Jak przyciągnąć pracujących rodziców do swojej organizacji?

Jak przyciągnąć pracujących rodziców do swojej organizacji?

Dowiedz się, jakie korzyści, politykę i wsparcie powinna zaoferować Twoja organizacja, aby przyciągnąć utalentowane pracujące mamy i ojców. 9 na 10 gospodarstw domowych z dziećmi na utrzymaniu ma pracujących rodziców. Dlatego dla organizacji ważne jest, aby wprowadzić politykę i świadczenia przyjazne rodzicom, aby zatrzymać obecnych pracowników i przyciągnąć nowe talenty. Podczas gdy kobiety nadal są 8 razy bardziej skłonne niż mężczyźni do bycia głównymi opiekunami dzieci, powoli ojcowie przejmują więcej obowiązków opiekuńczych i jesteśmy świadkami wzrostu liczby pracujących matek w Polsce. Co więc mogą zrobić organizacje, aby być naprawdę przyjazne pracującym rodzicom?

Oferuj świadczenia przyjazne rodzinie

Świadczenia przyjazne rodzicom nie zawsze muszą wiązać się z dodatkowymi kosztami: organizacje sprzyjające integracji tworzą kulturę pracy przyjazną rodzicom. Może to obejmować oferowanie urlopu opiekuńczego w nagłych przypadkach, wsparcie poprzez sieci rodziców, elastyczny harmonogram pracy, opcje zatrudnienia w niepełnym wymiarze godzin, możliwość dzielenia się pracą i elastyczne ścieżki kariery.

Czy rozważałeś dofinansowanie kosztów opieki nad dzieckiem, żłobek na miejscu lub coaching rodzicielski? Wiele wiodących organizacji oferuje obecnie rozszerzony wspólny urlop rodzicielski, a niektóre zapewniają nawet wsparcie finansowe dla samotnie pracujących rodziców. Co najważniejsze, sprawdź, jakie korzyści i polityka mają największe znaczenie dla Twoich obecnych pracowników i różnorodnych talentów, które chcesz przyciągnąć.

Przemyśl swoją politykę elastycznego czasu pracy

Pracujący rodzice oczekują, że pracodawcy zaoferują im elastyczne godziny pracy i ulepszoną technologię, aby pomóc im pracować w odpowiednim czasie i miejscu. Podczas gdy 86% pracujących rodziców chce pracować elastycznie, tylko mniej niż połowa (49%) rodziców to robi. Główne bariery obejmują niekompatybilny rodzaj pracy, niedostępność elastycznej pracy (chociaż wszyscy pracownicy mają Prawo do żądania elastycznej pracy) i “menedżerowie liniowi nie lubią tego”. Istotne jest, aby pracodawcy oferowali elastyczną pracę dla wszystkich pracowników; nie tylko na kartce papieru, ale zapewniając, że rzeczywisty plan jest wprowadzony w życie, więc jest praktyczny do wdrożenia na co dzień.

W miarę nasilania się wojny o talenty, oferowanie realistycznych elastycznych możliwości pracy i pomoc rodzicom w powrocie do pracy jest skutecznym sposobem na dotarcie do nowych talentów. Na przykład integracyjni pracodawcy wykorzystali elastyczną pracę jako kluczowy element atrakcyjności swojej marki.

Wzoruj się na pracujących rodzicach

Nie możesz być tym, czego nie widzisz. Upewnij się, że promujesz historie sukcesu różnych pracujących rodziców zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Pamiętaj, aby przedstawić przekrój różnych pracujących rodziców: od samotnego rodzica do rodziny patchworkowej, na stanowiskach juniorskich i seniorskich oraz w różnych spektrach różnorodności, takich jak wiek, zdolności, rasa i tożsamość seksualna. Przede wszystkim: staraj się brać przykład z osób starszych w Twojej organizacji.

Główna rada: zaangażuj te wzorce w proces zatrudniania, odwołując się do nich podczas pisania ogłoszeń o wolnych stanowiskach i procedur selekcji, a może nawet poproś je o zasiadanie w panelach rozmów kwalifikacyjnych. Wzorce te ożywiają możliwości, jakie oferuje Twoja organizacja.

Medycyna pracy w przychodni w Garwolinie i Celestynowie
Jak kariera i praca rodziców wpływa na rodzin
Praca a rodzicielstwo

Dodaj komentarz