Jakie łóżko wybrać dla rodzeństwa?

Jakie łóżko wybrać dla rodzeństwa?

Zaaranżowanie wspólnej sypialni dla rodzeństwa to duże wyzwanie dla rodziców. Pomieszczenie musi spełniać mnóstwo różnych funkcji. Musi mieć miejsce do zabawy, nauki i relaksu. Oczywiście jednym z podstawowych mebli do pokoju dziecięcego jest łóżko. Jaki model będzie najlepszy? Podwójne łóżko czy łóżko piętrowe?

Jakie łóżko wybrać dla rodzeństwa?

W sklepach znajdziesz szeroki wybór modeli łóżek. Nic dziwnego, że rodzice nie wiedzą, które łóżko będzie najlepiej dopasowane. Przed pójściem na zakupy zastanówmy się, jakie są potrzeby naszych dzieci. Drugim kryterium jest powierzchnia pokoju dziecięcego.

Aranżacja pokoju dla rodzeństwa jest bardziej skomplikowana niż dla jedynego dziecka. Sypialnie nie zawsze są wystarczająco duże, aby zmieściły się dwa osobne łóżka…

W takim przypadku warto rozważyć zakup wspólnego łóżka. Podwójne łóżko na kółkach sprawdzi się idealnie, gdy mamy do dyspozycji dużo miejsca. W ciągu dnia tego typu meble często przypominają pojedyncze łóżko. W nocy przesuwasz dno szafki i otrzymujesz dwa niezależne łóżka. Różnica w rozmieszczeniu tych dwóch części nie jest tak duża. Dlatego ten rodzaj łóżka jest bardzo odpowiedni dla dzieci, które boją się spać same. Łóżka dla pełzaczy umożliwiają bliski kontakt z dziećmi. Każdy z nich będzie miał własne łóżeczko, a jednocześnie bliskość rodzeństwa pozwoli odpędzić lęk przed ciemnością.

Łóżko ma składane kółka i jest łatwe w rozkładaniu. Ułatwiają to małe kółka po jednej stronie łóżka. W rzeczywistości nawet dziecko poradzi sobie z tego typu meblami.

A może łóżko piętrowe?

Inną popularną opcją są łóżka piętrowe. Ten rodzaj mebli doskonale sprawdza się w bardzo małych pomieszczeniach. Wybierając je zaoszczędzimy sporo miejsca. To rozwiązanie ma jednak pewne ograniczenia. I nie chodzi o kłótnie, kto ma spać na górze…

Rodzice starszych dzieci mogą wybrać łóżko piętrowe. Małe dzieci muszą być na tyle same, aby wspinać się po drabinach bez konieczności ciągłego monitorowania przez opiekuna. Kolejnym problemem jest wysokość samego pokoju dziecięcego. Łóżka piętrowe nie sprawdzą się dobrze w zbyt niskich pomieszczeniach, takich jak strych.

Na co więc zwrócić uwagę podczas zakupów?

Komfort małych mieszkańców jest najważniejszy. Dlatego łóżeczko musi być dostosowane do wieku i wielkości dziecka. Warto myśleć z wyprzedzeniem i kupować łóżeczka, które są nieco dłuższe. W końcu dzieci bardzo szybko rosną. I bardzo szybko może się okazać, że wybrany mebel jest już za mały. A to kolejny wydatek…

Nie zapomnij o wygodzie i zdrowiu. A na to ostatnie ma wpływ materac, na którym leży dziecko. To on w pełni wspiera kręgosłup i wszystkie mięśnie.Kolejną ważną rzeczą jest trwałość łóżka. Jak każdy rodzic wie, dzieci leżące w łóżeczku mogą nie tylko spać, ale także biegać, skakać, turlać się… Mówiąc najprościej, łóżko to świetne miejsce do wspólnej zabawy. Musi więc być bardzo solidny. Nie można go złamać pod działaniem ciężaru lub nacisku. Przed zakupem upewnij się, że wybrany przez Ciebie model posiada wszystkie wymagane atesty Unii Europejskiej.

Trening umiejętności społecznych dla dzieci czyli TUS w poznaniu
Poznaj najważniejsze obowiązki rodzica wobec dziecka!
Jak nadopiekuńczy rodzice wpływają na rozwój dziecka?

Dodaj komentarz