Nauka czytania u dziecka z dysleksją

Nauka czytania u dziecka z dysleksją

Na tych dyslektyków, którzy zaczynają uczyć się czytać, czeka wiele problemów. Mogą być bardzo różne i zależą od wielu czynników. Jednym z najczęstszych problemów w tym procesie jest jednak przezwyciężenie dysleksji. Nie da się go całkowicie wyeliminować, ale warto przećwiczyć z dzieckiem, jak redukować jego skutki…

Dysleksja i czytanie

Dysleksja i nauka czytania to umiejętność rozumienia tekstów przez małe dzieci. Na przykład takie dzieci mają trudności z wszechstronnym i dokładnym czytaniem słów. Dlatego często przekręcają go lub wymyślają jego kontynuację z fragmentów czytanego tekstu. Nawet podczas czytania krótkich tekstów małe dzieci często nie mają pojęcia, co czytają. Czy znasz te zagadnienia – znasz je jako rodzic, jako nauczyciel, czy z własnego doświadczenia, wtedy warto pamiętać o podstawowych zasadach.
dzieci są inne. Niektórzy uważają, że nauka czytania jest łatwa, ale dla osób z dysleksją jest to zupełnie inny proces.

Co może pomóc?Ucząc dziecko czytać i pisać, pamiętaj: Dzieci szybko się zniechęcają, zwłaszcza jeśli nie robią postępów, a nauka nie jest łatwa dla reszty klasy. Należy zadbać o to, aby rosnące problemy nie powodowały stresu ani odporności. Zacznij od prostych ćwiczeń, które są zabawne, a nie presji.
wspierać atmosferę. Przede wszystkim wspólne uczenie się wymaga czasu, aby było skuteczne. Powinna być poświęcona dziecku bez stymulacji, aby jej czytanie nie wiązało się z negatywnymi emocjami. Drugim składnikiem jest odpowiedni materiał nośny. „Przeczytałem to sam. Zestaw Edukacyjny Pierwszego Słowa to świetny pomysł na początek, ponieważ sprawia, że nauka jest przyjemna w przyjaznej atmosferze. Ten pakiet zawiera dużą tabelę alfabetu dla młodszych dzieci. Jest też Doktor Ola, pięknie ilustrowana książka, która ułatwia dzieciom naukę czytania prostymi zdaniami i ciekawymi ćwiczeniami koordynacyjnymi. Zestaw kolorowych fiszek i kart z literami, które pomogą Ci bezstresowo nauczyć się alfabetu. Wszystko na pewno ucieszy dzieci. Dostępny jest również poradnik dla rodziców, który wspiera merytorycznie zajęcia edukacyjne.

Pierwsze koty za płoty…

Pierwsze kroki czytania nie powinny być czytane samodzielnie. Dla dzieci z dysleksją nauka za pomocą tekstu i skupienie się na czytaniu to wielka sprawa. Śledzenie tekstu, który czytają inne osoby, nie gwarantuje, że poczynisz znaczne postępy we własnym czytaniu, ale dobrym ćwiczeniem jest skupienie wzroku na tekście. Ważne jest, aby czcionka książki była dostosowana do potrzeb małego czytelnika;
Szkolenie systematyczne. Regularne zapoznawanie się z książkami z pewnością pomoże. Ciekawą i urozmaiconą lekturę dla dzieci zaczynających czytać można znaleźć we „Współczesnej Organizacji Podstawowej”. Przejrzysty i aktualny na nasze czasy, zawiera wiele wspaniałych historii stworzonych przez cenionych artystów oraz kolorowe ilustracje, dzięki którym nie zabraknie systematycznej lektury
. nuda.

Dostosuj ćwiczenia do swoich umiejętności. Rozwój malucha to sprawa osobista, więc nie próbuj zmuszać dziecka do przyspieszania. Powoli wprowadzaj alfabet, ćwicz wzrok i koncentrację. Przyda Ci się wiele zabawnych zajęć: znajdź na obrazku
, domino z obrazka, literę lub sylabę, a następnie grę w Scrabble. Dzieci z dysleksją mają problem ze zrozumieniem czytanego tekstu – spróbuj więc rysować obrazki z lektur lub ułożyć opisane w nich wydarzenia we właściwej kolejności chronologicznej. Uważaj, aby dziecko nie odczuwało presji – wspólna nauka jest postrzegana jako pomocna, a nie stresująca.

Jak przejść na nauczanie domowe?
Dwujęzyczne szkoły podstawowe – jak wspierają wszechstronny rozwój dzieci?
Dowiedz się, jak radzić sobie ze stresem w szkole!

Dodaj komentarz