Prawidłowy rozwój 3 latka

Prawidłowy rozwój 3 latka

To błogosławieństwo być rodzicem trzyletniego dziecka. Przede wszystkim – takie maluchy są bardzo urocze i urocze. Wciąż posiadały cechy małych dzieci: dużą głowę, długi tułów i krótkie kończyny. Jednak stali się bardziej otwarci i chętni do współpracy. Są szczęśliwi i mają mało konfliktów – nie mają „strasznego” dwulatka. Nie chcesz w to uwierzyć, prawda? Okres przedszkolny, od 3 do 6 lat, to okres szybkiej dojrzałości fizycznej, psychicznej i społecznej. To czas intensywnego rozwoju i poznawania – o sobie i świecie. Jak wygląda 3-latek? Co może zrobić maluch?

Rozwój społeczny i emocjonalny trzylatka

Rozwój 3-latka jest spokojniejszy niż ducha przygody 2-latka. Twój 3-latek uwielbia bawić się z innymi dziećmi – nawiązuje przyjaźnie (pamięta imię kolegi), umie się dzielić i chętnie współpracuje. Lubi słuchać opowieści o sobie i upewniać się, że otrzyma miłość swoich rodziców i sam wyraża swoją miłość do swoich bliskich, chociaż czasami ma łzy i niepewność, takie jak „Mamo, czy kochasz mnie trochę bardziej?” Kocha słuchać bajek i opowieści, ale uważaj, co mu czytasz, bo to wiek strachu. Trzylatek może bać się samotności, ciemności i słynnego potwora w szafie albo stracha na wróble pod łóżkiem kuzyna. To dlatego, że nie potrafi w pełni odróżnić rzeczywistości od fikcji. Trzylatek jest rozdarty między rzeczywistością a fantazją, jego fantazja i rzeczywistość mieszają się, a dziecko ma tendencję do nierozróżniania tych dwóch sfer.

Rozwój fizyczny i motoryczny

Trzylatek uczy się prawidłowo trzymać narzędzie do pisania i rozumie ideę nie wychodzenia poza stronę podczas rysowania lub malowania. Potrafi wykonać proste prace plastyczne, skleić element, postępować zgodnie z instrukcjami, aby stworzyć nałożoną na niego formę graficzną, np. rysować krople deszczu pod chmurkami, kolorować rzeczy danym kolorem itp. Próbował pokolorować siebie (wyszedł jednak poza obrysy i niekoniecznie dobierał odpowiedni kolor do kolorowania). Chętnie odkrywa nowe narzędzia i techniki artystyczne – takie jak rozdzieranie papieru, używanie brokatu, malowanie farbami wodnymi, naklejanie naklejek itp. Sam błąd. Przedszkolaki mają sprawne dłonie, które nadal warto ćwiczyć. Warto zachęcić ich do robienia plasteliny, malowania, wycinania nożyczkami, a nawet naklejek. Dzieci uwielbiają angażować się w prace domowe i warto korzystać i prosić o pomoc przy prostych czynnościach.

Rozwój intelektualny trzylatka

Dzieci powyżej trzeciego roku życia podniosą swoje słownictwo i umiejętności językowe. Chętnie komunikują się z otoczeniem, wypowiadając krótkie zdania i rozpoczynając rozmowę. Trzylatek uczy się rozwiązywać problemy i radzić sobie w różnych sytuacjach. Jego wyobraźnia jest niezwykle bogata, dlatego często fantazjuje i opowiada niesamowite historie. Potrafi liczyć do trzech, skupić się na obrazach lub innych dziełach sztuki, układać proste łamigłówki i rozumieć podstawowe kolory. Przedszkolaki znają jego imię i wiek. Dzieci uwielbiają słuchać bajek, zwłaszcza tych, które czytają ich rodzice.

Sprawdź, kiedy dziecko powinno zacząć chodzić!
Kiedy dziecko mówi pierwsze słowa?
Funkcje poznawcze — co to takiego i jak nad nimi pracować?

Dodaj komentarz