Praca a rodzicielstwo

Praca a rodzicielstwo

Żyjemy szybko i intensywnie, jest to znak naszych czasów. Większą część dnia spędzamy w pracy, budujemy kariery, rozwijamy się.  Jak w tym znaleźć czas na wychowanie małego człowieka? Czy musimy wybierać między pracą a rodzicielstwem, tracąc swoje dotychczasowe osiągnięcia zawodowe? Czy zawsze z czegoś trzeba zrezygnować?

Kilka faktów

  • Wydatki związane z posiadaniem potomstwa są dość duże. Od urodzenia do zdobycia wykształcenia przez dziecko wszystkie koszty ponoszą rodzice. 
  • Dziecku trzeba zapewniać całodobową opiekę przynajmniej w pierwszych latach życia.
  • Planując potomstwo, trzeba liczyć się z tym, że wasz czas wolny będzie ograniczony. 

Decydując się na dziecko, trzeba zatem rozważyć wiele kwestii. Tak jak w punkcie pierwszym — warto przemyśleć czy nasza sytuacja materialna i mieszkalna jest na tyle stabilna, by przyjąć kolejnego członka rodziny. Co do drugiej kwestii — musimy się liczyć z tym, że przez pierwsze lata dziecko będzie wymagało od nas bardzo wiele uwagi. Zanim dojdzie do samodzielności, musimy zapewnić mu możliwości do spokojnego rozwoju i otoczyć je troską. Kto z rodziców będzie mógł odłożyć swoje ambicje zawodowe na jakiś czas i poświecić czas dziecku? Zgodnie z trzecim punktem — chcąc pracować zawodowo i wychowywać dziecko należy liczyć się z tym, że jesteśmy całodobowo odpowiedzialni za drugiego człowieka. Nasz czas wolny bardzo się kurczy i zależy od rytmu funkcjonowania dziecka. Takie są fakty, ale czy to znaczy, że musimy rezygnować z rodzicielstwa? Rzucać pracę?

Wskazówki dla przyszłych rodziców

Jest kilka wskazówek, które mogą pomóc w zorganizowaniu rodzicielstwa i kontynuowaniu kariery. Jeśli rezygnacja z pracy po urodzeniu dziecka jest możliwa na bardzo krótko lub w ogóle niemożliwa trzeba zbadać inne opcje. Warto rozważyć pomoc dziadków. Jeśli mieszkają w pobliżu, trzeba z nimi przedyskutować czy będą na siłach, aby zająć się wnukiem. Zawsze można też popytać najbliższą rodzinę, może jakaś ciocia lub kuzynka ma trochę wolnego czasu i zgodzi się pomóc. W grę wchodzi też zawodowa niania, która będzie opiekować się dzieckiem podczas godzin pracy rodziców. Należy jednak sprawdzić wielkość wynagrodzeń dla opiekunek w okolicy, tak aby być w stanie przygotować się na ten koszt. Można także rozważyć opcję żłobka, dzieci są tam przyjmowane od pierwszego roku życia. Mają towarzystwo do zabawy, rozwijają się i uczą nowych rzeczy. A co z czasem wolnym? Warto omówić we dwoje tę sytuację. Podzielić się opieką nad maluchem tak by każde z rodziców miało dla siebie, chociaż kilka godzin tygodniowo. Nie możemy skupiać się wyłącznie na dziecku a zapominać o sobie. Zdrowie i potrzeby rodziców są równie ważne jak potrzeby dziecka. To istotna kwestia, gdyż szczęśliwy rodzic to także szczęśliwe dziecko.

Nie trzeba rezygnować z pracy, żeby być rodzicem. Wszystko da się umiejętnie zorganizować. Można pogodzić pracę zawodową, karierę i rodzicielstwo, choć nie jest to łatwe. Wymaga to zdolności logistycznych, cierpliwości i współpracy obojga rodziców. Warto jednak podjąć ten trud, gdyż wynikiem takiego działania jest nasz rozwój zawodowy oraz szczęśliwy maluch czekający w domu. 

Medycyna pracy w przychodni w Garwolinie i Celestynowie
Jak kariera i praca rodziców wpływa na rodzin
Jak przyciągnąć pracujących rodziców do swojej organizacji?

Dodaj komentarz