniesz uczucia głodu, co prowadzi do gwałtownych wahań poziomu cukru we krwi i jedzenia więcej niż to konieczne.

Pamiętaj, że odchudzanie w czasie ciąży i stosowanie restrykcyjnych diet jest zabronione, ponieważ może to mieć poważne konsekwencje. Istnieje zwiększone ryzyko niedożywienia płodu, które może prowadzić do wad rozwojowych, w tym nieprawidłowości neurologicznych.

Aktywność fizyczna w ciąży

Czy zawsze uprawiałeś sport i czy jesteś aktywny fizycznie? Ciąża nie jest powodem do rezygnacji w pierwszym i drugim trymestrze. W przypadku ewentualnych przeciwwskazań najpierw skonsultuj się z lekarzem.
Ćwicząc w ciąży zachowasz formę, poprawisz zdrowie i przygotujesz się do porodu, ponieważ ćwicząc wzmocnisz i uelastycznisz mięśnie . Aktywność fizyczna podczas ciąży pomoże również złagodzić ból pleców, którego najprawdopodobniej doświadczysz w tym momencie. Problemy z kręgosłupem w ciąży spowodowane są silnym wydzielaniem relaksyny, hormonu odpowiedzialnego za przygotowanie kości, więzadeł stawów i miednicy do porodu. Twój rosnący brzuch powoduje przesunięcie środka ciężkości, wywierając dodatkowy nacisk na kręgosłup. Jeśli nie zadbasz o plecy, ból będzie nawracał i może stać się trwałym problemem. Ból pleców często doskwiera kobietom wysokim, otyłym i nieaktywnym fizycznie. Ćwiczenia w czasie ciąży pomogą również w radzeniu sobie z takimi stanami jak nudności i obrzęki kończyn dolnych. Świetne ćwiczenia relaksacyjne dla kobiet w ciąży to:

  • pływanie i aerobik w wodzie,
  • ćwiczenia z piłką w ciąży,
  • rozciąganie,
  • pilates,
  • joga.

Jeśli lubisz biegać, podczas ciąży powinnaś ograniczyć dystans do 3 km dziennie. Lubisz ćwiczyć na siłowni? Pamiętaj, aby dostosować intensywność treningu do swojego trymestru. Nie trenuj sama – zawsze skonsultuj się z lekarzem, czy możesz sobie pozwolić na bieganie lub ćwiczenie na siłowni.

Chociaż istnieje wiele ćwiczeń polecanych dla kobiet w ciąży, niektóre aktywności sportowe są surowo zabronione podczas ciąży. We wszystkich sportach zespołowych i kontuzjach (tj. tych, które wiążą się z ryzykiem upadków, wstrząsu lub kontuzji), przyszłe matki muszą zrezygnować, mając na uwadze zdrowie własne i dziecka.

Sprawdź jakie badania przed ciążą warto wykonać!
Bezpieczny i kojący masaż w ciąży — jak go wykonać?
Dowiedz się, jak schudną po ciąży bez efektu jojo!

Dodaj komentarz