Jak bez kłopotów podróżować z dziećmi?

Jak bez kłopotów podróżować z dziećmi?

Wybierając się na wycieczkę, wyjazd do rodziny, lub nawet krótki wypad do kina każdy rodzić powinien się do tego odpowiednio przygotować aby potem nie spotkały go niemiłe niespodzianki.

Zależy ile mają lat

Kluczowe jeśli chodzi o podróże z dziećmi jest to w jakim wieku znajdują się nasze pociechy. Każdy wiek ma bowiem swoje prawa i do każdej podróży należy przygotować się właśni uwzględniając wiek malucha. Z dzieckiem w wieku niemowlęcym podróżuje się inaczej niż z nastolatkiem – to chyba logiczne. Potrzeby takich dzieci są również inne. Małe dzieci potrzebują przede wszystkim poczucia bezpieczeństwa i komfortu. Przykładowo – noworodki i niemowlaki jeśli podróżują to w specjalnie do tego przystosowanych fotelikach. Zarówno w samochodzie, pociągu czy samolocie winny być one odpowiednio zabezpieczone gdyż same nie są w stanie zadbać o swój komfort i bezpieczeństwo. Starsze dzieci, które podróżują z nami potrzebują mniej jeśli chodzi o bezpieczeństwo, a zdecydowanie więcej jeśli chodzi o rozrywkę i zabicie przysłowiowej nudy.  Marudzący nastolatek to koszmar każdej podróży dlatego warto przed wyjazdem uzbroić się nie tylko w cierpliwość, ale również w gadżety które zajmą naszą pociechę.

Niezbędnik podróży z dziećmi

Niezależnie od tego w jakim wieku odbywamy podróże z dziećmi jest kilka rzeczy o których zawsze powinniśmy pamiętać.

  • Pierwsza kwestia to wygodna odzież na podróż – jeśli udajemy się w daleką drogę to warto zadbać o to by dzieciaki miały na sobie swobodne, niekrępujące ruchów ubrania. Komfort w czasie podróży jest naprawdę ważny.
  • Po drugie – nie możemy zapomnieć o jedzeniu i napojach. To kluczowe szczególnie w wyprawach samochodowych, gdzie lepiej zabrać jedzenie i picie ze sobą by później nie robić niepotrzebnych przystanków.
  • Kolejnym punktem będzie toaleta przed udaniem się w podróż. Chodzi tu jednak nie tyle o szybką wizytę w łazience lecz o kompleksowe mycie, szczotkowanie zębów, oraz zadbanie o to by zaraz po wyjściu z domu naszej pociesze nie zachciało się „siku”.
  • W zależności od wieku dzieci należy zapewnić im jak najwięcej rozrywek podczas podróży tak by przebiegła ona w najlepszej atmosferze.
  • Odpowiednia godzina podróży jest również istotnym aspektem. Mając małe dzieci najlepszym momentem do podróży jest wczesny ranek – zwyczajnie dzieci mogą się po prostu jeszcze przespać. Co innego jeśli mówimy o nastolatkach, czy dzieciach w wieku szkolnym. Starszym pociechom najlepiej dać się wyspać, bo wypoczęte z pewnością zdecydowanie lepiej zniosą podróż.

Przygotowanie mentalne

Na sam koniec jeśli chodzi o podróże z dziećmi trzeba mieć na uwadze, iż najważniejsze jest podejście mentalne. Szczególnie jeśli wiemy, że nasze pociechy słabo znoszą przemieszczanie się z punktu A do punktu B. Pamiętajcie, że szczęśliwy rodzic to rodzic przygotowany, opanowany i uśmiechnięty. Jeśli planujemy podróż to tak samo musimy mieć z tyłu głowy to aby zaplanować podróżowanie z dziećmi. Pozytywne nastawienie do takiego przedsięwzięcia naprawdę może mieć kluczowe znaczenie.

Jak przygotować małe dziecko do lotu samolotem?
Picie dla dziecka w samolocie – co musisz wiedzieć przed lotem z maluchem?
Podróż z dzieckiem samochodem – przydatne gadżety, porady i rozwiązania

Dodaj komentarz