Potówki u dziecka? Sprawdzone sposoby na wyleczenie.

Potówki u dziecka? Sprawdzone sposoby na wyleczenie.

Potówki to drobne zmiany skórne, które występują z powodu przegrzania i mogą wpływać na różne części ciała, w tym skórę głowy, pachy, klatkę piersiową, pośladki lub brzuch. Problem ten coraz częściej dotyka nie tylko najmłodszych, ale także dorosłych, zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Zmiany te nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia i życia, a przy odpowiedniej pielęgnacji skóry ustępują samoistnie. Jak skutecznie poradzić sobie z potówkami? Skąd się biorą i jak je rozpoznać? Radzimy w dzisiejszym wpisie.

Przyczyny powstawania potówek

Głównymi przyczynam są przegrzanie lub nadmierna potliwość, a także niewłaściwa pielęgnacja skóry. Z powodu zwiększonej produkcji potu gruczoły potowe zostają zablokowane, a płyn nie może „ucieknąć” i pozostaje pod wierzchnią warstwą naskórka. U noworodków i małych dzieci sytuacja jest bardziej skomplikowana, ponieważ ich gruczoły potowe nie są w pełni rozwinięte, przez co niemowlęta są bardziej podatne na powstawanie potówek.

Objawy potówek – na co zwrócić uwagę?

  • Najprostszą i najbezpieczniejszą formą jest skrystalizowany potówki. Wyglądają jako małe bezbolesne wysypki – są to małe pęcherzyki, które leżą obok siebie i mogą się zlewać. Ta wysypka jest wysypką cieplną na szyi, twarzy, czole – twarzy i szyi, tułowiu oraz krzywych obszarach nóg i ramion. Zwykle pojawia się na krótki czas i szybko znika przy normalnej higienie.
  • Zazwyczaj czerwony wariant choroby znajduje się pod pachami, brzuchem, skórą między pośladkami oraz w fałdach łokci i przedramion. U osób otyłych często pojawia się w pachwinie. W przeciwieństwie do poprzedniej opcji, ta nie znika sama i zawsze wymaga ukierunkowanego leczenia. Jeśli potówka ma skomplikowany przebieg, może rozwinąć się w postać grudkową z ostrym stanem zapalnym zwanym potną. Nie tylko swędzenie, ale także objawy zatrucia. Skóra jest obolała, a stan pacjenta skomplikowany. Chorobę można wyleczyć tylko specjalnie dobranymi lekami – w niektórych przypadkach ponad miesiąc.

Jak wyglądają potówki?

Ciepło kłujące to małe czerwone zmiany skórne w postaci wypełnionych płynem pęcherzy, które pojawiają się na ciele w większych skupiskach. Zazwyczaj umieszczamy je tam, gdzie naskórek podrażnia ciepło. Następnie na skórze dziecka lub osoby dorosłej pojawia się wysypka wraz z małą, kulistą wysypką.

Skuteczne sposoby na potówki

Naczelną zasadą jest, nie przegrzewać. Niestety, w czasie upałów trudno go zastosować w praktyce. Upał po prostu wchodzi w grę. Dlatego tak ważna jest ochrona dziecka podczas szczytowych temperatur, przebywanie w cieniu i picie dużej ilości wody. Ważna jest również sucha i czysta skóra. Zaleca się kąpiel, gdy dziecko się poci. W czasie upałów nawet krótki prysznic jest idealny. Ważne jest, aby ubrać dziecko w odzież odpowiednią do pogody. Kluczem do sukcesu jest lekka, oddychająca odzież wykonana z naturalnych materiałów. Wybór tkaniny powinien zminimalizować problem nadmiernej potliwości.

Jak pozbyć się potówek u dziecka?

Potówki u noworodków

Leczenie wysypki potowej u noworodków. Niemowlęta często cierpią na kłujące upały. U noworodka wszystkie układy organizmu funkcjonują inaczej niż u osoby dorosłej. Dzieci dopiero zaczynają dostosowywać się do środowiska zewnętrznego, a temu procesowi zawsze towarzyszą pewne problemy. Często, aby uchronić dziecko przed zimnem, rodzice za bardzo je owijają i przegrzewają. Niemowlę ma gorączkę, system termoregulacji nie radzi sobie z obciążeniem, a dziecko ma kłujące ciepło. Przyczyną może być również brak powietrza – na przykład, jeśli dziecko często jest ciasno owinięte, w pieluszkę lub przesmarowane kremem. Najczęstsze kłujące ciepło u noworodków występuje w fałdach szyi i nóg, łokciach, górnej części pleców i klatce piersiowej – w skrócie, gdzie naturalna wentylacja jest zablokowana.

Czego unikać podczas pielęgnacji norowodka?

Podczas leczenia kłującego ciepła należy zrezygnować z kremu i zastąpić go proszkiem, który pochłania nadmiar wilgoci i pozwala skórze oddychać. Do kąpieli możesz dodać wywar z rumianku, który ukoi Twoją skórę i pomoże ją odbudować. I nie zapomnij o codziennej kąpieli powietrznej. Sproszkowany tlenek cynku lub maść z salicylanu cynku są czasami zalecane do leczenia skóry, ale takie zabiegi powinien przepisać lekarz.

Napar z kory dębu

Kora dębu ma trzy główne działanie na organizm człowieka: ściągający, antyseptyczny i moczopędny. Ściągający efekt białego dębu wynika z wysokiej zawartości garbników w korze. Środki ściągające działają poprzez obkurczanie lub uciskanie tkanek wewnątrz i na zewnątrz ciała. Właściwości przeciwzapalne tego ziołowego suplementu są związane z jego właściwościami ściągającymi i antyseptycznymi.

Kąpiel w rumianku

Rumianek i jego ekstrakty mają właściwości lecznicze i są często wykorzystywane w naturalnych lekach i kosmetykach. Rumianek warto stosować w domu z małymi dziećmi, gdyż jest on często wykorzystywany w pielęgnacji niemowląt.

Jak przygotować kąpiel w rumianku?

Kiedy Twoje dziecko ma problemy ze skórą, takie jak potówki, dodaj niewielką ilość naparu z rumianku do wody w wannie. Rumianek ma właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne, dzięki czemu taka kąpiel może złagodzić zadrapania oraz zmniejszyć stan zapalny i swędzenie skóry. Napar z 30-50 gramów rumianku zalać litrem wrzącej wody, przecedzić przez sitko (chyba, że rumianek znajduje się w torebce), przelać do wiadra i napełnić wodą, aby była bladożółta, a następnie wykąpać dziecko 10 -15 minut.

Żel z aloesu

Aloe vera świetnie nadaje się do pielęgnacji małych dzieci. Możesz hodować aoes w domu lub kupować wypełnione miąższem liście w supermarketach i na targach ze zdrową żywnością. Rośliny domowe są odporne na wahania temperatury, ale ich wzrost zajmuje stosunkowo dużo czasu. Aloe Vera można również kupić w gotowej formie kosmetycznej Aloe Vera, w tubach lub słoikach. Jest stosowany zewnętrznie i wewnętrznie w postaci napoju. Znana jest również jako roślina ratunkowa ze względu na swoje cenne właściwości lecznicze.

Cenne właściwości aloesu

Roślina ta jest ciekawa głównie dlatego, że miąższ zawiera cenne składniki. Według naukowców zawiera ponad 100 substancji aktywnych oraz 14 minerałów. Roślina jest uważana za bardzo bezpieczną, więc mogą z niej korzystać nawet dzieci. Jego spożycie nie wiązało się z efektami ubocznymi. Po pierwsze, jest cennym źródłem aminokwasów i enzymów. Zawiera witaminy z grupy B, C i A. Niepokojące są głównie związki mineralne, głównie potas, magnez, wapń, fosfor i cynk. Na jego działanie wpływają biostymulatory, czyli substancje przyspieszające gojenie ran i regenerację tkanek.

Mąka ziemniaczana

Skóra dziecka jest delikatna i wrażliwa, podatna na wiele podrażnień, a jej pielęgnacja stanowi dla wielu mam prawdziwe wyzwanie pielęgnacyjne. Wysypki, kłujące ciepło, suchość i otarcia… U dzieci mogą również wystąpić podrażnienia skóry. Kosmetyki dla niemowląt należy wybierać mądrze, zwracając uwagę na ich skład. Od lat nasze mamy i babcie stosują niezawodne domowe środki na bazie mąki ziemniaczanej na problemy ze skórą niemowląt, aby pomóc złagodzić wiele dolegliwości.

Domowe sposoby na potówki – kąpiel w krochmalu

Kąpiele skrobiowe mogą znacznie poprawić stan skóry podczas atopowego zapalenia skóry lub występowanie potówek, dlatego często zalecają je pediatrzy. Lekarze zalecają stosowanie skrobi do kąpieli dziecka, nawet jeśli jego skóra jest sucha i wrażliwa. Skrobia wspomaga jej naturalny proces regeneracji, przyspiesza gojenie zmian i łagodzi swędzenie. Pozytywne wyniki są zwykle widoczne po kilku kąpielach skrobiowych – wtedy zaczerwienienia czy przebarwienia są znacznie zredukowane, a swędzenie również zminimalizowane.

Jak przygotować kąpiel w krochmalu?

  • Do przygotowania skrobi dla niemowląt wystarczy woda i mąka ziemniaczana, które często mamy w naszych szafkach kuchennych. Pierwszym krokiem jest przygotowanie galaretki z mąki ziemniaczanej.
  • Aby to zrobić, rozpuść 2 łyżki skrobi w dwóch szklankach zimnej wody. Następnie wlej roztwór do wrzącej wody (powinna mieć około 5-5,5 litra) i energicznie mieszaj, aby uniknąć grudek. Rezultatem powinna być gładka, jedwabista skrobia o konsystencji cienkiej galaretki.
  • Wlej do wanny wypełnionej ciepłą wodą i poczekaj, aż cała temperatura osiągnie około 37-38 stopni Celsjusza. Jeśli nie mamy w domu odpowiednio dużego garnka, możemy od razu przygotować skrobię w wannie i dolać wody. Pozwalamy maluchowi moczyć się w takiej wanience przez około 5 minut.

Kiedy udać się do lekarza?

Noworodki z zapaleniem wywołanym przez potówki wymagają wizyty w gabinecie pediatry. Twój lekarz może przepisać leki w postaci maści do leczenia zmian. Lekarze powinni również obserwować długotrwałe lub nietypowe kłujące ciepło, ponieważ zmiany skórne mogą być objawem choroby. Wszystko, co może złagodzić kłujący upał dziecka, jest dobre. Warto przetestować różne metody i stosować różne rodzaje pudrów, które nie zamykają porów i nie powodują dodatkowego blokowania wilgoci próbującej wydostać się ze skóry. Jeśli kłujące ciepło u noworodka lub niemowlęcia nie ustępuje, warto skontaktować się z lekarzem.

Zumba – najlepszy trening dla całego ciała 
Ambiwertyk – introwerty i ekstrawertyk w jednej osobie, Sprawdź, czy nim jesteś
Zdrowa dieta w czasie ciąży: o składnikach odżywczych oraz witaminach dla Ciebie i Twojego dziecka

Dodaj komentarz