Kiedy zacząć uczyć dziecko używania sztućców?

Kiedy zacząć uczyć dziecko używania sztućców?

Nauczenie dziecka posługiwania się sztućcami to proces, który wymaga codziennego eksperymentowania i rozwijania różnych umiejętności motorycznych. Nie dzieje się to z dnia na dzień i może upłynąć dużo czasu zanim dziecko w pełni nauczy się używania sztućców. Kiedy dziecko uczy się korzystać ze sztućców, zyskuje dużą autonomię. Wzmacnia to jego poczucie własnej wartości i niezależność. Jest to bez wątpienia wielkie osiągnięcie dla malucha.

Najlepiej, aby niemowlęta uczyły się posługiwania sztućcami stopniowo. Najpierw powinni opanują łyżkę, która jest najłatwiejszym i najmniej niebezpiecznym narzędziem do użycia. Następnie można im widelec widelec, a na samym końcu nóż.

Kiedy zacząć uczyć dziecko używania sztućców?

Na początku karmienia uzupełniającego to Ty będziesz pomagać dziecku w jedzeniu. Małymi kroczkami będzie można uczyć używania łyżki. Między 4 a 6 miesiącem rozpoczyna się etap, w którym dziecko może jeść pokarmy półstałe i stałe. Zazwyczaj na tym etapie dziecko wkłada wszystko do buzi. Kiedy przedstawi się mu talerz z jedzeniem, będzie próbowało podnieść go ręką i zjeść. Ten wiek to dobry moment, by zacząć pokazywać mu sztućce, choć nie spodziewaj się wielkich postępów.

Między 6 a 10 miesiącem całkiem normalne jest to, że maluch bierze jedzenie do rączek, podaje je sobie i tylko niewielka jego część trafia do ust. Między 10 a 15 miesiącem niemowlaki potrafią już trzymać łyżkę, ale nie są zbyt wprawione w posługiwaniu się nią. Każde dziecko ma swoje własne tempo nauki, ale zwykle zdarza się, że ostatecznie uczy się używać sztućców między 18 a 24 miesiącem.

Rodzaj sztućców

Aby nauczyć dziecko posługiwania się sztućcami, najlepiej zacząć od łyżki, a nieco później od widelca. Najlepiej używać sztućców wykonanych z miękkiego, nietoksycznego materiału.

Jak wiadomo, sztućce powinny być dobrane do wielkości rąk i ust dziecka. Bardzo ważne jest również to, aby miały one zaokrąglone końcówki, dzięki czemu dziecko nie zrobi sobie krzywdy podczas ich używania. Dobrym pomysłem może być wybór sztućców w jasnych kolorach lub ze wzorem z ulubioną postacią. To zazwyczaj wzbudza ich ciekawość i dodaje ekscytacji tym nowym doświadczeniem edukacyjnym. Możliwe, że na początku maluszek będzie wypluwał łyżeczkę, co jest normalne. Daj swojemu dziecku czas.

Jak nauczyć dziecko posługiwania się sztućcami

Najlepszym sposobem na nauczenie dziecka posługiwania się sztućcami jest rozpoczęcie od dania mu kilku plastikowych łyżeczek do zabawy. To pomoże mu oswoić się z tym nowym obiektem i zacząć postrzegać go jako część codziennej rutyny.

Najlepiej zacząć od podawania mu łyżeczką bardzo miękkich pokarmów, takich jak przeciery czy miękkie warzywa. Czubek łyżeczki powinien trafić do jego ust tylko wtedy, gdy otworzy je, by przyjąć pokarm. Jeśli łyżka zostanie włożona zbyt głęboko, dziecko może się zakrztusić i zwymiotować. Najlepiej przechylić łyżkę do ust dziecka tak, aby pokarm sam wpadł do ust. Następnie wyjmij ją powoli i ostrożnie. Jeśli dziecko zamknie usta, czas przestać karmić. Nigdy nie zmuszaj dziecka do jedzenia łyżeczką.

Trening umiejętności społecznych dla dzieci czyli TUS w poznaniu
Poznaj najważniejsze obowiązki rodzica wobec dziecka!
Jak nadopiekuńczy rodzice wpływają na rozwój dziecka?

Dodaj komentarz