Wprowadzenie nowego rodzeństwa do rodziny

Wprowadzenie nowego rodzeństwa do rodziny

Pojawienie się nowego dziecka w rodzinie to ekscytujący czas, ale może być również przytłaczające, zwłaszcza jeśli masz już małe dzieci. Jeśli spodziewasz się drugiego dziecka, pierwsze rodzeństwo może doświadczać wielu emocji i przejawiać różne uczucia z powodu zmiany z jednego na dwoje. Przy tak dużym dostosowaniu dla pierworodnego, warto pamiętać, że zmiany w zachowaniu są do przewidzenia. W zależności od wieku, będą odbierać rozmowy, twoje zmiany hormonalne i zmiany fizyczne wokół domu, a także twoje ciało.

Niektóre z powszechnych zachowań to agresja, gryzienie, bicie i kopanie, wybredne jedzenie i zwiększona potrzeba kontroli w codziennych czynnościach. Regresja do młodszych zachowań, takich jak moczenie nocne, zwiększona ilość przebudzeń nocnych i kurczowe trzymanie się, może również wystąpić przed i/lub po pojawieniu się nowego dziecka.

DODAJ OTUCHY

Dziecko zawsze będzie Twoim dzieckiem i nadal będziesz je kochać tak samo mocno, nawet gdy będziesz rozproszona przez nowe dziecko. Zapewnij je, że będzie miało ważną rolę w byciu starszą siostrą/brata i może pomóc dorosłym w ważnych zadaniach. A kiedy dziecko będzie starsze, będzie miało towarzysza zabaw.

ZACHOWANIE SPOKOJU

Zachowanie spokoju podczas zwiększonych zmian w zachowaniu jest ważne, ale może być trudne do wykonania w 100% przez cały czas. Normalnym zjawiskiem jest zwiększona ilość tantr, klnąc i zakłócając sen. Chociaż te zachowania nie są idealne w czasie, gdy próbujesz prowadzić gospodarstwo domowe z nadchodzącym porodem, pomocne jest, jeśli możesz pozostać spokojny i skoncentrowany w obliczu agresywnego lub destrukcyjnego zachowania, jeśli to możliwe (nie jesteśmy idealni, więc nie oczekuj, że uda ci się to za każdym razem).

POZOSTAŃ OBECNY

Pozwól dziecku przetworzyć swoje emocje w bezpiecznej przestrzeni, z Twoją obecnością. Pozostań z nim w pokoju i staraj się unikać pozostawiania go w stanie dysregulacji. Twoje dziecko nie będzie jeszcze dysponowało słownictwem ani zdolnością rozwojową do wyrażania tego, co czuje. W rzeczywistości wielu dorosłych ma z tym problemy. Dziecko nie jest celowo “niegrzeczne”, po prostu odbiera zmiany i przetwarza je w jedyny znany sobie sposób. Delikatne reagowanie z miejsca spokoju, modeluje samoregulację. To normalne, że w takich chwilach czujemy się pobudzeni i reagujemy. Oddychaj, policz do dziesięciu w głowie i pamiętaj, że chcesz modelować samokontrolę. Reagowanie za pomocą kar, np. przerwy, może dać sygnał, że nie wolno im odczuwać emocji i może wprowadzić dziecko w stan wstydu.

UTRZYMUJ GRANICE

W tym przypadku ważne są granice dotyczące krzywdzenia siebie, innych osób lub przedmiotów. Stanowcze “Nie lubię uderzania w ręce/gryzienia/łamania przedmiotów”, a następnie “Mam poduszkę, w którą możesz uderzyć/łóżko, na które możesz wskoczyć” itp. może być świetnym sposobem na ustalenie granic, ale pozwala na przetworzenie dużych uczuć. Może również zmienić dynamikę i przynieść trochę humoru do sytuacji, która może być równie skuteczna jako emocjonalne uwolnienie jak tantra. Może się okazać, że gdy minie napad złości, dziecko wtuli się w twoje ramiona, by się przytulić. Mnóstwo dodatkowych przytulań, pocałunków, wysokiej jakości czasu zabawy (nawet jeśli jest to tylko 10 minut zabawy bez rozpraszania uwagi) pomoże zapobiec zmianom w zachowaniu. Połączenie, lub ponowne połączenie, jest zawsze kluczem.

WŁĄCZAJ STARSZE RODZEŃSTWO

Kiedy pojawi się dziecko, postaraj się włączyć do zabawy starsze rodzeństwo. Powierzaj im zadania, które sprawią, że poczują się ważni, jeśli tylko będą skłonni do pomocy. Może to być sterylizacja butelek (bezpiecznie), zmiana pieluszek, kołysanie dziecka do snu, wybór kołysanki do zabawy itp. Jeśli nie są od razu chętni do pomocy, to w porządku. Jeśli dobrze nastawieni goście dają nowemu dziecku prezent, pozwól starszemu rodzeństwu otworzyć go i włącz je do rozmowy. Bardzo łatwo jest starszemu rodzeństwu szybko poczuć się wypartym w rodzinie. Drobne działania mogą być bardzo skuteczne, podobnie jak wiele zapewnień.

ZAUWAŻENIE ZAZDROŚCI

To normalne, że starsze rodzeństwo czuje się zazdrosne. W końcu nowe dziecko, o którym tyle się mówi, nie jest takim towarzyszem zabaw, jakiego sobie wyobrażali (na tym etapie). Z perspektywy rodzeństwa, dziecko zajmuje dużo czasu i uwagi dorosłych. Dobrze jest potwierdzić i uznać zazdrość, jeśli się ją zauważy. Można powiedzieć coś w stylu “to takie frustrujące, kiedy mama musi znowu karmić dziecko”. To pomaga rodzeństwu przetworzyć swoje uczucia i poczuć się zrozumianym. Frustracja często wynika z poczucia, że jest się niewysłuchanym i niewidzialnym. Dotyczy to wszystkich uczuć, które u nich wzbudzasz. Nazwanie wszelkich silnych uczuć pomaga im je przetworzyć i daje im emocjonalne słownictwo oraz początki inteligencji emocjonalnej. Opłaci się to, gdy się zestarzeją i będą w stanie zidentyfikować i wyartykułować, jak się czują. To jest dar na całe życie!

Poznaj najważniejsze obowiązki rodzica wobec dziecka!
Jak nadopiekuńczy rodzice wpływają na rozwój dziecka?
Jak wyciszyć dziecko nadpobudliwe bez tracenia czasu na nieefektywne metody?

Dodaj komentarz