Jak stymulować rozwój dziecka w domu?

Jak stymulować rozwój dziecka w domu?

Przycinanie paznokci, czesanie włosów czy zmiana pieluchy: co może się z tym stać? Każdy to robi i nie zwraca na to uwagi. Codziennie wykonuję z dziećmi te same czynności, które inni rodzice mogą uznać za nudne, a nawet męczące. Nie sądzę, wykorzystuję te chwile jak najlepiej. Dziś pokażę Wam jak wspieram rozwój dzieci w normalnych czynnościach pielęgnacyjnych.

Jak stymulować rozwój dziecka do 1 roku życia?

Twoje dziecko nie jest zbyt towarzyskie w pierwszych tygodniach życia. Na początku spał do 20 godzin na dobę, a oprócz spania mógł wykonywać tylko podstawowe czynności – oddychanie, ssanie i wydalanie. Pierwszym i najważniejszym wyrazem 1 miesięcznego dziecka jest krzyk, poprzez który komunikuje się ze światem. Podczas krzyku dziecko gryzie nie tylko gardło, ale i całe ciało: ręce i nogi. Z biegiem czasu nauczysz się rozróżniać różne rodzaje płaczu i rozumiesz, co one oznaczają. Jednomiesięczne dziecko rozpoznaje twarz matki i przestaje płakać, gdy widzi lub słyszy głos matki. Wciąż zna go z życia płodowego. Twój widok sprawia, że dziecko czuje się bardziej żywe, wprawia w dobry nastrój, przynosi spokój, uspokaja i daje poczucie bezpieczeństwa. Dlatego tak ważna jest Twoja bliskość. Niemowlęta potrzebują mam jak powietrza. Chcą poczuć jej dotyk, ciepło, zapach, więc im bardziej się przytulacie, tym lepiej. Jeśli Twoje dziecko jest bardzo niespokojne, spróbuj założyć chusteczkę.

Jak stymulować rozwój dziecka w wieku od roku do trzech lat?

Wielu rodziców zastanawia się, jak spędzać wolny czas z małymi dziećmi. Przy ładnej pogodzie nie traćmy czasu i zabierzmy maluchy na świeże powietrze. Takie spacery są nie tylko dobre dla zdrowia, ale także dają możliwość poznania otaczającego nas świata. Każdy drobiazg wzbudza ciekawość w oczach dziecka. Zastanówmy się, jakie możliwości możesz spędzić na świeżym powietrzu. Wspólna obserwacja przyrody – drzewa, kwiaty, zwierzęta mogą Cię wiele nauczyć, a co najważniejsze, wywrzeć na dzieciach niezapomniane wrażenie.
Udział każdego dziecka w zabawie ma pozytywny wpływ na jego rozwój. Nic nie jest trudne, potrzebujemy tylko wyobraźni. Wystarczy odrobina życzliwości, a co najważniejsze – dobry nastrój. Nie ma nic przyjemniejszego niż gra w piłkę. Jednolatek z pewnością poradzi sobie z podrzuceniem, a dwulatek spróbuje ją kopnąć, a nawet złapać. Jeśli obawiasz się, że zwykłe piłki są za ciężkie, warto zagrać w piłki plażowe.

Jak stymulować rozwój dziecka w wieku przedszkolnym?

Przedszkolaki są pełne energii. Nie próbujmy tego tłumić! Najlepiej nadaje się do kreatywnych działań wspierających rozwój. Kilkuletnie dzieci nie muszą już doskonalić umiejętności krytycznych, tak jak w pierwszym roku życia. Stają jednak przed innymi bardzo ważnymi zadaniami. Trzyletnie dziecko nie ma żadnych ograniczeń ruchowych. Potrafi skutecznie chodzić podczas wykonywania innych czynności. Bieganie i skakanie nie stanowią dla niego problemu, może nauczyć się jeździć na rowerze i pływać. Dzieci w wieku 4-5 lat mogą samodzielnie wchodzić po schodach (bez trzymania się poręczy). Ćwiczenia fizyczne nie stanowią już problemu, ale nie wolno ich lekceważyć! Każdy przedszkolak może skorzystać z odpowiedniej zabawy ruchowej. Po pierwsze wzmacnia cały organizm. Po drugie, naukowo udowodniono, że właściwa organizacja ćwiczeń może poprawić określone funkcje mózgu.

Kiedy dziecko zaczyna raczkować?
Dowiedz się, kiedy dziecko zaczyna mówić!
Jak powinien poprawnie przebiegać rozwój emocjonalny dziecka?

Dodaj komentarz