Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania?

Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania?

Wybór mieszkania z rynku wtórnego jest nie lada wyzwaniem. Ogromna ilość ofert nie ułatwia podjęcia decyzji. Warto więc wiedzieć, na jakie czynniki należy zwracać uwagę, chcąc zainwestować w taką nieruchomość.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania?

Przed rozpoczęciem poszukiwań należy określić swoje własne kryteria. Ważne jest między innymi to, czy chcemy mieszkać na obrzeżu, a może lepszym rozwiązaniem będzie centrum miasta? Czy zależy nam na dostępie do komunikacji miejskiej? Preferujemy nowoczesne budownictwo czy chcemy być blisko natury? Najpierw należy odpowiedzieć na te pytania, ale znaleźć najlepszą dla siebie ofertę. To jednak nie wszystko. Istotny jest też rodzaj zabudowy- niska, wysoko, stara czy nowa? Można wybierać wśród nowoczesnych apartamentowców, jak i zabytkowych kamienic. Nie bez znaczenia jest też wybór piętra, jak i usytuowania mieszkania (strona, południowa, północna, wschodnia).

Aby przyśpieszyć proces zakupu mieszkania, trzeba w pierwszej kolejności wyznaczyć podstawowe kryteria. Czy chcesz mieszkać na obrzeżach, czy w centrum miasta? Czy ważny jest dla Ciebie dostęp do komunikacji miejskiej? Cenisz sobie bliskość terenów zielonych, czy być może lepiej czujesz się w otoczeniu nowoczesnej zabudowy? Na te pytania powinieneś sobie odpowiedzieć. Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe udogodnienia, takie jak balkon, dostęp do piwnicy, garażu czy przechowalni na rowery. Przy kupnie mieszkania należy też sprawdzić sposób finansowania nieruchomości (własne środki, kredyt hipoteczny), jak i budżet, który może być przeznaczony na taką inwestycję. Do wyboru mamy oczywiście mieszkania z rynku wtórnego, jak i pierwotnego.

Z jakimi dokumentami należy się zapoznać przed zakupem mieszkania z rynku wtórnego?

Niezwykle ważnym krokiem jest sprawdzenie stanu prawnego mieszkania. Należy to zrobić jak najczęściej, aby uniknąć późniejszych kłopotów. Trzeba przyjrzeć się takim dokumentom, jak:

  • dokument potwierdzający brak zaległości czynszowych,
  • akt notarialny zakupu mieszkania albo przydział członkowski,
  • wypis z księgi wieczystej,
  • dokument potwierdzający to, że nieruchomość nie jest obciążana prawem dożywocia i że nie jest wynajmowana osobom trzecim,
  • zaświadczenie o tym, że mieszkanie nie jest w środkach trwałych przedsiębiorstwa,
  • zobowiązanie właściciela do wymeldowania wszystkich lokatorów do dnia sprzedaży mieszkania.

Zakup nieruchomości- przegląd techniczny

Kiedy już wiemy, że dany lokal znajduje się w odpowiedniej dla nas okolicy, wówczas można umówić się na jego ocenę stanu technicznego. To bardzo ważna czynność. Chcąc być zadowolonym z podjętej decyzji, trzeba koniecznie sprawdzić, jak wygląda mieszkanie w rzeczywistości i jakie ma ewentualne defekty. Można oczywiście wykonać taki przegląd samodzielnie, jednak warto skorzystać z usług fachowca. Zapozna się on też ze stanem wszystkich instalacji i innych elementów, o których możemy zapomnieć. Zakup mieszkania to poważna inwestycja na długie lata. Trzeba więc zapoznać się z jego wszelkimi wadami, od których zależeć będzie to, jakie koszty poniesiemy w najbliższym czasie. Fachowiec przy użyciu kamery termowizyjnej będzie w stanie zlokalizować wszelkie ogniska korozji biologicznej, zacieki czy zawilgocenia. Inżynier opracuje też dokładny raport z oceny stanu technicznego mieszkania. Na jego podstawie będzie można negocjować cenę ze sprzedającym. Oglądając mieszkanie warto zwrócić uwagę na to, czy nie czuć w nim czasem przykrych zapachów i czy nie widać w pomieszczeniach śladów obecności insektów.  Trzeba przejrzeć wszelkie zakamarki, także za meblami oraz sprawdzić stan podłóg.

Dowiedz się, kiedy dziecko zaczyna mówić!
Sprawdź, ile trwa urlop macierzyński i na jakich zasadach można z niego skorzystać!
Poznaj najważniejsze obowiązki rodzica wobec dziecka!

Dodaj komentarz