Kiedy zrobić test ciążowy, by wynik był wiarygodny?

Kiedy zrobić test ciążowy, by wynik był wiarygodny?

Czy już mam robić test ciążowy, czy może jeszcze poczekać? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, którym spóźnia się okres. Dla niektórych ten temat może wydawać się banalny, ale dla młodych par, które zaczęły współżycie może być poważnym dylematem. Osoby, które starają się o dziecko, również mogą mieć problem z określeniem tego, kiedy powinny go wykonać. Na pewno nie warto robić go bezpośrednio kilka dni po współżyciu. W tak krótkim okresie nie ma możliwości, aby zaszło do zapłodnienia. Spróbujemy dzisiaj podpowiedzieć, dać wskazówki, kiedy należy zrobić test ciążowy, aby dał jak najbardziej wiarygodny wynik. 

Spóźnia mi się okres, co teraz?

Według lekarzy wzorcowym cyklem menstruacyjnym jest ten o długości 28 dni, z owulacją przypadającą dokładnie w połowie cyklu, czyli w 14 dniu. Pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień miesiączki. Niestety, idealne cykle posiada jedynie około 30% kobiet. Przyjętą normą, jest to, że cykl może wahać się od 21 do nawet 35 dni. Zwłaszcza u młodych kobiet, kilkudniowe odchylenia nie są niczym, co powinno martwić, jeżeli mieszczą się w podanych widełkach.

Na długość trwania cyklu miesiączkowego mają wpływ wahania hormonalne, na które bezpośrednio wpływają:

– Przewlekły stres i przemęczenie;

– Niektóre leki, zwłaszcza antybiotyki;

– Nagła zmiana diety lub nadmierny wysiłek;

– Przebyta choroba (przeziębienie, grypa) lub rozwijająca się infekcja w organizmie.

Jeżeli powyższe czynniki Ciebie nie dotyczą, a zazwyczaj Twoje miesiączki były regularne,  powinnaś odpowiedzieć sobie na pytanie, czy możesz być w ciąży? Gdy uprawiałaś seks z mężczyzną, nawet jeśli stosowała, któryś ze środków antykoncepcyjnych, takich jak na przykład środki z hormonami (tabletki, wkładka, zastrzyk) czy prezerwatywy, nie możesz wykluczyć zapłodnienia. Jeżeli współżyłaś, a miesiączka się nie pojawia, powinnaś sprawdzić, czy nie jesteś w ciąży. Kiedy to zrobić? Najlepiej jest zrobić test ciążowy w dniu spodziewanej miesiączki. Przykładowo, jeżeli Twój cykl trwa zazwyczaj 30 dni, to w 31 dniu możesz sprawdzić wynik testu. Hormon beta hCG pojawia się w moczu i w krwi po około dziesięciu dniach od zapłodnienia. Wynik testu z moczu jest wiarygodny w 99% już w 1 dniu spóźnienia okresu, jednak wiele zależy od tego, jaki test wybierzesz. Musisz pamiętać, że żaden test wykonywany z moczu nie jest wiarygodny w 100%. Pewność możesz mieć wyłącznie co do wyniku pozytywnego. Przy wyniku negatywnym, bez miesiączki tej pewności już możesz nie mieć. Gdy zauważasz u siebie objawy takie jak nudności, osłabienie zrób ponownie test po 2-3 dniach, jeżeli miesiączka się nie pojawi.

Jaki domowy test wybrać?

W domowych warunkach możesz skorzystać z testów, które badają obecność beta hCG w moczu. Nie badają dokładnego poziomu stężenia beta hCG, więc nie są w stanie wskazać, w którym tygodniu ciąży możesz być.

Obecnie na półkach w aptekach, drogeriach, a czasem stacjach benzynowych i marketach najczęściej znajdziemy dwa rodzaje testów ciążowych z moczu: 

-Kasetowe (inaczej płytkowe) – Najczęściej w zestawie z pojemnikiem na mocz. Po zebraniu moczu do pojemnika należy pipetą zakroplić wyznaczone okienko na teście.

-Strumieniowe (inaczej flamastrowe)- Końcówkę testu należy trzymać w strumieniu moczu przez około 10 sekund. Nie ma potrzeby zbierania moczu do pojemniczka.

Oba rodzaje testów są stosunkowo tanie, ich ceny zaczynają się od 5 zł, najdroższe modele to koszt około 15 zł. Staraj się nie kupować ich na zapas ani gdy są w promocji. Produkty po terminie mogą dawać fałszywe wyniki. Zawsze sprawdź datę ważności na opakowaniu najlepiej jeszcze przed zakupem. Ważne są również warunki przechowywania. Powinny być przechowywane w suchym, chłodnym miejscu, chroniąc przed promieniami słonecznymi. Dodatkowo niezbędne będzie zapoznanie się z instrukcją. Nieprawidłowe wykonanie testu wpływa na jego wynik.

W zależności od tego, która metoda bardziej nam odpowiada, możemy wybrać dowolny test. Rodzaj nie wpływa na miarodajność testów. Czułość testu ciążowego jest określana przez każdego producenta. Najprościej sprawdzić to na opakowaniu i w instrukcji. Zazwyczaj deklarują oni wiarygodność już po 7 dniach od zapłodnienia. Bez regularnego śledzenia dni płodnych nie jesteśmy w stanie określić, kiedy mogło dojść do ewentualnego zapłodnienia. 

Mam nieregularny cykl, kiedy mam sprawdzić, czy jestem w ciąży?

W przypadku kobiet z zaburzeniami cyklu miesiączkowego pojawia się problem, ponieważ nie ma konkretnego punktu odniesienia, dzięki któremu wiemy, że to już czas by sprawdzić, czy jesteśmy w ciąży. Miesiączka przez dłuższy okres czasu nie zjawia się w danym przedziale czasu. Jeżeli kobieta stara się o dziecko, sytuacja staje się nieco łatwiejsza, ponieważ najczęściej śledzi swoją owulację. Może wykonać test po około 2 tygodniach od stosunku. Wtedy istnieje największe prawdopodobieństwo, że będzie możliwe, aby test wykrył obecność beta hCG. Nie może być jednak pewna, że domowy wynik testu jest wiarygodny. Owulacja może się opóźnić z różnych powodów. W przypadku, gdy kobieta obawia się ciąży, pomimo zabezpieczeń, a nie wie, kiedy mogło dojść do zapłodnienia, nie ma możliwości sprawdzenia, czy jest w ciąży na wczesnym etapie np. 4-5 tygodniu. Jedyną możliwością jest regularne wykonywanie testów, lecz nie są one w stanie wykluczyć możliwej ciąży, nawet gdy kilka z nich da negatywny wynik.

Badanie beta hCG z krwi- czy są konieczne?

Badanie stężenia hormonów beta hCG, inaczej gonadotropina kosmówkowa jest wykorzystane głównie w ginekologii. Jest wykonywane odpłatnie w każdym laboratorium, jego koszt to około 35 zł, w zależności od miejscowości. Wykonanie tego badania jest zalecane kobietom, które po zrobieniu testu ciążowego zobaczyły wynik pozytywny, czyli tzw. dwie kreski. Zalecane jest jego dwukrotne wykonanie. Porównanie dwóch lub większej ilości wyników pozwala na ich porównanie. Szybki i gwałtowny przyrost bhCG potwierdza zapłodnienie. To najbardziej pewny i czuły test. Dodatkowo wskazanie stężenia hCG pomaga ustalić, w którym tygodniu ciąży aktualnie jesteśmy. Przyrost tego hormonu jest zauważalny od około 2-3 tygodnia.

Poziomy beta hCG w prawidłowej ciąży:

– 4 – 5. tydzień – 18 – 7,340 mIU/ml

– 6. tydzień – 1,080 – 56,500 mIU/ml

– 7 – 8. tydzień – 7, 650 – 229,000 mIU/mlC

– 9 – 12. tydzień – 25,700 – 288,000 mIU/ml

– 13 – 16. tydzień – 13,300 – 254,000 mIU/ml

– 17 – 24. tydzień – 4,060 – 165,400 mIU/ml

– 25 – 40. tydzień – 3,640 – 117,000 mIU/ml.

Jeżeli wynik badania jest poniżej 5 mIU/ml najprawdopodobniej możesz wykluczyć ciążę. Każdy wynik powyżej tej wartości powinnaś skonsultować ze swoim lekarzem, ginekologiem. Badanie poziomu tego hormonu jest wykorzystywane również przy diagnozie niektórych nowotworów. Nawet jeżeli specjalista wykluczy on ciążę, ustali on, dlaczego poziom hormonu jest wyższy niż norma. Być może wyśle Cię na kolejne badania.

Co zrobić, jeżeli nie jestem w ciąży, a nie mam okresu?

Zaburzenia miesiączkowania nie są objawem korzystnym. Jest to jeden z pierwszych symptomów, że z naszymi hormonami dzieje się coś nie tak. Może to zaniepokoić zwłaszcza kobiety, które przez dłuższy czas posiadały regularny cykl menstruacyjny. Nagły brak okresu inaczej nazywany wtórnym. Brak ciąży i jednoczesny brak okresu powinien być niezwłocznie skonsultowany z ginekologiem. Odkładanie ewentualnego leżenia zwiększa ryzyko powikłań, które mogą prowadzić do bezpłodności. A co może wpływać na zanik okresu? Powody są podobne do tych, przez które cykl może się wydłużyć.

– Zespół policystycznych jajników (PCOS)- do tej diagnozy mogą doprowadzić nas objawy takie jak nadmierne owłosienie, trądzik. Każde niepokojące objawy towarzyszące braku miesiączki należy skonsultować ze specjalistą.

-Zbyt niski poziom tkanki tłuszczowej- gdy dostarczamy organizmowi zbyt małą ilość kalorii i tłuszczów, przechodzi on w stan, w którym utrzymuje funkcje wyłącznie niezbędne do przeżycia. Ciało kobiety jest w stanie zabezpieczyć się przed ciążą, którą może mieć problem utrzymać.

-Hiperprolaktynemia- wzrost poziomu prolaktyny w krwi. Naturalnie wytwarzana jest w czasie ciąży, ale nie tylko. Przyczyną nadmiernego wytwarzania prolaktyny są choroby wątroby, nerek lub przyjmowane leki.

-Torbiele jajników- mogą wpływać na nieprawidłową ich pracę.

-Menopauza- ten punkt dotyczy szczególnie kobiet powyżej 45 roku życia. Zdarza się, że menopauza może zacząć się u młodszych kobiet, towarzyszą temu inne objawy.

Jeżeli zaniki miesiączki lub nieregularne cykle nie zdarzają się częściej niż 2-3 razy w ciągu całego roku uznaje się to za prawidłowe zjawisko. 

PODSUMOWANIE

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy jesteś w ciąży możesz zrobić test w domu najszybciej w dniu spodziewanej miesiączki. Nie będzie błędem wykonanie testu po kilku dniach od spóźnienia okresu. Hormon, który jest wykrywany w testach z moczu, znajduje się w nim dopiero około 10 dnia po zapłodnieniu. Dla potwierdzenia wyniku testu domowego należy wykonać test z krwi, w laboratorium. A dopiero następnie udać się do ginekologa, na badanie USG.

Zumba – najlepszy trening dla całego ciała 
Ambiwertyk – introwerty i ekstrawertyk w jednej osobie, Sprawdź, czy nim jesteś
Zdrowa dieta w czasie ciąży: o składnikach odżywczych oraz witaminach dla Ciebie i Twojego dziecka

Dodaj komentarz