Jak dbać o rozwój dziecka?

Jak dbać o rozwój dziecka?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że pierwsze dwa lata życia dziecka są okresem niezwykle dynamicznego rozwoju. W najprostszym możliwym ujęciu oznacza to, że każda poważna nieprawidłowość w tym okresie może odcisnąć piętno na maluchu. Wspomniane nieprawidłowości mogą nie pozwolić dziecku osiągnąć genetycznie zaprogramowanych możliwości,

O czym należy pamiętać?

Rekomendowane jest przede wszystkim systematyczne zgłaszanie się na profilaktyczne oraz planowe wizyty u lekarza. Dzięki temu rodzice będą mogli potwierdzić, że ich pociecha jest zdrowa. Z kolei w przypadku ewentualnego stwierdzenia nieprawidłowości można będzie stosunkowo szybko na nie zareagować. Godny uwagi jest fakt, że istotną rolę w odpowiednim rozwoju dziecka będzie odgrywała prawidłowa dieta. Rodzice powinny zatem zadbać, by dostarczała ona dzieciom praktycznie wszystkich składników, które są konieczne do rozwoju, a także wzrastania. Warto wiedzieć, że bardzo niekorzystnie na wzrastanie i rozwój będą oddziaływały różnego rodzaju urazy czy choroby. Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie zapobieganie im i korzystanie z najlepszych dostępnych metod dotyczących profilaktyki. Doskonałym przykładem mogą być szczepienia ochronne. Nie można oczywiście zapomnieć o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny, a także pielęgnacji dziecka. Bardzo ważne jest zadbanie o czas i warunki snu. Dziecko ponadto powinno przebywać na świeżym powietrzu.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że istotne znaczenie dla właściwego rozwoju dziecka będzie miała rodzinna atmosfera, miłość rodziców czy spokój. Z kolei zadaniem rodziców będzie utrzymywanie aktywnego kontaktu z dziećmi. Jest to bowiem świetny sposób na stymulowanie jego rozwoju. Należy mieć świadomość, że brak wspomnianych bodźców czy kontaktu z kochanymi osobami może doprowadzić do opóźnienia rozwoju emocjonalnego, ruchowego czy psychicznego dzieci. Warto zaznaczyć, że różnego rodzaju pieszczoty, zabawy czy kontakt słowny zdecydowanie wpłyną na rozwój mowy czy zainteresowanie otoczeniem przez pociechę. Godny uwagi jest fakt, że w kolejnych latach będzie to procentowało w przypadku nawiązywania satysfakcjonujących związków uczuciowych czy kontaktów międzyludzkich.

Jak zostało już wspomniane wcześniej relacje rodziców z dziećmi w wieku niemowlęcym będą miały ogromne znaczenie. Nikogo nie powinien dziwić ten fakt, ponieważ atmosfera niepokoju, niezgody czy kłótni udziela się dziecku znacznie łatwiej, niż mogłoby się wydawać. Należy również zaznaczyć, że wywiera bardzo negatywne oddziaływanie na laktację. Może być również efektem braku cierpliwości skłóconych rodziców wobec pociechy. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że negatywne emocje będą bardzo utrudniały osobom dorosłym poświęcić dzieciom odpowiednią uwagę czy okazanie miłości. W najprostszym możliwym ujęciu oznacza to, że dziecko może stracić poczucie bezpieczeństwa. Jak wiadomo, dzieci uczą się przede wszystkim przez naśladownictwo. Rodzice powinny dawać im pozytywne przykłady.

Dowiedz się, kiedy dziecko zaczyna mówić!
Jak powinien poprawnie przebiegać rozwój emocjonalny dziecka?
Jak powinien poprawnie przebiegać rozwój mowy dziecka?

Dodaj komentarz