Jak powinna wyglądać edukacja dzieci przez zabawę?

Jak powinna wyglądać edukacja dzieci przez zabawę?

Problemy związane z nauką dzieci w przedszkolu nurtują każdego roku ogromną liczbę rodziców. Bardzo dużo osób dorosłych wychodzi z założenia, że ich pociechy jeszcze będą miały możliwość uczyć się w szkole, dlatego nie muszą przeznaczać w przedszkolu na nią dużo czasu. Doskonałym rozwiązaniem na zaistniałą sytuację może być edukacja dzieci przez zabawę.

Co może być problemem?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że ogromnym problemem może być bardzo rozbudowany program wychowawczo-dydaktyczny. Należy mieć świadomość, że przeważnie w prywatnych placówkach stawia się na określony program proponowany przez wydawnictwa. Można jednak zaobserwować, że z roku na rok coraz częściej wspomniany program jest konstruowany przez nauczycieli. Godny uwagi jest fakt, że w zdecydowanej większości przedszkoli na dzieci czekają podręczniki z zeszytami do ćwiczeń. Rodzice nie powinni jednak przejmować się tym faktem. Dla dzieci jest to bowiem ogromna duma, że mają możliwość korzystania z podpisanej książki, w której znajdują się różnego rodzaju łamigłówki, kolorowanki czy naklejki. Warto wiedzieć, że ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszą się opowiadania i wiersze. Najmłodsi mogą bowiem czytać je wspólnie z nauczycielką. Nie można zapomnieć, że siedzenie w ławce będzie zajmowało niewielką część dnia spędzanego w przedszkolu. Z kolei pozostały czas to przede wszystkim nauka przez zabawę. Należy mieć świadomość, że niezwykle trudnym zadaniem jest wymienienie zabawy, która nie uczyłaby jakiejkolwiek umiejętności. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że jest to główne zadanie zdecydowanej większości placówek.

Jak mogłaby przebiegać nauka przez zabawę?

Dzieci w przedszkolu mogą uczyć się m.in. myć zęby. Istnieje bardzo prosty sposób, by posiąść wspomnianą umiejętność. Doskonałym sposobem może być mycie ząbków lalce patrząc na instrukcję. Obecnie można bez większego problemu wykorzystać do tego celu tematyczne wierszyki czy piosenki. Pociechy w przedszkolu mogą posiąść umiejętność polegającą na wiązaniu butów. Świetnym rozwiązaniem będzie zastosowanie ramki do wiązania czy drewnianego bucika. Godny uwagi jest fakt, że bardzo duża liczba przedszkoli jest wyposażona w przedmioty, których zadaniem jest ułatwienie dzieciom nauki poszczególnych umiejętności. Jeżeli pani będzie chciała nauczyć maluchy piosenki, może pokazywać na różnych ilustracjach postacie lub przedmioty. Nikogo nie powinien dziwić fakt, że dzieci w przedszkolu uczą się pisać i czytać. Oczywiście pierwszym etapem będzie rozwój motoryki małej oraz dużej.

Świetną formą spędzania czasu jest zabawa na orientację w przestrzeni. Dzieci w placówce mogą zacząć wykonywać pierwsze prace manualne. Należy mieć świadomość, że praktycznie każdej czynności można nauczyć się przez zabawę. Oznacza to, że dzieci nie muszą siedzieć w ławce, by zdobywać nowe zdolności. Obecnie pociechy mogą się fantastycznie bawić z pożytkiem dla swojego rozwoju intelektualnego. Warto rozmawiać z dziećmi na temat tego, czego nauczyły się w przedszkolu.

Dowiedz się, jak radzić sobie ze stresem w szkole!
Do jakiej szkoły zapisać dziecko z afazją?
Sprawdź, jak przenieść dziecko do innej szkoły?

Dodaj komentarz