Jak przebiega rozwój 4 latka?

Jak przebiega rozwój 4 latka?

Dzieci z roku na rok stają się coraz bardziej energiczne. Jednak przedszkole to szczególny czas – dzieci zaczynają otwierać się na społeczeństwo i angażują się emocjonalnie. Do tego dochodzą kwestie doskonalenia motoryki dzieci, zdolności manualnych, analitycznego myślenia, wyciągania wniosków, łączenia przyczyny i skutku. Ciężko jest ustalić twarde granice tego, co może zrobić 4-latek, ale możesz wprowadzić pewne zmiany, które każdy rodzic zauważy ze swoim przedszkolakiem. W codziennym życiu dziecka w tym wieku nic nie jest ważniejsze niż znaczenie wyobraźni. Śnienie o dziwnych historiach pokazuje, jak bogata jest wyobraźnia dziecka, ale z drugiej strony jest też wielkim zagrożeniem. Na przykład strach przed potworami czającymi się pod łóżkami lub przerażającymi wiedźmami zamykającymi dzieci w piwnicach Na co zwrócić szczególną uwagę podczas rozwoju czterolatka? Jakich błędów unikać? Czym jest słynny bunt czterolatka?

Bunty czterolatka

Czterolatek często porównywany jest do nastolatka wkraczającego w dorosłość, ale w wieku 4 lat maluch zaczyna swoje „dorosłe” przedszkole. To moment, w którym wiele zrozumiał, a jego sfera emocjonalna mocno się rozwija. Czterolatkowie mają tendencję do przyjmowania postawy „małego dorosłego” i są mocno zaangażowani w niepowodzenia i porażki, których doświadczyli. Chcą robić wszystko, nawet ponad ich możliwości, a ich zdaniem są już bardzo niezależni i zaradni. Rodzic czterolatka doświadcza sytuacji, w której dziecko jest tak zaabsorbowane swoimi działaniami, poczuciem sprawstwa i nieomylności oraz wysokim poczuciem autonomii, że może nie reagować na polecenia dorosłych, ale raczej Podkreślać swoje własna opinia. Dlatego bywają nieco „zbuntowani”, myśląc, że są najlepsi i zawsze pierwsi i najmądrzejsi, czyli tzw. czteroletni bunt. Może to prowadzić do konfliktu rówieśniczego lub silnego przeżycia emocjonalnego w momencie porażki, dlatego czteroletniemu przedszkolakowi nie jest to łatwe. W tym wieku dziecko intensywniej doświadcza porażki, ponieważ jest bardziej świadome emocjonalnie. Lepsze funkcjonowanie wyobraźni prowadzi do lęku i problemów z oddzieleniem fikcyjnego świata od rzeczywistości.

Na co zwrócić uwagę wychowując czterolatka?

Utrata wcześniej nabytych umiejętności jest szczególnie niepokojąca, gdy dziecko rośnie. Należy zasięgnąć porady pediatry, jeśli u dziecka w kontakcie z rówieśnikami pojawiają się problemy, których wcześniej nie miał, pogarsza się z prostą matematyką, ma coraz większe problemy z koordynacją ruchową lub bieganiem i zabawą. Należy również pamiętać o zmianach w obecnym zachowaniu dziecka. Każde dziecko ma prawo do gorszych nastrojów i szczęścia. Jeśli jednak dziecko staje się bardziej agresywne, unika kontaktu z rówieśnikami i bliskimi lub więcej śpi w ciągu dnia, problem może się nasilić i wymagać pomocy medycznej. Czterolatek powinien być w stanie komunikować potrzebę pójścia do toalety, ale do 5 roku życia może nadal moczyć się w nocy. Jest to zjawisko całkowicie fizjologiczne, nie ma się czym martwić.

Dlaczego poprawa wsparcia dla rodziców jest kluczem do wczesnego rozwoju dziecka
Jak świadomie reagować na napady złości dziecka?
Jak stymulować rozwój dziecka?

Dodaj komentarz