Zarówno dzieciom, jak i dorosłym nawet najlepiej zaplanowana podróż może zostać zrujnowana przez powszechną chorobę lokomocyjną podczas jazdy. Objawia się bólem głowy, zawrotami głowy, nudnościami i wymiotami. Wzrasta wraz z wiekiem i osiąga szczyt u dzieci w wieku 10-12 lat. Na szczęście medycyna zna wiele sposobów na zapobieganie nieprzyjemnym objawom.
Sposoby na chorobe lokomocyjną?
Najłatwiej jest zastosować lek na chorobę lokomocyjną u małego podróżnika. Można go kupić w aptekach, supermarketach i na stacjach benzynowych.
Przed podjęciem takich działań należy jednak upewnić się, że jest on bezpieczny dla dzieci. Powinieneś również wiedzieć, że większość dostępnych bez recepty leków stosowanych w celu złagodzenia objawów zawiera skopolaminę, która może powodować senność, suchość w ustach, niewyraźne widzenie i trudności w oddawaniu moczu.
Dlatego pediatrzy coraz częściej doradzają rodzicom stosowanie naturalnych środków w walce z chorobą lokomocyjną.Skuteczne są również imbirowe cukierki i ciasteczka. Zwolennicy naturalnych środków zalecają również picie herbaty miętowej lub rumiankowej przed podróżą. Pomocne może być przyłożenie zimnego kompresu do czoła i oddychanie świeżym powietrzem. Bólom głowy i wymiotom podczas podróży można również zapobiegać, podając 1 łyżeczkę goździków i mielonego cynamonu, gotując przez 10 minut i słodząc miodem.Dzieci z lekką chorobą lokomocyjną mogą palić miętówki lub gumę do żucia.
Chorobę lokomocyjną można również przezwyciężyć za pomocą shiatsu. Naciśnij punkt około 7 centymetrów nad nadgarstkiem.
Apteki oferują również plastry akupresury, które wywierają nacisk na odpowiednie punkty na nadgarstku. Łatanie na 15 minut przed planowaną podróżą powinno wystarczyć. Można też kupić specjalne opaski, działają podobnie jak plastry. Spróbuj wywierać nacisk na wewnętrzną i zewnętrzną stronę między kciukiem a palcem wskazującym. W tym momencie musisz naciskać, aż sytuacja się poprawi, co może potrwać do 15 minut.
O czym należy pamiętać?
Ważne jest, aby wiedzieć, że dzieci z chorobą lokomocyjną nie powinny jeść niczego tłustego przed podróżą. Idealnie posiłki powinny być lekkostrawne
Dodatkowo wyjazdem z dzieckiem, które źle się czuje w takcie podróży, należy wyjąć z pojazdu choinkę i urządzenia zapachowe oraz dobrze przewietrzyć cały samochód. Jeśli to możliwe, trzymaj dziecko z chorobą lokomocyjną na przednim siedzeniu, przodem do kierunku jazdy i poproś dziecko, aby trzymało głowę prosto na zagłówku i starało się jej nie przekręcać.Lepiej też znoszą jazdę autem ci, którzy wpatrują się w jeden punkt. Małe dzieci najlepiej umieszczać na środku tylnego siedzenia.
Rodzic musi być przygotowany, że te sposoby nie zadziałają. Dlatego zawsze musimy mieć spakowane torebki foliowe, papierowe ręczniki, wilgotne chusteczki do umycia dziecka i ubranie do przebrania się. Gdy “wypadek” będzie mieć miejsce w samochodzie zachowaj maksymalny spokój. Krzyk i nerwowe zachowanie w tym przypadku pogorszą sprawę. Spowodują, że wyjazdy będą się kojarzyły dziecku z czymś nieprzyjemnym.