Dlaczego poprawa wsparcia dla rodziców jest kluczem do wczesnego rozwoju dziecka

Dlaczego poprawa wsparcia dla rodziców jest kluczem do wczesnego rozwoju dziecka

Najwcześniejsze lata naszego życia są jednymi z najważniejszych i odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu naszych przyszłych wyników życiowych. Chociaż istnieje wiele ważnych czynników wpływających na wczesny rozwój dziecka, rodzice odgrywają szczególnie kluczową rolę we wpływaniu na wczesny rozwój, jednak często brakuje im wsparcia, aby zapewnić dzieciom najlepszy start w życiu. Obecnie wiemy, że rodzice mogą mieć największy wpływ na rozwój dziecka, ale obecny system wsparcia dla rodziców jest rozdrobniony i nie wykorzystuje istniejących umiejętności. Nasz najnowszy raport wzywa do wprowadzenia fundamentalnych zmian w zakresie wspierania rodziców, tak aby mogli oni mieć pozytywny wpływ na wczesną edukację.

Argumenty za innowacją we wsparciu rodzin

Co więc powstrzymuje każdą rodzinę przed otrzymaniem wsparcia, którego potrzebuje? W oparciu o naszą pracę wspierającą innowatorów wczesnych lat, a także na podstawie rozmów z rodzicami, praktykami pracującymi z rodzinami i ekspertami ds. wczesnych lat, zidentyfikowaliśmy szereg wyzwań.

Po pierwsze, system wsparcia rodziny jest bardzo rozdrobniony, z różnymi poglądami na to, jak powinna wyglądać “usługa wsparcia rodziny” na poziomie lokalnym. Wiemy, że służby publiczne często mają trudności z dotarciem do rodzin, które najbardziej ich potrzebują. Na przykład badania pokazują, że rodziny o niskich dochodach, które mogą najwięcej skorzystać z pomocy rodzinnej, takiej jak opieka nad dziećmi i wczesna edukacja, mają najmniejsze szanse na dostęp do niej. Skutkiem tego są różne rodzaje i jakość wsparcia oraz duże ilości niezaspokojonych potrzeb w niektórych częściach kraju.

Władza rodzicielska musi być wbudowana w usługi publiczne i im towarzyszyć

Służby publiczne nie zawsze dostrzegały, w jaki sposób takie podejście może uzupełniać usługi profesjonalne, czy też dostrzegały wartość, jaką może wnieść władza rodzicielska, gdy jest osadzona w ramach i obok profesjonalnego wsparcia. Prawda jest jednak taka, że nie możemy sobie pozwolić na to, by podejście oparte na władzy rodzicielskiej pozostawało na marginesie. Konsekwencje tego są bardzo poważne.

Rodziny, szczególnie te ze środowisk defaworyzowanych, nadal będą pozbawione wsparcia i relacji, których potrzebują, aby ich dzieci mogły się rozwijać. Służby publiczne będą nadal koncentrować się na reaktywnych, kosztownych usługach kosztem zapobiegania i wczesnej interwencji. A ogromne bogactwo doświadczeń, umiejętności i energii rodziców i członków społeczności pozostanie niewykorzystane.

Wsparcie rodziców

Wiemy, że pomimo kluczowej roli, jaką odgrywają w rozwoju dziecka, rodzice nie zawsze otrzymują wsparcie, którego potrzebują. Jeśli jednak uda się wprowadzić zmiany, które opisujemy w naszym raporcie, aby naprawdę wykorzystać potencjał siły rodziców, mamy szansę poprawić zdolność naszych usług publicznych do pomocy rodzinom w krytycznym momencie zmian. W ostatecznym rozrachunku poprawa wsparcia dla rodzin będzie oznaczać, że dzieci, szczególnie te z rodzin o niskich dochodach, będą miały lepsze i równiejsze szanse życiowe. Z pewnością nie ma lepszej inwestycji niż ta?

Sprawdź, kiedy dziecko powinno zacząć chodzić!
Kiedy dziecko mówi pierwsze słowa?
Funkcje poznawcze — co to takiego i jak nad nimi pracować?

Dodaj komentarz