Pierwsza podróż z dzieckiem? 5 wskazówek, które Ci to ułatwią!

Pierwsza podróż z dzieckiem? 5 wskazówek, które Ci to ułatwią!

Podróż z dzieckiem to nie lada wyzwanie. Szczególnie, jeśli jest to nasz pierwszy dłuższy wypad. Większość rodziców czeka, aż dziecko będzie trochę większe, z nadzieją, że wyjazd stanie się łatwiejszy. Są jednak sposoby na to, aby cały wyjazd ułatwić rodziców, a także dziecku. Nie trzeba czekać, aż dorośnie. Już 3-miesięczne dzieci mogą podróżować, co jednak zrobić, aby ułatwić cały proces?

#1 Róbcie przerwy

Jeśli jest to wasza pierwsza, dłuższa podróż samochodem, przydatne może się okazać robienie przerw. W przypadku małych dzieci pomoże im to się uspokoić i zrelaksować, wyładują energię, która się zebrała podczas siedzenia w samochodowym foteliku. Możecie to również wykorzystać na zjedzenie przekąsek, szybką toaletę, lub po prostu rozruszanie się. Malutkim dzieciom również dobrze zrobi chwila przerwy, po za fotelikiem.

#2 Pierwszy wyjazd – nie jedźcie zbyt daleko!

Jeśli to wasz pierwszy wyjazd z małym dzieckiem, nie jedźcie zbyt daleko. Krótka podróż, około 2-3 godzin, będzie idealna, mniej stresująca i wyczerpująca zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Gdy będziecie już wiedzieć jak wasze dziecko reaguje na jazdę autem, szczególnie na dłuższe dystanse, możecie pomyśleć o dłuższym wypadzie.

#3 Odpowiedni czas

Wielu rodziców decyduje się wyjechać w okolicach drzemki malucha. Dzieciom w zasypianiu pomagają dźwięki i wibracje auta, a rozpoczęcie podróży w godzinach, w których dziecko zwykle śpi pomoże zachować codzienną rutynę dnia. Drzemka pomoże dziecku przetrwać nudną podróż autem, a gdy dojedziecie na miejsce będzie wypoczęte i skore do zabawy. Uchroni to również rodziców przed rozregulowaniem rutyny snu dziecka.

#4 Torba podróżna – dla dziecka i rodziców

Każdy rodzic wie, że nie ważne, gdzie się idzie, zawsze trzeba mieć ze sobą podstawowe produkty, jak pampersy, mleko czy chusteczki. W dłuższe wyjazdy warto również zabrać pare zestawów ubrań na zmianę, trochę zabawek, matę do przewijania. Warto również zadbać o siebie – koszulka czy spodnie na zmianę, przekąski na drogę, woda, podstawowe artykuły higieniczne, a także mała domowa apteczka. Ewentualnie, można zabezpieczyć się również w leki na chorobę lokomocyjną – może przyjść w każdym wieku i u każdego dziecka, warto więc zaopatrzyć się w nie.

#5 Zaplanowanie odpowiedniego dnia

Nie da się przewidzieć wszystkiego, jednak warto zaplanować swój wyjazd w oparciu o prognozę pogody. Ładna, słoneczna pogoda na pewno sprawi, że ten dzień będzie dla was jeszcze przyjemniejszy. Dobrym pomysłem będzie również zapytanie o radę innych rodziców z waszego otoczenia. Każdy rodzic będzie miał swoje patenty na to jak umilić podróż, a także uniknąć ewentualnych wybuchów złości.

Pierwsze wyjazdy, szczególnie z małymi dziećmi, mogą być stresująca sprawą dla młodych rodziców. Należy jednak pamiętać, że jest to czas przede wszystkim dla was, tworzycie wspólne wspomnienia i spędzacie przyjemnie czas. Nie da się dokładnie wszystkiego przewidzieć, dlatego głównie cieszcie się wspólnie spędzonym czasem i nie martwcie na zapas.

Sprawdź, gdzie na Mazury z dzieckiem warto pojechać!
Sprawdź, gdzie warto pojechać z dzieckiem w niedzielę!
Sprawdź, gdzie warto pojechać nad jezioro z dzieckiem!

Dodaj komentarz