Jak stymulować rozwój dziecka?

Jak stymulować rozwój dziecka?

Niemowlęta są pokorne i nie popisują się swoimi talentami. Można nawet powiedzieć, że są nieśmiałe i ukrywają swoje umiejętności. Tylko odpowiednio przygotowane zadania pokazują prawdziwe umiejętności maluchów. Pomocna jest również dokładna ocena zdolności niemowląt do postrzegania swoich zdolności z nowej perspektywy, zamiast zakładania a priori, że mają one niewielką wartość. Przykładem tego jest niedocenianie przez dorosłych wczesnych, przedjęzykowych etapów rozwoju mowy. Przekonanie, że tylko naśladuje mowę twoich rodziców, jest zarówno powszechne, jak i nieprawdziwe.

Etapy rozwoju niemowlęcia

Pierwsze 12 miesięcy życia dziecka to dynamiczny i dobrze zaokrąglony czas. Potem jego narządy wewnętrzne dojrzały, jego ciało rosło niezwykle szybko, jego waga wzrosła, jego siła fizyczna wzrosła, a jego budowa ciała wzrosła. Nieustannie kształtowana jest również psychika malucha, aby mógł nawiązywać wstępne relacje z bliskimi, wyrażać emocje i wyrażać swoje potrzeby. Aby ułatwić Ci opiekę i wychowanie dziecka, stworzyliśmy przewodnik dotyczący zdrowia i rozwoju Twojego dziecka w pierwszym roku życia. Etap rozwoju dziecka i moment nabywania poszczególnych umiejętności to kwestie indywidualne, zależne np. od podatności i uwarunkowań genetycznych.

Koordynacja wzrokowo-ruchowa

Mózg Twojego dziecka rejestruje każdy jego ruch. Dlatego złożone sekwencje akcji są ważne nie tylko dla kondycji fizycznej, ale także dla inteligencji. Również proste ćwiczenia, takie jak podnoszenie nóg, kierownica, „rowerki” pomagają dziecku uświadomić sobie granice swojego ciała i to, że potrafi nad nim panować. Ta wiedza jest niezbędna do aktywnego poznawania świata i rozwoju motorycznego np. raczkowania. W wieku trzech miesięcy większość dzieci powinna już podnieść głowę. Oparcie mięśni głowy i szyi dziecka na brzuszku, popisywanie się lub rozmawianie z atrakcyjnymi zabawkami to świetny pomysł na ćwiczenie mięśni głowy i szyi dziecka. Aby zachęcić dziecko do przewracania się na boki, możesz delikatnie przetaczać je, na przykład podczas zmiany drzemki (lepszy sposób niż podnoszenie pupy). Jak wszyscy wiemy, im starsze dziecko, tym bardziej zwinne. Naszym zadaniem jest zachęcać, ale przede wszystkim nie przeszkadzać.

Pierwsze kroki

Pierwszym krokiem dziecka jest niewątpliwie ostatnie osiągnięcie pierwszego roku życia. Niektóre dzieci mogą chodzić same, podczas gdy inne mogą chodzić z balustradą lub meblami. Pamiętaj, że ważne jest, aby Twoje dziecko samodzielnie opanowało tę umiejętność – oznacza to, że ma dobrze funkcjonujący zmysł równowagi, sprawny zmysł przedsionkowy i dobrze rozwinięty układ mięśniowo-szkieletowy. Nie zmuszajmy treningu do prowadzenia dzieci z podniesionymi rękami – to nie jest sposób na właściwe opanowanie ruchów chodu. W tym przypadku również zapobiegamy rozwojowi odruchów obronnych – dziecko musi mieć wolną rękę do podparcia i zabezpieczenia się w razie upadku. Motywujmy do samodzielnego poruszania się w przestrzeni, nagradzajmy każdy pojedynczy krok, który prowadzi nas (jeszcze dzieci) do danego celu. Zadbajmy o bezpieczeństwo tej przestrzeni, usuwając z jej zasięgu przedmioty stanowiące zagrożenie.

Sprawdź, kiedy dziecko powinno zacząć chodzić!
Kiedy dziecko mówi pierwsze słowa?
Funkcje poznawcze — co to takiego i jak nad nimi pracować?

Dodaj komentarz