Jak poprawić swoje niskie poczucie wartości?

Jak poprawić swoje niskie poczucie wartości?

 

Niska samoocena to problem, który dotyka zarówno dzieci, nastolatków jak i osoby dorosłe. Terapeuci przekonują, że nad swoją zdrową samooceną można i warto pracować.

Jakie mogą być przyczyny niskiej samooceny?

Powodów niskiej samooceny może być bardzo dużo, najczęściej jednak jej źródła tkwią w dzieciństwie i systemie wychowania. Okazuje się, że na brak pewności siebie cierpią zarówno ci ludzie, którzy mieli rodziców nadopiekuńczych jak i ci, którzy mieli rodziców nie poświęcających im uwagi. Obydwa typy zachowań skutkują tym, że takie dziecko gdy dorośnie boi się samodzielnego życia i podejmowania decyzji. Poczucie własnej wartości może występować także wtedy, gdy ktoś często przebywa z niewłaściwymi ludźmi. Gdy jego otoczenie jest toksyczne, umniejszające jego zasługi, to taka osoba może w pewnym momencie zacząć wierzyć, że faktycznie jest niewiele warta. Wreszcie na niską samoocenę cierpią osoby, które mają pewne defekty w wyglądzie a niekiedy tylko im się wydaje, że wyglądają bardzo źle a mogą to być zupełnie nieuzasadnione kompleksy.

Jak pracować nad poczuciem własnej wartości?

Nad zaniżoną samooceną można pracować osobiście albo z pomocą psychologa. Bardzo pomocne są różnego typu wartościowe treści o tematyce psychologicznej. Można je znaleźć zarówno w literaturze, w czasopismach oraz w Internecie, chociażby oglądając filmy poradnikowe na kanałach prowadzonych przez psychologów. Ważnym elementem budowania wysokiej samooceny jest zaakceptowanie swoich niedoskonałości. Aby zacząć myśleć o sobie dobrze, należy wyzbyć się pewnych nawyków. Szkodliwe jest na przykład to, że ktoś nie potrafi siebie rozgrzeszyć ze swoich dawnych błędów i porażek i stale je rozpamiętuje. Tymczasem ze wszystkich takich sytuacji należy wyciągnąć wnioski i iść dalej. Poza tym należy zdawać sobie sprawę z tego, że nikt nie jest idealny. Są rzeczy z którymi sobie nie radzimy ale są też liczne czynności, które wychodzą nam bardzo dobrze i to jest jak najbardziej normalna sytuacja. W budowaniu poczucia wartości ważne będzie także to, aby otaczać się odpowiednimi ludźmi. W miarę możliwości należy ze swojego otoczenia eliminować osoby toksyczne albo chociaż ograniczyć z nimi kontakt. Jednocześnie warto jak najwięcej przebywać z osobami optymistycznymi i inspirującymi, które życzą nam dobrze. Samoocena rośnie również wtedy, gdy na co dzień czujemy się dobrze. Aby osiągnąć taki stan należy dbać o siebie zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym. Fizyczne dbanie o siebie to stosowanie zdrowej diety, wysypianie się i spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Jeśli zaś chodzi o psychikę to bardzo ważne jest by jak najczęściej robić rzeczy, które sprawiają nam przyjemność. Warto poszukać sobie nowych pasji, zapisać się na kurs czy warsztaty hobbystyczne.

 

Jak globalizacja kształtuje naszą codzienną rzeczywistość?
Jak znaleźć odpowiednią nianię w mojej okolicy?
Rozliczanie się z podatku rodziców samotnie wychowujących dzieci

Dodaj komentarz