Dzieci z roku na rok stają się coraz bardziej energiczne. Jednak przedszkole to szczególny czas – dzieci zaczynają otwierać się na społeczeństwo i angażują się emocjonalnie. Do tego dochodzą kwestie doskonalenia motoryki dzieci, zdolności manualnych, analitycznego myślenia, wyciągania wniosków, łączenia przyczyny i skutku. Ciężko jest ustalić twarde granice tego, co może zrobić 4-latek, ale możesz wprowadzić pewne zmiany, które każdy rodzic zauważy ze swoim przedszkolakiem. W codziennym życiu dziecka w tym wieku nic nie jest ważniejsze niż znaczenie wyobraźni. Śnienie o dziwnych historiach pokazuje, jak bogata jest wyobraźnia dziecka, ale z drugiej strony jest też wielkim zagrożeniem. Na przykład strach przed potworami czającymi się pod łóżkami lub przerażającymi wiedźmami zamykającymi dzieci w piwnicach Na co zwrócić szczególną uwagę podczas rozwoju czterolatka? Jakich błędów unikać? Czym jest słynny bunt czterolatka?
Bunty czterolatka
Czterolatek często porównywany jest do nastolatka wkraczającego w dorosłość, ale w wieku 4 lat maluch zaczyna swoje „dorosłe” przedszkole. To moment, w którym wiele zrozumiał, a jego sfera emocjonalna mocno się rozwija. Czterolatkowie mają tendencję do przyjmowania postawy „małego dorosłego” i są mocno zaangażowani w niepowodzenia i porażki, których doświadczyli. Chcą robić wszystko, nawet ponad ich możliwości, a ich zdaniem są już bardzo niezależni i zaradni. Rodzic czterolatka doświadcza sytuacji, w której dziecko jest tak zaabsorbowane swoimi działaniami, poczuciem sprawstwa i nieomylności oraz wysokim poczuciem autonomii, że może nie reagować na polecenia dorosłych, ale raczej Podkreślać swoje własna opinia. Dlatego bywają nieco „zbuntowani”, myśląc, że są najlepsi i zawsze pierwsi i najmądrzejsi, czyli tzw. czteroletni bunt. Może to prowadzić do konfliktu rówieśniczego lub silnego przeżycia emocjonalnego w momencie porażki, dlatego czteroletniemu przedszkolakowi nie jest to łatwe. W tym wieku dziecko intensywniej doświadcza porażki, ponieważ jest bardziej świadome emocjonalnie. Lepsze funkcjonowanie wyobraźni prowadzi do lęku i problemów z oddzieleniem fikcyjnego świata od rzeczywistości.
Na co zwrócić uwagę wychowując czterolatka?
Utrata wcześniej nabytych umiejętności jest szczególnie niepokojąca, gdy dziecko rośnie. Należy zasięgnąć porady pediatry, jeśli u dziecka w kontakcie z rówieśnikami pojawiają się problemy, których wcześniej nie miał, pogarsza się z prostą matematyką, ma coraz większe problemy z koordynacją ruchową lub bieganiem i zabawą. Należy również pamiętać o zmianach w obecnym zachowaniu dziecka. Każde dziecko ma prawo do gorszych nastrojów i szczęścia. Jeśli jednak dziecko staje się bardziej agresywne, unika kontaktu z rówieśnikami i bliskimi lub więcej śpi w ciągu dnia, problem może się nasilić i wymagać pomocy medycznej. Czterolatek powinien być w stanie komunikować potrzebę pójścia do toalety, ale do 5 roku życia może nadal moczyć się w nocy. Jest to zjawisko całkowicie fizjologiczne, nie ma się czym martwić.