Badania prenatalne Kalisz: kiedy należy je wykonać i dlaczego mają duże znaczenie?

Badania prenatalne Kalisz: kiedy należy je wykonać i dlaczego mają duże znaczenie?

Każda przyszła mama powinna zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne są badania prenatalne. W trakcie trwania ciąży są one podstawą – to właśnie dzięki nim możliwe jest wczesne wykrycie ewentualnych wad płodu i dobór najlepszej metody prowadzenia ciąży. Kiedy wykonuje się badania prenatalne? Dlaczego są aż tak ważne? Przekonaj się!

Kiedy wykonuje się badania prenatalne Kalisz?

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników pierwsze badania prenatalne Kalisz powinny być przeprowadzone w pierwszym trymestrze, a dokładnie około 12 tygodnia ciąży. Większość przyszłych mam decyduje się na nie średnio miesiąc po wystąpieniu pierwszych ciążowych objawów.

Oczywiście podkreślamy, że badania prenatalne należy wykonywać w każdym trymestrze ciąży. Na kolejne przychodzi czas około 20 tygodnia ciąży, czyli już w drugim trymestrze. Ostatnie natomiast, przypadające na 3 trymestr, przeprowadza się około 30 tygodnia ciąży. Większość specjalistów jednak uznaje, że I i II badania prenatalne są tymi najważniejszymi.

Ciężarne z Kalisza i okolic wszystkie badania prenatalne mogą wykonać w Gabinecie ginekologicznym Sylwestra Króla.

Czy badania prenatalne są bezpłatne?

Niestety badania prenatalne nie są bezpłatne – trzeba za nie zapłacić, chyba że istnieją wskazania do ich wykonania. Są one refundowane przez NFZ, jeśli ciężarna:

  • jest powyżej 35. roku życia,
  • ma w rodzinie choroby genetyczne,
  • urodziła już dziecko z wadą rozwojową lub chorobą genetyczną,
  • ma nieprawidłowe wyniki USG lub innych badań w ciąży.

Oczywiście to nie wszystkie wskazania do wykonania bezpłatnych badań prenatalnych. Przysługują one także w sytuacji, gdy w poprzedniej ciąży wystąpiły wady lub choroby genetyczne u płodu.

Czy do badań prenatalnych trzeba się przygotowywać?

W przypadku badań nieinwazyjnych, niewymagających podania znieczulenia, nie ma konieczności przygotowywania się do nich. Takie testy najczęściej bowiem wykonuje się z krwi matki. Z kolei jeśli chodzi o badania takie jak ultrasonografia, przeprowadza się je przez powłoki brzuszne kobiety ciężarnej i są one całkowicie bezbolesne.

Dlaczego badania prenatalne są tak ważne?

Badania prenatalne mają ogromne znaczenie z wielu powodów, aczkolwiek najważniejsze jest to, że umożliwiają wykrycie u płodu potencjalnych wad rozwojowych czy chorób genetycznych. Oprócz tego dzięki nim lekarz może dokładnie oszacować wiek ciąży, jej mnogość czy ocenić łożysko, wagę i płeć płodu.

Kiedy należy wykonać pierwsze USG w ciąży?
Jakie badania w ciąży należy obowiązkowo wykonać?
Sprawdź jakie badania przed ciążą warto wykonać!

Dodaj komentarz