Jak poprawić swoje niskie poczucie wartości?

Jak poprawić swoje niskie poczucie wartości?

 

Niska samoocena to problem, który dotyka zarówno dzieci, nastolatków jak i osoby dorosłe. Terapeuci przekonują, że nad swoją zdrową samooceną można i warto pracować.

Jakie mogą być przyczyny niskiej samooceny?

Powodów niskiej samooceny może być bardzo dużo, najczęściej jednak jej źródła tkwią w dzieciństwie i systemie wychowania. Okazuje się, że na brak pewności siebie cierpią zarówno ci ludzie, którzy mieli rodziców nadopiekuńczych jak i ci, którzy mieli rodziców nie poświęcających im uwagi. Obydwa typy zachowań skutkują tym, że takie dziecko gdy dorośnie boi się samodzielnego życia i podejmowania decyzji. Poczucie własnej wartości może występować także wtedy, gdy ktoś często przebywa z niewłaściwymi ludźmi. Gdy jego otoczenie jest toksyczne, umniejszające jego zasługi, to taka osoba może w pewnym momencie zacząć wierzyć, że faktycznie jest niewiele warta. Wreszcie na niską samoocenę cierpią osoby, które mają pewne defekty w wyglądzie a niekiedy tylko im się wydaje, że wyglądają bardzo źle a mogą to być zupełnie nieuzasadnione kompleksy.

Jak pracować nad poczuciem własnej wartości?

Nad zaniżoną samooceną można pracować osobiście albo z pomocą psychologa. Bardzo pomocne są różnego typu wartościowe treści o tematyce psychologicznej. Można je znaleźć zarówno w literaturze, w czasopismach oraz w Internecie, chociażby oglądając filmy poradnikowe na kanałach prowadzonych przez psychologów. Ważnym elementem budowania wysokiej samooceny jest zaakceptowanie swoich niedoskonałości. Aby zacząć myśleć o sobie dobrze, należy wyzbyć się pewnych nawyków. Szkodliwe jest na przykład to, że ktoś nie potrafi siebie rozgrzeszyć ze swoich dawnych błędów i porażek i stale je rozpamiętuje. Tymczasem ze wszystkich takich sytuacji należy wyciągnąć wnioski i iść dalej. Poza tym należy zdawać sobie sprawę z tego, że nikt nie jest idealny. Są rzeczy z którymi sobie nie radzimy ale są też liczne czynności, które wychodzą nam bardzo dobrze i to jest jak najbardziej normalna sytuacja. W budowaniu poczucia wartości ważne będzie także to, aby otaczać się odpowiednimi ludźmi. W miarę możliwości należy ze swojego otoczenia eliminować osoby toksyczne albo chociaż ograniczyć z nimi kontakt. Jednocześnie warto jak najwięcej przebywać z osobami optymistycznymi i inspirującymi, które życzą nam dobrze. Samoocena rośnie również wtedy, gdy na co dzień czujemy się dobrze. Aby osiągnąć taki stan należy dbać o siebie zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym. Fizyczne dbanie o siebie to stosowanie zdrowej diety, wysypianie się i spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Jeśli zaś chodzi o psychikę to bardzo ważne jest by jak najczęściej robić rzeczy, które sprawiają nam przyjemność. Warto poszukać sobie nowych pasji, zapisać się na kurs czy warsztaty hobbystyczne.

 

Jak znaleźć odpowiednią nianię w mojej okolicy?
Rozliczanie się z podatku rodziców samotnie wychowujących dzieci
Jak wybierać buty dla dzieci? O tych zasadach nie możesz zapomnieć!

Dodaj komentarz