Czas karmienia piersią i depresja poporodowa są długoterminowymi skutkami zdrowotnymi związanymi z porodem. Ani czas karmienia piersią, ani wskaźniki depresji poporodowej nie różniły się między kobietami, które wróciły do pracy, a tymi, które nie znalazły się w naszej próbie, co ponownie sugeruje większy wpływ czynników niezwiązanych ze zdrowiem na wzorce zatrudnienia rok po porodzie. Liczne badania konsekwentnie donoszą o silnych związkach między czasem powrotu do pracy a zaprzestaniem karmienia piersią.
Kariera i praca rodziców – najważniejsze kwestie
Mocnymi stronami tego badania są duża wielkość próby, perspektywiczny projekt i dostępność różnych zmiennych zarówno zawodowych, jak i społecznych. Jednak kobiety wchodzące w skład badanej populacji mogą nie być reprezentatywne dla ogólnej populacji Polsce, szczególnie ze względu na nadreprezentację bardziej uprzywilejowanych kobiet. Drugim ograniczeniem jest niemożność uwzględnienia indywidualnych preferencji lub motywacji w powrocie do pracy. Z naszych ustaleń jasno wynika, że większość kobiet, które pracowały w czasie ciąży, wraca do pracy przed pierwszymi urodzinami dziecka, równoważąc podwójne obowiązki: pracę i macierzyństwo. Dotyczy to nawet kobiet, które nie pracowały przed ciążą. Nasza analiza podgrup kobiet, które zgłosiły, że nie pracują w czasie ciąży, wykazała, że jedna na pięć z tych kobiet była zatrudniona rok po porodzie. Chociaż może się zdarzyć, że kobiety o wyższym statusie mają zasoby, które pozwalają im wznowić lub rozpocząć pracę, niepokojące jest to, że kobiety z najmniejszą liczbą zasobów pozostają bezrobotnymi nowymi matkami. Przyszłe badania powinny koncentrować się na identyfikacji czynników, które ułatwiają powrót do pracy po porodzie wśród kobiet o najniższych zasobach.
O tym warto pamiętać!
Żaden rozsądny pracodawca nie oczekiwałby, że nowa mama wróci do pracy natychmiast po urodzeniu dziecka. W niektórych stanach płatny urlop macierzyński pozwala nowej mamie pozostać w domu przez co najmniej kilka tygodni po porodzie. Niektóre stany wypłacają świadczenia macierzyńskie w ramach swoich planów dotyczących niepełnosprawności. Wynagrodzenie z tytułu niepełnosprawności pokrywa część, ale nie całość dochodu pracownika. Prawo pracy nie wymaga od pracodawców zatrzymywania pracowników, którzy nie mogą zgłosić się do pracy, nawet jeśli powód jest uzasadniony i poza kontrolą pracownika. Pracownicy, którzy są tymczasowo niezdolni do wykonywania swojej pracy z powodu ciąży, porodu lub powiązanych schorzeń, muszą być traktowani tak samo we wszystkich celach związanych z zatrudnieniem, jak inne osoby niedotknięte tym problemem, ale podobne pod względem zdolności lub niezdolności do pracy. Na przykład, jeśli agencja przydziela lekkie dyżury niektórym pracownikom, którzy są tymczasowo niezdolni do wykonywania swoich obowiązków z powodu schorzeń, wówczas pracownice w ciąży, które są czasowo niezdolne do wykonywania swoich obowiązków, muszą otrzymać lekkie zadania służbowe, jeżeli odmowa lekkiego obowiązku nakłada znaczne obciążenie na pracownice w ciąży, a agencja nie ma wystarczająco silnych powodów, aby uzasadnić obciążenie.