Kredyt konsolidacyjny- na czym polega?

Kredyt konsolidacyjny- na czym polega?

Wiele osób spłaca kilka kredytów w różnych bankach. Nie jest to zbyt wygodne, gdyż należy pamiętać o terminowych wpłatach poszczególnych kwot i ich wysokości. W przypadku większej ilości kredytów dobrą opcją jest zdecydowanie się na kredyt konsolidacyjny.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Konsolidacja polega na połączeniu dwóch albo większej liczby zobowiązań w jedno. Klient banku zamiast płacenia kilku rat na miesiąc płaci tylko jedną ratę. Oprócz tego instytucja bankowa ujednolica oprocentowania oraz łączy ze sobą terminy spłat. Konsolidacją zadłużenia zajmują się banki, jak i firmy pozabankowe. Ich oferta różni się znacząco, a przed wybraniem danego rozwiązania, warto poznać wszelkie warunki. Zazwyczaj instytucje bankowe do skonsolidowania kredytu wymagają od kredytobiorców większej ilości dokumentów, lepszej wiarygodności oraz zdolności kredytowej.

W jaki sposób działa kredyt konsolidacyjny?

Po podpisaniu umowy kredytu bank przekazuje środki na spłatę konsolidowanych zobowiązań, a więc na rachunki aktualnych wierzycieli. Co ważne, klient nie otrzymuje kwoty na konto, a więc nie może samodzielnie przelać pieniędzy na spłatę zadłużenia. Na jego rachunku bankowym mogą znaleźć się tylko dodatkowo pożyczone pieniądze. Po podpisaniu umowy z instytucją kredytobiorca spłaca  jedynie zadłużenie wobec danej instytucji finansowej i obsługuje tylko jedną ratę. Jest ona zawsze sporo niższa, z uwagi na wydłużenie okresu finansowania. Warto jednak wiedzieć, iż dłuższy okres spłaty wpływa na wzrost całkowitego kosztu zaciągniętego kredytu.

Jakie kredyty można skonsolidować?  

Klient banku może zdecydować się na konsolidację, takich zobowiązań jak:

  • kredyt ratalny,
  • kredyt gotówkowy,
  • kredyt hipoteczny,
  • limit na koncie,
  • kredyt prywatny,
  • kredyt firmowy,
  • kredyt odnawialny,
  • pożyczki bankowe i pozabankowe,
  • kredyt samochodowy,
  • spłata karty kredytowej.

Jak otrzymać kredyt konsolidacyjny?

Aby dostać kredyt konsolidacyjny, należy złożyć wniosek do banku, a także dołączyć do niego dokumenty wymagane przez daną instytucję. Co ważne, można to zrobić bez wychodzenia z domu, wchodząc na stronę internetową konkretnego banku. Po złożeniu wniosku bank wyda decyzję, po czym skontaktuje się z klientem, w celu przedstawienia mu wszelkich szczegółów umowy. Dokument można podpisać w placówce,online czy też za pośrednictwem kuriera.

Kiedy warto zdecydować się na kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie dają sobie rady ze spłatą swoich zobowiązań i są w złej sytuacji finansowej. Oprócz tego to opcja dla kredytobiorców, dla których spłata kilku kredytów staje się problematyczna. Mają trudności z organizacją spłaty zobowiązań, nie pamiętają o terminach. O wiele łatwiej spłacać jest tylko jedną ratę miesięcznie. Kredyt konsolidacyjny to też sposób na obniżenie kosztów zobowiązań. Konsolidacja pomoże też odciążyć domowy budżet i daje szansę na terminowe spłacanie zobowiązań.

Jakie są wady kredytu konsolidacyjnego?

Kredyt konsolidacyjny ma też pewne wady. Warto pamiętać, że nie każdy kredytobiorca go otrzyma. Aby się o niego starać, należy mieć odpowiednią zdolność kredytową. Oczywiście, spada ona za każdym razem, kiedy zaciągany jest kolejny kredyt. Warto też podkreślić, że kredyty konsolidacyjne mogą być produktami drogimi. Dzieje się tak ze względu na to, że są one zaciągane na wiele lat. Występuje przy nich też wyższe ryzyko, co wiąże się z pewnymi wymaganymi przez banki zabezpieczeniami. Przed wyborem takiego rozwiązania, trzeba więc przeanalizować jego zalety, jak i wady.

Sprawdź, kiedy dziecko powinno zacząć chodzić!
Kiedy dziecko mówi pierwsze słowa?
Funkcje poznawcze — co to takiego i jak nad nimi pracować?

Dodaj komentarz