Posiadanie dziecka to obserwowanie, jak dzień po dniu nabywa ono umiejętności, które zadziwiają. Dziecko przychodzi na świat i szybko się rozwija, więc typowe jest, że z miesiąca na miesiąc przybywa mu umiejętności. Dużo mówi się o podtrzymywaniu głowy dziecka (trzymaniu jej w pionie), ale prawie nic nie mówi się o obracaniu się na drugi bok. W tym artykule dowiesz się o tym znacznie więcej i będziesz mogła poćwiczyć to w domu ze swoim dzieckiem. Jak i kiedy niemowlęta uczą się przewracać?
Dlaczego ważne jest, aby niemowlęta nauczyły się przewracać na drugi bok?
Ten postęp w rozwoju, dziecko osiąga się między 4 a 6 miesiącem życia, choć jak zawsze, zależy to od rytmu i ewolucji dziecka. Prawdą jest, że niektórym niemowlętom trudniej jest się przewrócić. Jeśli nie nabywają tej umiejętności lub zdolności samodzielnie i spontanicznie, rodzice powinni stymulować dziecko ćwiczeniami. Robienie tego jest niezbędne i wpływa pozytywnie na inne funkcje, które teraz szczegółowo wyjaśnię:
- -Stymuluje układ przedsionkowy, czyli układ odpowiedzialny za równowagę i orientację przestrzenną ciała.
- Pozwala na koordynację wzrokową.
- Sprzyja rozwojowi mięśni szyi, tułowia i brzucha. Dzięki temu ruchowi niemowlęta uczą się używać rąk i nóg.
- Pomaga im w śledzeniu swojego ciała, koordynacji ruchów i linii środkowej ciała, co później pomoże im w umiejętności siedzenia, stania czy raczkowania.
- Zachęca je do poznawania otaczającego świata.
Jak zachęcić dziecko do przewracania się?
Ogólnie rzecz biorąc, większość dzieci najpierw przewraca się z pleców na brzuszek. Wynika to z siły, jaką mają, gdy podnoszą głowę, a gdy już obrócą głowę z jednej strony, ciężar głowy powoduje obrót ciała. Jeśli Twoje dziecko ma już 6 miesięcy i martwisz się, że nadal nie przewraca się na drugi bok (pamiętaj, że gdy zacznie to robić, nie możesz stracić go z oczu, jeśli zostawisz dziecko na przewijaku, by założyć mu nową pieluszkę lub ubranie), oto kilka zaleceń, które możesz zastosować:
- Możesz umieścić dziecko na brzuszku, zachęcając je zabawką lub grzechotką. Ten cel przyciągnie uwagę dziecka i zacznie ono poruszać się w kierunku zabawki, aby spróbować do niej dotrzeć.
- Ćwiczenia pedałowania na nogi. Jest to ruch, który pobudza nogi i biodra, czyli elementy, które są podstawowe w przewracaniu się.
- Połóż dziecko na boku na gładkiej, twardej powierzchni (nie na materacu) i stan za nim nim, wytwarzając dźwięk, który przykuje jego uwagę.
- Ważne jest, aby oba ramiona były ustawione w środku jego ciała (tzn. nie za szeroko, bo może to zablokować rotację).
- Nigdy nie zostawiaj dziecka samego bez nadzoru. Ani w pobliżu schodów, otwartych drzwi, gniazdek elektrycznych z przewodami czy jakichkolwiek innych urządzeń, które mogłyby stanowić dla niego poważne zagrożenie.
- Dobrym momentem na pomoc w turlaniu jest zmiana pieluszki, aby sprawdzić, czy potrafi wykonać ruch, bez zmuszania. Można położyć zabawkę na boku (na lewą lub prawą stronę) i pomóc lekkim ruchem na udzie.
- Należy pamiętać, że rodzice powinni obserwować, jak dziecko się rozwija, jakie daje znaki, jak reaguje jego ciało i NIGDY nie zmuszać do wykonywania przewracania się.