Kiedy należy zacząć się martwić otyłością dziecka?

Kiedy należy zacząć się martwić otyłością dziecka?

Otyłość niemowląt to problem, którym zaczęto się zajmować dopiero w ostatnich latach. W rzeczywistości tradycyjnie uważano, że im bardziej pyzate dziecko, tym lepsze jego zdrowie. Generalnie otyłość u niemowląt pojawia się dopiero po 6 miesiącu życia, o ile dziecko jest karmione piersią lub mlekiem modyfikowanym. Gdy dieta zostaje rozszerzona nie jest odpowiednio przestrzegana, istnieje ryzyko otyłości.

Dieta dziecka

Najlepiej skonsultować się z pediatrą w sprawie wytycznych dotyczących diety. Główną przyczyną otyłości u niemowląt są błędy żywieniowe. Zdarza się, że niemowlęta otrzymują więcej pokarmu niż potrzebują, pozwala się im jeść słodycze, lub przedwcześnie wprowadza się pewne produkty. Choć rzadko, otyłość u niemowląt może pojawić się także nawet wtedy, gdy są one karmione wyłącznie piersią. Dzieje się tak, gdy liczba karmień jest większa niż to konieczne. Chociaż genetyka również odgrywa ważną rolę w otyłości, dieta i ogólnie styl życia są znacznie ważniejsze. W przypadku niemowląt, gdy stają się bardziej aktywne i zaczynają raczkować, są w stanie zrzucić nadmiar zgromadzonych kilogramów.

Kiedy należy zacząć się martwić otyłością dziecka?

Kiedy powinnaś zaniepokoić się otyłością u swojego dziecka? Istnieje normalny zakres wagi w zależności od wieku dziecka i przedstawia się on następująco:

  • Noworodek: między 3 a 4 kg
  • W wieku dwóch i pół miesiąca: między 4 a 6 kg
  • W wieku pięciu i pół miesiąca: 6 a 7 kg
  • W wieku ośmiu i pół miesiąca: 7 a 8 kg
  • W wieku 12 i pół miesiąca: 8 a 9 kg

Jeśli utrzymuje się w tym przedziale, to bez względu na to, jak wygląda, waga dziecka jest w normie. Zwykle jest tak, że na początku życia niemowle jest bardziej pulchny i traci na wadze, gdy zaczyna raczkować.

Czynniki ryzyka

Istnieją pewne czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia otyłości u dziecka:

  • Genetyka: dzieci mają tendencję do dziedziczenia wzrostu i wagi rodziców.
  • Zdrowie podczas ciąży: matki z nadwagą lub otyłością, a także te, które palą papierosy lub mają cukrzycę ciążową, są bardziej narażone na urodzenie otyłych dzieci.
  • Planowane cesarskie cięcie: Kilka badań w 2019 roku wykazało, że dzieci urodzone przez planowane cesarskie cięcie są bardziej narażone na nadwagę.
  • Karmienie piersią: Dzieci karmione wyłącznie piersią są mniej narażone na nadwagę.
  • Dieta: istnieje większa szansa na otyłość niemowlęcia, jeśli spożywa ono fast foody, żywność przetworzoną i napoje słodzone.

Co można zrobić, aby zapobiec otyłości u niemowląt?

Pierwszym krokiem do zapobiegania otyłości u niemowląt jest karmienie ich wyłącznie mlekiem matki przez pierwsze 6 miesięcy życia. Po tym czas można stopniowo uzupełniać dietę. Przy wprowadzaniu nowych pokarmów najlepiej jest najpierw zaproponować pierś  kurczaka. Ważne jest, aby nie zmuszać dziecka do jedzenia, jeśli nie jest głodne. Aby wyrobić dobre nawyki, do 2 roku życia należy podawać produkty o niskiej zawartości cukru i soli. Jeśli dziecko jest spragniona, najlepiej podać mu wodę. Bardzo ważne jest również zachęcanie dzieci do zabawy. Niech się ruszają przez co najmniej 30 minut dziennie.

Co to jest parenting?
Trening umiejętności społecznych dla dzieci czyli TUS w poznaniu
Poznaj najważniejsze obowiązki rodzica wobec dziecka!

Dodaj komentarz