Łatwo jest pomylić mdłości i zmęczenie z wczesnymi objawami ciąży i wykluczyć je za pomocą testu ciążowego – ale dla niektórych kobiet objawy ciąży są tak przekonujące, że zaczynają wierzyć, że są w ciąży, nawet jeśli nie są. Przyglądamy się bliżej rzadkiemu schorzeniu, jakim jest fałszywa ciąża
Co to jest fałszywa lub urojona ciąża?
Fałszywa ciąża lub pseudocyza (z greckiego “pseudes” oznacza fałszywy, a “kyesis” – ciężarny) to sytuacja, w której kobieta wierzy, że jest w ciąży i doświadcza pewnych objawów, ale badania dowodzą, że w rzeczywistości nie jest w ciąży. Zwykle dotyka ona starsze kobiety i może trwać przez tygodnie, miesiące – najczęściej dziewięć miesięcy – lub nawet lata, w zależności od ciężkości tego stanu.
Jak często występują ciąże rzekome?
Przypadki fałszywej ciąży zostały odnotowane w historii, zwłaszcza przez Hipokratesa, który udokumentował 12 przypadków, i uważa się, że królowa Maria Tudor również doświadczyła dwóch fałszywych ciąż. Stan ten jest bardziej powszechny u psów i myszy, przy czym psy cierpią na “ciążę rzekomą”, w której przywiązują się do przytulanych zabawek, jakby były szczeniakami.
Jakie są główne przyczyny ciąży fantomowej?
Nadal nie jest jasne, jakie są złożone przyczyny tego stanu, ale w większości przypadków istnieje silna emocjonalna i psychologiczna przyczyna. Ma tendencję do pojawiania się u kobiet, które są zdesperowane, aby począć, które przeszły leczenie płodności lub doświadczyły traumy, takiej jak utrata dziecka z powodu poronienia lub martwego urodzenia, a także tych, którzy mają historię nadużywania, depresji lub lęku.
Fałszywa ciąża jest zwykle zawsze wynikiem urojeń wywołanych przez psychozę. Często dotyczy to kobiet, które z jakiegoś powodu nie mogą mieć dziecka, ale bardzo go pragną i jest to przejaw tego niepokoju. Kobieta naprawdę czuje, że spodziewa się dziecka, a mózg oszukuje ją, by odczuwała objawy. To tylko pokazuje, jak potężny jest mózg. W jednym przypadku, którym się zajmowałam, kobieta miała również objawy fantomowe innych chorób, takich jak choroba serca.
Jakie są przyczyny ciąży urojonej?
Dopiero stosunkowo niedawno lekarze zaczęli uznawać, że przyczyny ciąży urojonej wynikają ze złożonej mieszanki czynników psychologicznych i fizycznych. Obecnie uważają, że przyczyny psychologiczne mogą faktycznie “oszukać” organizm, aby reagował tak, jakby był w ciąży.
Silne pragnienie ciąży
W wyraźnym przykładzie współpracy umysłu i ciała, intensywne pragnienie ciąży może wywołać w ciele objawy przypominające ciążę, takie jak spuchnięty brzuch i powiększone piersi, a czasem nawet odczucie ruchów płodu. Znaki te są błędnie interpretowane przez mózg jako objawy ciąży, wyzwalając produkcję hormonów takich jak prolaktyna i estrogen, które prowadzą do rzeczywistych objawów ciąży.
Intensywny strach może mieć podobne konsekwencje
Tak jak intensywne pragnienie może tworzyć sygnały, które “oszukują” mózg do uwalniania hormonów, jakby ciało naprawdę było w ciąży, tak intensywny strach lub obawa przed ciążą może mieć taki sam wpływ zarówno na ciało, jak i mózg.
Możliwe zaburzenia depresyjne
Inna teoria mówi, że niektóre zaburzenia depresyjne mogą powodować brak równowagi hormonalnej, co skutkuje uwalnianiem w mózgu hormonów reagujących na ciążę.
Inne stany zaburzające gospodarkę hormonalną
W niektórych przypadkach, warunki fizyczne niezwiązane z intensywnymi emocjami lub uczuciami wokół ciąży mogą powodować brak miesiączki i powiększenie brzucha, a także zmiany w poziomie hormonów, które mogą powodować objawy fałszywej ciąży. Przykłady mogą obejmować poważne schorzenia podstawowe, takie jak guzy przysadki mózgowej lub jajników.
Widzimy na tych przykładach, że przypadki ciąży urojonej obejmują rzeczywiste zmiany w produkcji hormonów przez organizm. Czasami do tego stopnia, że nawet lekarze, gdyby nie narzędzia diagnostyczne takie jak ultrasonografia, nie byliby w stanie tego odróżnić. W związku z tym nie jest to stan, który jest w jakikolwiek sposób zawiniony przez pacjentkę i zawsze należy go wyraźnie odróżnić od ciąży urojonej lub celowego udawania ciąży.
Objawy ciąży urojonej
Objawy ciąży fałszywej, choć oczywiście są bardzo podobne do objawów ciąży prawdziwej, różnią się u poszczególnych pacjentek, podobnie jak w rzeczywistości. Prawdopodobnie zaczną się one od objawów wczesnej ciąży, takich jak brak miesiączki, a z czasem rozwiną się w objawy bardziej zaawansowanej ciąży. Objawy mogą obejmować:
- Ustanie normalnych miesiączek
- Nudności, a nawet wymioty związane z klasyczną “poranną chorobą
- Obrzęknięty brzuch, powiększający się w miarę upływu miesięcy
- Piersi, które stają się powiększone i tkliwe, z charakterystycznymi zmianami w kolorze brodawek, a nawet czasem produkcją mleka w piersiach
- Wrażenie ruchów płodu
- Zwiększony apetyt i przyrost masy ciała
- Powiększenie macicy, wraz z towarzyszącym mu zmiękczeniem szyjki macicy
- Różne objawy mogą trwać przez kilka tygodni lub nawet przez dziewięć miesięcy. Wszystko zależy od tego, czy dostępne jest odpowiednie leczenie i czy pacjentce można pomóc zrozumieć sytuację.
Co powoduje ciążę fantomową?
Nadal jest wiele rzeczy, których społeczność medyczna nie rozumie na temat ciąży fantomowej, ponieważ zdarzają się one tak rzadko, ale istnieją trzy dominujące teorie na temat potencjalnych przyczyn. Niektóre z tych teorii pozycjonują ten stan jako “psychosomatyczny”, podczas gdy inne sugerują, że zmiany fizyczne pojawiają się jako pierwsze.
Ciąża fantomowa jest spowodowana przez presję społeczną.
Obserwujemy przypadki kontynuacji zwłaszcza w częściach świata, które nie mają łatwego dostępu do wczesnej opieki i monitorowania płodu – a zwłaszcza w obrębie kultur, w których idea macierzyństwa jest mocno zakorzeniona w wartości kobiecości. W tych kulturach ciąża fantomowa może być “mechanizmem obronnym”, jeśli ktoś ma problemy z zajściem w ciążę.
Ciąża fantomowa jest spowodowana bardzo niskim poziomem dopaminy.
Wiele osób z ciążą fantomową ma również nienormalnie niski poziom dopaminy. To, w szczególności, może wyjaśnić niektóre z fizycznych objawów związanych z tym zaburzeniem: Niedobór dopaminy może prowadzić do zwiększonego poziomu prolaktyny (“hormonu mleka”) i innych objawów przypominających ciążę.
Ciąża fantomowa jest spowodowana zaburzeniami psychologicznymi.
Eksperci medyczni rozumieją, że istnieje związek między tym stanem a problemami psychologicznymi, takimi jak zaburzenia depresyjne, zaburzenia lękowe, schizofrenia i zaburzenia osobowości. Przepisane leki (jak np. antypsychotyki), które same w sobie przerywają cykle miesiączkowe lub wywołują laktację, mogą sprawić, że przekonanie o ciąży poczuje się bardziej realne. Osoby, które doświadczają ciąży fantomowej mogą również mieć historię wykorzystywania seksualnego lub innych urazów.
Jakie są inne czynniki ryzyka dla ciąży fantomowej?
Nie wiemy jeszcze, co powoduje ciążę fantomową, ale mamy pojęcie o możliwych czynnikach ryzyka związanych z tym stanem (poza teoriami podkreślonymi powyżej):
- Utrata bliskiej osoby lub dziecka
- Utrata zdolności do zajścia w ciążę (np. niepłodność, menopauza)
- Głębokie pragnienie posiadania dzieci
- Obawa przed zajściem w ciążę
- Jak diagnozuje się ciążę urojoną?
Ponieważ objawy ciąży urojonej mogą być identyczne jak w przypadku prawdziwej ciąży, jedynym sposobem na potwierdzenie ciąży jest:
Badanie USG, które wykryje obecność płodu.
Test ciążowy z moczu lub krwi, który może dokładnie potwierdzić obecność “hormonu ciążowego” – ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG).
Jak leczy się ciążę fantomową?
Współpracujący zespół pracowników służby zdrowia może zasugerować terapię, leki przeciwdepresyjne, przeciwpsychotyczne, leczenie hormonalne, a nawet łyżeczkowanie macicy (gdzie usuwana jest jakakolwiek tkanka pozostawiona przez przeszłą ciążę), aby zarządzać objawami ciąży urojonej.
Coraz więcej w dziedzinie zdrowia psychicznego, rozumiemy, że istnieje połączenie między umysłem a ciałem – i że emocje są przechowywane w naszych ciałach. To dlatego nasze ramiona mogą się napinać lub żołądki mogą boleć, gdy jesteśmy zestresowani i zdenerwowani – nasze ciała próbują chronić nas emocjonalnie, przechowując ból”. Ciąża fantomowa może być sposobem mózgu na próbę ochrony osoby przed postrzeganym bólem lub przeszłą traumą. Jeśli ten ból lub trauma są przepracowane, można podjąć kroki, aby oderwać fizyczne objawy od swoich doświadczeń.
Badania diagnostyczne
Lekarz zwykle przeprowadza te same badania, co w przypadku normalnej ciąży. To znaczy ocenę objawów, badanie miednicy i badanie ultrasonograficzne. W przypadku ciąży urojonej nie będzie bicia serca ani płodu widocznego na USG. Czasami jednak badanie wykaże pewne objawy związane z ciążą, takie jak powiększona macica i zmiękczona szyjka macicy.
Wsparcie psychologiczne
Najważniejszym aspektem leczenia ciąży urojonej jest nie tylko “udowodnienie” pacjentce, że w rzeczywistości nie jest w ciąży, choć jest to pierwszy krok. Kiedy kobieta wierzyła, że jest w ciąży, czasami przez kilka miesięcy, poznanie prawdy może być niszczące. Powoduje to prawdziwy smutek i poczucie żałoby. Wsparcie psychologiczne jest absolutnie niezbędne, począwszy od delikatnego przekazania wiadomości przez lekarza przeprowadzającego badania, aż po zorganizowanie dalszego profesjonalnego doradztwa.
Wniosek
Choć bardzo rzadkie, ciąża fantomowa jest wyraźnym przykładem potężnego sposobu, w jaki nasze ciała i umysły są połączone. Ważne jest, aby zrozumieć, że każdy, kto doświadcza ciąży urojonej, nie “wymyśla” – objawy i czynniki, które mogły je wywołać, są bardzo realne.