Jak rozpoznać, że jest się w ciąży?

Jak rozpoznać, że jest się w ciąży?

Kobiety, które mają już dzieci doskonale wiedzą jakie objawy mogą sugerować, że jest się w ciąży. Natomiast panie, które nie posiadają jeszcze potomstwa mogą czuć się zdezorientowane i przez jakiś czas nawet nie zdają sobie sprawy, że będą miały dziecko. Jest kilka symptomów, które mogą sugerować, że kobieta zaszła w ciążę. Choć każda przyszła mama przeżywa ten stan inaczej. Nie zawsze pojawiają się nudności, które najbardziej kojarzą się z ciążą, albo brak comiesięcznych krwawień. Szczególnie na początku ciąży samopoczucie kobiety może się w ogóle nie zmienić, dlatego wiele pań stosunkowo późno orientuje się, że będą miały potomstwo.

Brak miesiączki – czy zawsze pojawia się podczas ciąży?

Oczywiście cykl miesiączkowy jest ściśle związany z zapłodnieniem. Jeśli dojdzie do powstania zarodka, to krwawienia nie powinny występować. Jednak u niektórych kobiet miesiączki bywają nieregularne, dlatego wiele pań nie przywiązuje uwagi do tego, że spóźnia się im okres. Ponad to na początku ciąży zdarza się plamienie krwią, dlatego nieświadoma, przyszła mama może nie zdawać sobie sprawy z bycia w ciąży. Krwawienia w pierwszym trymestrze mogą być związane z zagnieżdżaniem się zarodka w macicy. Jednak gdy towarzyszy im silny ból brzucha i gorączka, to trzeba natychmiast udać się do lekarza.

Nudności – fakt czy mit?

Rzeczywiście sporo pań w pierwszej fazie ciąży cierpi na mdłości. Mogą się one pojawiać ze względu na intensywne zapachy czy smaki, albo bez konkretnego powodu. Niekiedy mdłości mogą doprowadzić do tak złego samopoczucia kobiety, że musi być hospitalizowana. Zdarza się to rzadko, ale faktycznie niektóre panie źle znoszą stan brzemienny. Nudności mogą wystąpić już od 4 tygodnia ciąży, więc są jednym z pierwszych objawów, które mogą dać znać kobiecie, że zostanie mamą. Istnieje kilka domowych sposobów, aby zmniejszyć te dolegliwości. Jednym z nich jest na przykład jedzenie jabłka, albo picie naparu z imbiru. Na pewno warto pomyśleć o zwiększeniu liczby posiłków, przy jednoczesnym zmniejszeniu objętości porcji.

Inne objawy ciąży

Oprócz braku miesiączki oraz nudności podczas ciąży mogą wystąpić też inne objawy. Są to między innymi: bolesność piersi, bóle brzucha, problemy żołądkowo-jelitowe np. wzdęcia lub biegunki. Wydzielina z pochwy może stać się bardziej śluzowata. Oprócz tego pojawiają się wahania nastroju. Kobieta może łatwo się wzruszać, a także wpadać w zły humor i odczuwać gniew oraz złość. To tylko niektóre symptomy mogące świadczyć o ciąży, które pojawiają się w pierwszym trymestrze. Jednak każda kobieta inaczej czuje się w stanie brzemiennym. Wymienione symptomy nie są też przypisane tylko do ciąży, więc najlepiej sprawdzić czy jest się w ciąży czy nie.

Jak sprawdzić czy jest się w ciąży?

Pierwszym i najszybszym sposobem jest po prostu zakup testu ciążowego w aptece i wykonanie go samodzielnie w domu. Jednak ta metoda ma swoje wady, ponieważ wyniki mogą wychodzić fałszywie dodatnie lub ujemne. W związku z tym najlepiej udać się do ginekologa, który podczas badania ustali czy kobieta jest w ciąży, a jeśli tak to w którym tygodniu.

Kiedy należy wykonać pierwsze USG w ciąży?
Jakie badania w ciąży należy obowiązkowo wykonać?
Sprawdź jakie badania przed ciążą warto wykonać!

Dodaj komentarz