Ciąża jako trzyaktowy dramat – kalendarz ciążowy dla rodziców

Ciąża jako trzyaktowy dramat – kalendarz ciążowy dla rodziców

Wprowadzenie

Jeśli jesteś jak większość kobiet, prawdopodobnie w czasie ciąży stajesz się nieco bardziej świadoma kalendarza. Ciąża trwa 40 tygodni – dziewięć miesięcy (plus). Ale być może najbardziej użytecznym sposobem myślenia o ciąży jest podzielenie jej w sposób, w jaki robią to lekarze – na trzy trymestry. Robią to w ten sposób, ponieważ zarówno wzrost dziecka, jak i zmiany zachodzące w Twoim własnym ciele zachodzą w tych trzech dość odrębnych etapach. W następnych rozdziałach zawarte są informacje o tym, co po kolei się dzieje  jak rozwija się dziecko, jak będziesz się czuła i jak lekarz się Tobą zajmie – w każdym trymestrze.

Pierwszy trymestr ciąży

Jest to ekscytujący czas, pełen wielu zmian dla Ciebie, a zwłaszcza dla Twojego dziecka, które w ciągu zaledwie 12 krótkich tygodni rozwija się z pojedynczej komórki do maleńkiej istoty z bijącym sercem i funkcjonującymi nerkami. Przy tych wszystkich zmianach zachodzących w Twoim dziecku, z pewnością możesz spodziewać się wielu zmian w Twoim własnym ciele, począwszy od zmęczenia i mdłości, a skończywszy na nowo zmysłowych, ale delikatnych piersiach. W tym wszystkim musisz wiedzieć, co jest normalne, a co warte jest rozmowy z lekarzem, którego zaczynasz regularnie odwiedzać.

Pierwsze tygodnie

Ciąża rozpoczyna się, gdy jajo (lub oocyt) i plemnik spotykają się, co ma miejsce w jajowodzie. Na tym etapie jajo i plemnik razem tworzą to, co nazywamy zygotą – pojedynczą komórkę. Zygota dzieli się wielokrotnie na skupisko wielu komórek zwanych blastocystą, która przemieszcza się w dół jajowodu i do macicy (zwanej również łonem matki). Kiedy dotrze do macicy, zarówno Ty, jak i Twoje dziecko zaczniecie doświadczać poważnych zmian. W piątym lub około piątego dnia rozwoju blastocysta przyczepia się do bogatej w krew wyściółki macicy w procesie zwanym implantacją. Część blastocysty rośnie i staje się embrionem (dziecko w pierwszych ośmiu tygodniach rozwoju), a druga część staje się łożyskiem (organem, który wszczepia się do macicy, aby dostarczyć tlen i pożywienie płodowi oraz usunąć jego produkty odpadowe).

Po ósmym tygodniu ciąży…

…rozwijający się zarodek nazywany jest płodem. Zadziwiająco, w tym czasie prawie wszystkie główne organy i struktury dziecka są już uformowane. Pozostałe 32 tygodnie pozwalają strukturom płodu rosnąć i dojrzewać. Z drugiej strony, mózg, choć również uformowany bardzo wcześnie, nie jest dojrzały w momencie narodzin, lecz rozwija się aż do wczesnego dzieciństwa. Kiedy mówimy o tygodniach, mamy na myśli tygodnie menstruacyjne, czyli tygodnie od ostatniej miesiączki, a nie tygodnie od poczęcia. Tak więc w ósmym tygodniu dziecko jest tak naprawdę sześć tygodni od poczęcia.

Pod koniec 12 tygodnia…

…płód ma około 10 centymetrów długości i waży około 28 gram. Głowa wygląda na dużą i okrągłą, a powieki są przymknięte. Jelita, które wystawały lekko do pępowiny w około 10 tygodniu, są w tym czasie dobrze widoczne w brzuchu. Pojawiają się paznokcie, a na głowie dziecka zaczynają rosnąć włosy. W trzecim miesiącu zaczynają pracować nerki. Między 9 a 12 tygodniem płód zaczyna produkować mocz, który można zobaczyć w małym pęcherzu płodowym podczas badania USG.

Drugi trymestr ciąży

Obejmuje trzy miesiące pomiędzy 13 a 26 tygodniem, jest często najbardziej przyjemną częścią ciąży. Uczucie mdłości i zmęczenia tak powszechne podczas pierwszego trymestru zazwyczaj mijają, a Ty czujesz się bardziej energiczna i komfortowa. Drugi trymestr to bardzo ekscytujący czas, ponieważ czujesz, że dziecko porusza się w Tobie.

Podczas drugiego trymestru, badania krwi, badania prenatalne i USG (ultrasonogram) mogą potwierdzić, że dziecko jest zdrowe i rośnie normalnie. I wiele kobiet stwierdza, że w końcu mogą pojąć koncepcję, że wkrótce będą mieć dziecko. Drugi trymestr to często czas, kiedy zaczynasz dzielić się ekscytującą wiadomością z rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami. Twoje dziecko rośnie szybko podczas drugiego trymestru.

Gdzieś pomiędzy 14 a 16 tygodniem…

…kończyny zaczynają się wydłużać i zaczynają wyglądać jak ręce i nogi. Skoordynowane ruchy ramion i nóg można zaobserwować również na USG.

Między 18 a 22 tygodniem…

…możesz zacząć odczuwać ruchy płodu, choć nie muszą one występować regularnie w ciągu dnia.

W 23-24 tygodniu…

…płód jest uznawany za zdolny do życia, co oznacza, że gdyby urodził się w tym czasie, miałby szansę na przeżycie w ośrodku z oddziałem neonatologicznym. Wcześniak urodzony w 28 tygodniu (prawie trzy miesiące wcześniej) i znajdujący się pod opieką oddziału intensywnej opieki medycznej ma ogromne szanse na przeżycie.

W 26 tygodniu…

…płód mierzy około 35 centymetrów i waży około 1022 gramów. Głowa dziecka, która w pierwszym trymestrze była duża w stosunku do ciała, staje się bardziej proporcjonalna w miarę jak ciało nadrabia zaległości. Kości krzepną i są rozpoznawalne na USG. Na początku drugiego trymestru płód wygląda jak kosmita, ale w 26 tygodniu wygląda już bardziej jak ludzkie dziecko.

Trzeci trymestr ciąży

W końcu jesteś gotowa na trzeci akt – ostatni trymestr ciąży. Do tej pory prawdopodobnie przyzwyczaiłaś się już do wystającego brzucha, poranne mdłości już dawno minęły i zaczęłaś oczekiwać i cieszyć się uczuciem, że Twoje dziecko porusza się i kopie w Tobie. W tym trymestrze Twoje dziecko nadal rośnie, a Twój lekarz kontynuuje monitorowanie zdrowia Twojego i dziecka. Rozpoczynasz również przygotowania do przyjścia dziecka na świat, co może oznaczać wszystko, od przygotowania się do wzięcia urlopu w pracy do wzięcia udziału w kursie rodzenia (lub w inny sposób dowiedzenia się, czego można się spodziewać podczas porodu).

W 28 tygodniu…

powinnaś odczuwać ruchy przynajmniej sześć razy na godzinę po zjedzeniu kolacji. Jeśli nie jesteś pewna, czy dziecko porusza się normalnie, połóż się na lewym boku i licz ruchy. Jeśli dziecko porusza się co najmniej sześć razy w ciągu godziny, bądź spokojna, bo oznacza to, że dziecko jest w porządku. Z drugiej strony, jeśli czujesz, że ruchy dziecka są nadal mniejsze niż powinny, zadzwoń do swojego lekarza.

Twoje dziecko mierzy około 35 cm i waży około 1135 gramów. Ale pod koniec trzeciego trymestru, w 40 tygodniu, czyli w dniu Twojego porodu, mierzy ono około 50 cm i waży około 2700 do 3600 gramów, czasem trochę więcej, czasem trochę mniej. Płód spędza większość trzeciego trymestru rosnąc, dodając tłuszczu i kontynuując rozwój różnych organów, zwłaszcza centralnego układu nerwowego. Ręce i nogi stają się grubsze, a skóra grubsza i gładsza.

Od 28 do 34 tygodnia…

płód zazwyczaj przyjmuje pozycję głową w dół. W ten sposób pośladki i nogi (najgrubsze części jego ciała) zajmują najbardziej pojemną część macicy – część górną. W około 4 procentach ciąż jednokosmówkowych dziecko może być ułożone pośladkami do dołu lub leżeć w poprzek macicy.

Do 36 tygodnia…

wzrost spowalnia, a objętość płynu owodniowego osiąga swój maksymalny poziom. Po tym czasie ilość płynu owodniowego może zacząć się zmniejszać, ponieważ przepływ krwi do nerek dziecka zmniejsza się wraz ze starzeniem się łożyska, a dziecko produkuje mniej moczu (a więc i mniej płynu owodniowego). W rzeczywistości większość lekarzy rutynowo sprawdza objętość płynu owodniowego za pomocą badania ultrasonograficznego lub dotykając Twojego brzucha w ciągu ostatnich kilku tygodni, aby upewnić się, że jego ilość pozostaje w normie.

Ostatni miesiąc

W miesiącu poprzedzającym poród kobieta może zauważyć, że jej brzuch wydaje się niższy i że nagle łatwiej jest jej oddychać. To uczucie jest spowodowane tym, że dziecko zstąpiło niżej w miednicy. Zazwyczaj występuje na dwa do trzech tygodni przed porodem u kobiet, które mają pierwsze dziecko. Ci, którzy mieli dzieci wcześniej, mogą nie upuścić aż do porodu.

Kiedy nastąpi opadanie, możesz zauważyć, że nagle jest Ci znacznie wygodniej. Macica nie naciska na przeponę i żołądek tak bardzo jak kiedyś, więc oddychanie jest łatwiejsze, a zgaga może się poprawić. Jednocześnie jednak możesz odczuwać większy nacisk w okolicy pochwy – wiele kobiet odczuwa tam ciężkość. Niektóre kobiety zgłaszają uczucie dziwnych, ostrych skrętów, kiedy główka dziecka przesuwa się i wywiera nacisk na pęcherz i dno miednicy. Upuszczenie dziecka nie pozwala przewidzieć, kiedy nastąpi poród.

Ostatnie przygotowania

W żadnym momencie historii kobiety nie rodziły same. W rzeczywistości większość kultur ma specyficzne rytuały porodowe, które zakładają obecność innych kobiet uczestniczących w porodzie. W ostatnich czasach trend przesunął się w kierunku zaangażowania ojca dziecka, członków rodziny, bliskich przyjaciół lub wynajętej pomocy przy porodzie. Zanim więc nadejdzie czas, aby udać się do szpitala, zastanów się przez chwilę, kto ma Ci towarzyszyć.

W dzisiejszych czasach wiele szpitali pozwala na obecność na sali porodowej więcej niż jednego członka rodziny lub przyjaciela, aby zapewnić ciągłe wsparcie przy porodzie. Warto rozważyć, aby na sali porodowej znalazły się następujące osoby:

  • Ojciec dziecka lub Twój partner – jest to oczywisty wybór,
  • Twoi rodzice – niektóre kobiety decydują się na to, aby mieć przy sobie jednego lub oboje rodziców,
  • Twoja siostra – siostra lub inny bliski przyjaciel może zapewnić wsparcie, którego potrzebujesz,
  • Niektóre kobiety decydują się na zatrudnienie kobiety z dużym doświadczeniem przy porodzie, która zapewnia emocjonalne i fizyczne wsparcie.
Obrazki kontrastowe dla niemowląt – najlepsza stymulacja wzroku
Zumba – najlepszy trening dla całego ciała 
Czy dzieci powinny nosić okulary przeciwsłoneczne?

Dodaj komentarz